Emlak fiyatlarındaki artış barınma sorununa doğru gidiyor

Fazla söze gerek yok. Emlak piyasasındaki fiyatların akıl almaz bir biçimde artması hepimizin malumu. Kiracılar, ev sahipleri tarafından oturdukları evden çıkarılmaya çalışılıyor, 3 bin lira değeri bile olmayan evler 20 bin liraya kiraya verilmeye çalışılıyor......
Devamını oku

Üretimde yalnız olduğum günler terapi gibi

“Konfor alanından çıkıp hayallerinin peşinden gidebilmek...” Ne kadar ulaşılmaz bir fantezi gibi duruyor değil mi? Hem hayalindeki işi yapacaksın hem para kazanacaksın bu ne güzel bir rüya olmalı... Üstelik, yıllardır da bir holdingde yönetici olarak...
Devamını oku

Gönül Hanım’ın bir günü

Evlerin bütün hallerini ısrarla sıradanlaştıran, odalardaki her ayrıntıyı değişimden uzak tutmayı başarmış adımlar, gün boyu  ‘geçmişin ruhu’ denilen algıyı titizlikle denetler. Gözün gördüğü apaçık bir eserdir; her gün defalarca santim santim çekilen perdeleri ile sanki...
Devamını oku

ABD’de binlerce kişi “kürtaj hakkı” için sokakta

Dünyanın pek çok ülkesinde kürtajın yasal olarak kabul edilmesi hep sorunlu ve uzun mücadeleler sonucu hayata geçti. Özellikle dini liderlerin karşı çıkışıyla birlikte kadınların en doğal hakkı olan kürtaj ciddi şekilde cezalandırılan bir uygulama haline...
Devamını oku

Kanser taraması ile doğru zamanda teşhis

Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 200 bin kişi kanser tanısı alıyor. Ülkemizde ise kalp ve damar hastalıkları ile birlikte kanser hayati risk oluşturan sağlık sorunlarının başında geliyor. Kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu biliniyor. Tütün...
Devamını oku

Aşk tesadüflerle ilgili büyük bir mucizedir

Paris merkezli mobil tanışma uygulaması happn’ın CEO’su ve kurucu ortağı Didier Rappaport, ‘Deneyim’ etkinliğine konuşmacı olarak katıldı. Dailymotion’ın da kurucu ortağı olan girişimci ile yapay zeka ve insan ilişkilerini konuştuk.

Happn’ı 5 yıl önce kuran Didier Rappaport, happn’ın arkasındaki fikri şöyle özetliyor,”Çok fazla sanal olan tanışma dünyasıyla gerçek hayatı bir araya getirmek istedik. Bu fikirle yola çıktım ama bu fikir etrafında benimle çalışan güçlü bir ekip vardı. Bana göre aşk sadece bir eşleşme algoritmasından ibaret değil. Aşkın daha çok bir mucize olduğuna ve küçük tesadüflerle ilgisi olduğuna inanıyorum. Yani bir sabah sıradan bir güne uyanırsınız ve o gün sokakta bir yerde ruh eşiniz olan insana rastlayıverirsiniz. Kimi zaman bu küçük tesadüfleri değerlendiremeyip ruh eşimiz olacak o kişinin yanımızdan geçip gitmesine izin veririz. İşte happn, tanışma fırsatını kaçırdığımız ruh eşimizle yeniden karşılaşmak için ikinci bir şans yaratmak amacıyla tasarlandı.”

İnsanın temel ihtiyacı bağlanmak

Happn Türkiye’ye dünya ile aynı anda mı girdi?

Uygulamayı ilk olarak Şubat 2014’te Paris’te hayata geçirdik. Aynı yıl Mayıs ayında Londra’da, Temmuz’da Berlin’de ve Eylül’de New York’ta kullanıma sunduk. Türkiye pazarına 2015 yılında, Paris tanıtımdan bir yıl sonrasında girdik.

Türk kullanıcı profiline bakarsak kimler, hangi yaş aralığı kullanıyor, nasıl kullanıyor?

Türkiye’de 2,7 milyon kullanıcımız var. 1,6 milyonu İstanbul’da. Uygulamanın kullanımı tüm dünyada benzer. Çünkü insanoğlunun en temel ihtiyacı birbirine bağlı olmak, bağlanmak.Uygulamanın kullanıldığı ülkelerde kullanım alışkanlıklarında çok büyük farklar yok. Mumbai, New York, Paris, Londra, İstanbul ve Sao Paolo’da insanlar aynı şekilde kullanıyor. happn’ın en büyük başarılarından biri, her yaş grubundan bekarlar tarafından kullanılıyor olması diyebilirim. Bundan yaklaşık 15 yıl önce, yalnızca genç insanların bekar olduğunu söyleyebilirdiniz, çünkü evlilikler uzun yıllar sürüyordu. Günümüzde artık boşanan ve 40 yaş üzerinde de bekar olan çok sayıda insan var. Bu insanlar da happn kullanıyor. Bu da bizim başarımızın bir ispatı. Daha önce tanışma uygulamalarını kullanmamış olan ve bu uygulamaları sadece gençlere göre olduğunu düşünen belli bir yaşın üstündeki kesim de artık kullanıcılarımız arasında.

