212 Photography İstanbul’dan seçki

Bu yıl beşinci kez sanatseverlerle buluşan 212 Photography Istanbul, farklı disiplinlerden fotoğraf sergileriyle 6-16 Ekim tarihleri arasında Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların katılımıyla başladı. Festival, sokak kültüründen gastronomiye farklı türden fotoğrafları İstanbul’un dört bir yanında düzenlenen sergide bir araya getiriyor. Serginin ana mekanlarından Akaretler Sıraselviler’deki sergileri sizler için inceledik.

15’e yakın mekanda 60’ın üzerinde sanatçı

212 Photography Istanbul beşinci senesinde, sergiler, atölyeler, söyleşiler, konserler, film gösterimleri ve portfolyo değerlendirmelerin yanında yayıncılık,, mimarlık, müzik, gastronomi gibi farklı başlıklara da programında yer veriyor. Festival, 15’e yakın mekânda 60’ın üzerinde sanatçının 500’ün üzerinde eserini sanatseverlerle buluşturuyor.

Festivalin ana mekanlarından biri olan Akaretler Sıraevler’de  Norveçli sanatçı Jonas Bendiksen’in, foto muhabirliği ile başladığı fotoğrafçılığına dair özgün eserleri yer alıyor. İnanç ve dinin toplumlardaki yerini araştıran Bendiksen, sergide  The Last Testament adlı kitabından seçkilerle dünyanın farklı kıta ve ülkelerinden küçük ve büyük çaplı kitlelerde bulunan “sözde” Mesihleri ele alıyor.

Magnum Photos 75. Yıl sebebiyle arşivinde bulunan önemli kareleri festivale dahil ediyor. Muhabirlikte sanatın birlikteliğinin görüleceği kareler, fotoğrafın ana tanık olmak ile yaratıcılığı fonksiyonlarını da harmanlıyor. Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger ve David “Chim” Seymour’un kurucusu olduğu Magnum Photos’un serüveni 1947 yılından itibaren önemli karelerle festivalin çeşitli mekanlarında görülebilir.

Göçmenliğin Siyah Beyaz Hikayesi

Murat Abbas, Kanat Atkaya, Burak Sülünbaz’ın plak koleksiyonlarından yola çıkarak hazırladığı Kayıttayız sergisi müziğin görsel tarihini sunması açısından festivalin öne çıkıyor. Albüm kapaklarının bir sanat eseri hassasiyetiyle oluşturulmaya başlandığı 1938 yılından itibaren günümüze yaratıcılığın gücü ile birleşen plak kapaklarındaki fotoğraflar Akaretler’de yer alıyor.

2013’ten beri Avrupa’daki göçmen ve savaş mağdurları hakkında çalışmalar yapan Arnavut fotoğrafçı Enri Canaj  Magnum Photos üyesi olarak dinî baskı, cinsiyet merkezli ayrımcılık ve azınlık gruplarından olmanın getirdiği zorluk ve mücadeleleri siyah beyaz fotoğraflarına yansıtıyor. Aynı isimli kitabından seçkilerle ziyaretçileriyle buluşan Say Goodbye Before You Leave evsizlik, göçmenlik ve yoksulluk konularında modern Avrupa’nın verdiği sınavı izleyicilere sunuyor.

İklim Krizine Kuşbakışı

Güncel politik ortama dair yansımalar da festivalde yer alıyor. Demokles’in Kılıcı serisi ile 2017 yılında Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen gösteri ve protestolara odaklanan Felix R. Cid uzaktan ve yakından yakaladığı görüntülerle zıtlıkları gösteriyor.

Drone fotoğrafçılığı da kendine özgü bir tür olarak fotoğraf sanatında yerini aldı. gündelik hayatın da bir parçası hâline gelen iklim değişikliği, doğa talanı ve kontrolsüz büyümenin yol açtığı krizlere 11 sanatçının yer aldığı Kayıp Manzaralar serisi ile ‘kuşbakışı’ tanık oluyoruz.

Mixer, festival kapsamında üç yıldır sürdürdüğü LENS serisinden ve galerinin farklı sergilerinde yer almış fotoğraf çalışmalarından bir seçkiyi buluşturuyor. Seride sanatçılar Edze Ali, Ali Beşikçi, Kürşat Bayhan, Umut Erbaş, Nazlı Erdemirel, Emre Erkmen, Elif Koyutürk, Işıl Arısoy Kaya, Bartu Kaan Özdişçi, Bade Turgut’un işleri bulunuyor.

İstanbul sokaklarında görmeye alıştığımız kaykaylar festivalde de bizlerle. Şehir mimarisini parkur haline getiren kaykay sporu ve objektiflerini bu spora çeviren kaykay fotoğrafçılığını. Create Next sergisinde Fransa, Türkiye ve Amerika örnekleriyle görüyoruz. Seri, spor olmanın yanında kaykayın toplumsal algısını ve sokak kültüründeki yerini de irdeliyor.

 

212 Photography Istanbul Akaretler Sıraevler ve Yapı Kredi bomontiada, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, St. Benoît Kilisesi, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Taksim Sanat, Institut Français, Yeldeğirmeni Sanat, paralel mekanlar arasında Evin Sanat Galerisi, FOTOGRAFEVİ, Kalyon Kültür, Art On İstanbul ve Zilberman Galeri, Zorlu PSM gibi birçok noktada 16 Ekim’e kadar sanatseverleri bekliyor.

Ahmet Çağatay Bayraktar

 

Paylaş

Son Yazılanlar

“Cumhuriyet değerleri zamansızdır”

Türkiye’nin uluslararası bilinirliğe sahip sanatçılarından biri Gürbüz Doğan Ekşioğlu… Çizgileri ile konuşan ustalardan… Çizgileri “The New Yorker”ın kapaklarını süsleyen Ekşioğlu,

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum