Petrol ve Rusya’ya Yaptırımlar

6 – 12 Şubat Haftası

Borsa Istanbul Cuma günü yüzde 5’in üzerinde değer kazanımına rağmen haftayı %3.74 kayıp ile 4997 puandan kapattı. Altın ise 1186 TL ile rekor kırarken haftayı zirveden %5 düşüşle kapattı. Fiyatların dalga boyları arttıkça, tahmin edilemez bir piyasa karşımıza çıkıyor. Bu hafta ise Salı günü ABD Merkez Bankası Powell’ın konuşması izlenecek. Ayrıca petrol piyasası ısınıyor, petrol fiyatlarını yakından takip edeceğiz.

ÖZET

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayında yüzde 6.65 açıklanan aylık enflasyon 9 ayın en yüksek enflasyonu oldu. Ayrıca TÜFE yıllık yüzde 57,68 olurken, ÜFE yıllık yüzde 86,46 artış gösterdi.

Avrupa Birliği, 5 Şubat itibariyle Rusya’dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol ürünleri ithalat yasağını içeren yaptırımı başlattı.

ABD Merkez Bankası FED, faizi 25 baz puan artırarak yüzde 4,75’e çıkardı.

ABD’de istihdamda beklentinin üzerinde artış kaydedildi ve Tarım Dışı istihdam geçen ay 517 bin arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Aralık ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42 artarak 6,83 milyar dolardan, 9,7 milyar dolara yükseldi.

Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne yönelik 6. Yaptırımı 5 Şubat’ta devreye girdi. Rusya’ya dizel ve sıvı yakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünleri ithalat yasağı uygulanacak. AB’li şirketler Rus menşeli petrol ürünleri taşıyamayacak, eğer taşırlarsa sigorta, finansman gibi konularda Batılı ülkelerden destek alamayacak.

Petrol piyasası yeniden ısınıyor diyebiliriz. Pandemi sonrası yaşanan tedarik zinciri sorunlarına birde Rusya – Ukrayna Savaşının olumsuzlukları yansıyınca petrol fiyatlarının yükselişinden kaynaklanan enerji enflasyonu ülkeleri zor durumda bırakmıştı. Aynı endişenin hem AB yaptırımları hem de Çin’de yeniden ekonomik aktivitenin canlanması ile artan petrol ihtiyacı ile yaşanması muhtemel görünüyor.

Yatırımcılar tarafında risk iştahı artmış gözüksede söz hala enerji fiyatlarında. Özellikle petrol cephesinde kalıcı düşüşler yaşanmadıkça yüksek enflasyon ülke ekonomilerinin peşini bırakmayacak gibi gözüküyor.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul ( Bist 100) : 4900 üzerindeki kapanışı umut verici diyebiliriz. Bu hafta 20 günlük hareketli ortalama olan 5135 üzerindeki hareketi yükseliş için takip edilecek. 5135 – 5200 üzerinde güçlü bir endeks görebiliriz. Aksi halde 4800 ve 4710 destek olarak takip edilebilir. Bilanço dönemi olması hisse senedi bazlı hareketler izleyebiliriz.

Ons Altın : Satış baskısı bu haftada devam edebilir. Aşağıda 1850 ve 1830 destek seviyelerini takip edeceğiz. Olası yükselişlerde 1920 dolar seviyesi üzerinde kalıcı olmasını önemseyeceğiz. Son 10 gündür test edilen ve zaman zaman geçilen 1950 dolar üzerinde kapanış görmedikçe yeni yükselişler zaman alabilir.

Gram Altın : Geçtiğimiz hafta 1186 TL ile rekor tazeleyen altın, 1127 TL seviyesine kadar düştü. FED’in faizleri arttıracağı beklentisi altını baskıladı. 1125 TL seviyesi kısa vade için güçlü diyebiliriz. Bu seviyeden toparlanmalar normal kabul edilebilir. Satışların devamında ise 1110 TL desteğini takip edeceğiz. Gram altın hesaplanırken ons altın ve dolar-tl fiyatı baz alınıyor. Ons altın düşerken dolardaki yükseliş gram altını destekleyebilir ya da tam terside olabilir. Altın ve dolar ters uyum ile çalışırlar.

Ons Gümüş : Sert düşüşler yaşandı. Ons gümüş bu hafta 22 ve 22.20 bandında güçlü bir destek ile karşılaşabilir. 22 seviyesi üzerinde tutunamazsa 21 destek olarak takip edilecek. Yukarıda ise yeniden 24 üzerinde kalıcı olması yükselişin devamı için önemle takip edilecek.

Brent Petrol ( UKOIL) : Tüm emtia fiyatlarına yansıyan satışlar petrolde de etkisini gösterdi ve geçtiğimiz haftayı düşüşle kapattı. Brent petrolde düşüşün devamı için aşağıda 75 doları, yükselişin devamı için yukarıda 86 dolar seviyelerini önemsiyoruz.

Bol kazançlı bir hafta olması dileğiyle…

Şirin Sarı
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

Paylaş

Son Yazılanlar

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum

“Cumhuriyet vazgeçmemektir!”

Haçadur Kelleci… Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapında mücevher ustalarından biri… Dünyanın en büyüleyici ve renkli merkezlerinden biri, Kapalıçarşı’da ve Çuhacı Han’da