Türkiye’de kullanıcılarımızın yüzde 30’unu 18-24 yaş grubundaki gençler oluşturuyor. Yüzde 52’si 25-34 yaş aralığındaki insanlar. Onları, yüzde 15 ile 35-44 yaş grubu kişiler takip ediyor. Kullanıcılarımızın yüzde 3’ü de 45 yaşın üzerinde. Sonuçta baktığınızda nüfusun tüm yaş gruplarına hitap ediyoruz. Ama tabii ki kullanıcımızın çoğunluğu ruh eşlerini bulmak isteyen 25-34 yaş aralığındaki kişiler. Happn kullanıma sunulduğugünden bu yana uygulamada çok büyük değişiklikler yapmadık. Ama çok yakında Türkiye’de yeni zaman tüneli ve yeni özellikleri görecek ve keşfedeceksiniz. Yeni zaman tüneli biraz daha farklı. Birini beğendiğiniz zaman o kişinin profili bir daha sadece kendisiyle yollarınız yeniden kesişirse karşınıza çıkacak. Profil fotoğrafı telefon ekranının tamamını kaplayacak, kişinin görüntüsü daha geniş olacak. Kullanıcılarımız daha anlaşılır ve etkileyici profil fotoğrafları kullanma imkanına sahip olacaklar. 

Uygulamada tanışıp evlenen çok insan var

“ Bize ulaşan çok fazla hikâye oluyor. Uygulamada tanışıp evlenen ve bizi düğününe çağıran pek çok kullanıcımız da oluyor. Tabii her zaman bu tanışma hikâyelerinden haberimiz olmayabiliyor, sonuçta bu insanların özel hayatı. Ancak binlerce insan bize her gün tanışmalarına vesile olduğumuz için teşekkür eden mesajlar atıyor, fotoğraflarını paylaşıyor, düğünlerini ve hatta çocuklarının fotoğraflarını gönderiyor. İşte böyle zamanlarda insanları mutlu eden bir şey yaptığımızı düşünerek biz de çok mutlu oluyoruz. Üstelik bu hikayelerden biri happn ofisinde gerçekleşti. Kurucu ortaklarımızdan, şu anda da happn’ın CTO’su olarak görev yapan bir arkadaşımız, happn’dan tanıştığı kız arkadaşıyla evlendi ve şimdi bir bebek bekliyorlar. Böyle hikayeler Türkiye’den de geliyor.”

Her 10 İstanbulludan 6’sı tanışma uygulaması kullanmış

Dünyada kullanım oranları ile Türkiye kullanım oranları nasıl farklar gösteriyor?

Kullanıcılarımızın cinsiyet dağılımına göre oranı yüzde 35 kadın, yüzde 65 erkek. Bu oran dünya çapında genel olarak böyle. Türkiye pazarında çok yakın zamanda bir anket yaptırdık ve şaşırtıcı sonuçlarla karşılaştık. Her 10 İstanbullu’dan 6’sı bugüne kadar bir tanışma uygulaması kullanmış ya da kullanıyor ki bu bizce çok büyük bir rakam. Tanışma uygulamaları kullananlar, uygulamaları son moda, faydalı, heyecan verici, eğlenceli ve mutlu eden şeyler olarak görüyor. Bir insanla tanışmakta en önemli şeyin, o kişiyle aralarındaki kimya/çekim olduğunu düşünüyorlar. Ve kimya/çekim bence daha çok hayattaki tesadüflerle ilgilidir. Ankete göre insanlar bu uygulamaları kullandıklarını arkadaşlarına kolaylıkla anlatıyor ama ailelerinden çekiniyorlar.  

Anketin bir diğer ilginç sonucu da Türk kadınların gönderilen mesajlar açısından bakıldığında dünyanın en aktif kadınları olduğunu ortaya koydu. happn’da biriyle eşleştikleri zaman ilk adımı Türk kadınları atmıyor. Ancak “Crush” olduktan, yani iki kişi karşılıklı birbirini beğenip sohbete başladıktan sonra dünya çapında en çok mesajı atanın Türk kadınları olduğunu gördük. Bu da gerçek hayatta tanışmadan önce, karşılarındaki erkeği daha iyi tanımak istediklerini ortaya koyuyor. İlk adımı atan, yani uygulama üzerinde en çok “Merhaba”gönderen kadınlara baktığımızda da Türk kadınları dünyada Hintli, Brezilyalı ve Arjantinli kadınların ardından 4. sırada yer alıyor. 

İnsanlar karşı cinsle tanışmak konusunda günümüzde daha mı zorlanıyor? 

Sosyal medya sosyalleşmenize yardımcı ama yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olmaz. Yeni insanlarla tanışmayı gerçekten isteyenler bu tanışma uygulamalarını kullanıyor. Çünkü zor olan yeni insanlarla tanışmak. Bugün insanlara neden evlenmediklerini sorduğumuzda yanıt, “Yeni biriyle tanışmak, ruh eşini bulmak kolay değil” cümlesi oluyor. Yeni insanlar tanımak ve flört etmek konusunda happn’ın

Yüzde 75 ilk buluşmada içmek istiyor

Kullanıcılar en çok hangi aktivite için bir araya gelmek istiyor, Türk insanı ile dünya arasındaki farklar?

Türkiye’de kullanıcılar happn’ın “SeeYouThere” özelliğini kullanarak ilk buluşmayı ayarlamayı seviyor. Bu, kullanıcıların birlikte yapmak istedikleri aktiviteleri diğer kullanıcılara bildirmelerine olanak tanıyan bir özellik. Türkiye’de happn kullanıcıları ilk buluşma için en çok “birlikte bir şeyler içmek” (%75) için buluşmak istiyor. Bunu sırasıyla bir “bir partiye gitmek” (%23), “bir akşam yemeği yemek” (%15) takip ediyor. Bu, diğer ülkelerde de aynı. Şunu da belirtmek isterim: İstanbul happn kullanıcılarının sayısı bakımından dünyada üçüncü şehir.

Füsun SAKA
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: