Sıradan bir Dünyalı olarak soruyorum:

1972 yılından sonra neden bir daha Ay’a gidilmedi?..

Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA) UFO’larla ilgili belgeleri erişime açıldı. Arşiv, 2.2 milyon sayfadan daha fazla belge içeriyor.

John Greenewald tarafından yönetilen The Black Vault (Kara Kutu) adlı web sitesi, hükümetin UFO’lar (Tanımlanamayan Uçan Objeler) için belgelediği belgeleri yayımladı.

Greenewald denilen adam, Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası (FOIA) kapsamında birden fazla kurumdan aldığı binlerce dosyayı tarayarak 2.2 milyonluk sayfalık arşivi The Black Vault’a yükledi.

CIA eski Direktörü John Brennan, “Pilotlarının bazı videolarını izledim ve onlara baktığınızda birkaçının özellikle şaşırtıcı olduğunu söylemeliyim” dedi.

Bu gelişme, yıllardır merak ettiğim bir soruyu canlandırdı beynimde:

1972’den sonra neden bir daha Ay’a gidilmedi?

Yoksa Ay’a Hiç Gidilmedi mi?.. Mâdem 50 yıl önce gittik, bugünün teknolojileriyle neden Ay’a insan yollamıyoruz?

Yoksa Uzaylılar mı kesti dünyalıların ziyaret ayağını?

Hatırlayalım: 1969 yılında Apollo 11 ve içinde Neil Armstrong’un da bulunduğu 3 astronot, Ay yolculuğunu gerçekleştirdiler ilk kez.

Armstrong, araçtan yavaş yavaş çıktı ve ilk adımı attı. Bu adımı “Bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım” sözlerle kayda geçti.

1972’deki görevlerin ardından 50 yıl boyunca Ay’a insanlı yolculuk yapılmadı.

50 yıl öncesinin teknolojisiyle 2021’i karşılaştırmak imkânsız. Soruyorum o halde: Bugün çok daha kolay yolculuk edebilecek durumdayken neden Ay’a insan yollamıyoruz?

Ay’a yeniden gitmek için acele etmememizin ardında başka sebepler olmalı.

İnsanoğlu Ay’a son kez ayak bastığında tarih 11 Aralık 1972’yi gösteriyordu. Ay’a ulaşan Apollo 17’nin 3 kişilik mürettebatından 2’si (Eugene A. Cernan ve Harrison Schmitt) Ay’da son yürüyen kişiler oldular.

Peki ne oldu da Ay’a bir daha gidilmedi?

NASA 2030’larda Mars yörüngesine insan göndermeyi planlasa da ufukta Ay’a gitmek gibi bir planı görünmüyor.

İnsanoğlunun Uzay Macerası

1957…

  1. Dünya Savaşı sonrası SSCB ve ABD’nin dünya üzerindeki güç yarışı uzaya kadar uzandı.

Sovyetler, 1957’de Sputnik 1 adlı ilk yapay uyduyu Dünya yörüngesine göndermeyi başardı.

1958…

Sadece bir yıl sonra, ABD, NASA’yı kurdu ve Explorer I adlı ilk uydusunu dünya yörüngesine gönderdi.

1959…

Sovyetler Birliği  Luna 2 adlı uzay mekiğini Ay’a fırlattı.

1961…

Ve ilk kez bir insan uzaya çıktı.

Sovyetler Birliği, Vostok 1 uzay mekiği ile Yuri Gagarin’i Dünya yörüngesine gönderdi. Aynı yıl NASA da önce maymunları, sonra astronot Alan Shepard’ı uzaya yolladı. Ancak Shepard. Dünya yörüngesine ulaşamadı.

1962…

ABD, astronot John Glenn’i dünya yörüngesine çıkarmayı başardı. Ancak bu zaten Sovyetler tarafından gerçekleştirilmiş olduğu için daha ilerisini planlıyordu ABD: Aya çıkmak.

Bu amaçla, Apollo Projesi kapsamında Ay’a bazı insansız inişler gerçekleştirildi.

1969…

Ve uzun yıllar süren çalışmaların neticesinde, ABD 20 Temmuz 1969 günü, Ay‘a insan indirmeyi başardı. Bu astronot, Neil Armstrong’du.

ABD, 6 Ay misyonu daha düzenledi ve Ay’da araştırmalar yaptı.

1972…

Apollo 17 Ay’a son insanlı yolculuğu bu yıl içinde gerçekleştirdi.

O günden bu yana Ay’a insan inmedi.

NEYİ SAKLIYORLAR?

Hâlâ ortaçağ zihniyetiyle ve politik ve ekonomik ve dinsel endişelerle, bu konuyla ilgili bilgiler ve kanıtlar dünya insanından saklanmaktadır. İnsanoğlu tüm varoluş zamanlarının içindeki en önemli geçiş devresinde bulunmaktadır ve bu anlamda UFO’ların temsil ettiği evrende zeki hayat gerçeği; dünya insanlığının çok yakın gelecekte içine gireceği yepyeni bir realitenin önemli bir bölümünü kapsamaktadır.

Evrensel gerçekler ilelebet saklanamazlar.

2024 VE 2029

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 2024’te Ay’a biri kadın iki astronot göndermeyi planlıyor.

NASA’dan yapılan açıklamada, “Artemis” adlı program çerçevesinde 2024’te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot gönderileceği bildirildi.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, program kapsamında astronotların bir hafta Ay’da kalacaklarını söyledi.

Rusya da, 2029’da Ay’a insanlı bir uçuş yapmayı planladığını açıkladı.

Apollo 8 mürettebatının Ay’ın diğer yüzünde karşılaştığı “şeyler” ile ilgili şaşkınlıklarını bilemeyiz. Gördükleri nesneler hakkında bilgileri söz konusu şifrelerle-rutin bilgiler içine yerleştirerek-Houston’a ilettiler o zamanlar.

Konu hakkında bilgi bekleyen Beyaz Saray’a yine şifreli olarak bildirildi. Ama asıl rapor Apollo 8’de bulunan Borman tarafından daha uçuş devam ederken kaleme alındı ve diğer iki astronot tarafından da imzalanarak kilitli bir kapsülün içine konuldu. Başkana ulaştırılan kapsülün içinde sadece Borman’ın yazılı raporu değil, bizzat ekip tarafından çekilmiş fotoğraf ve kamera görüntülerine ait filmler de vardı.

Şu bir gerçek ki, bu 3 astronot (ve daha sonraki Apollo uçuşlarındaki diğer astronotlar) inanılmaz birşey ya da birşeyler gördüler.

“1972 yılından sonra neden bir daha Ay’a gidilmedi?” sorusunun tek bir cevabı var, ama işimize gelmiyor:

“Çünkü, büyük bir olasılıkla Ay’da Uzaylılar’la karşılaştılar ve uzay yolculukları yasaklandı.”

Kim mi yasakladı?

Ah bir bilsek…

Paylaş

Son Yazılanlar

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum

“Cumhuriyet vazgeçmemektir!”

Haçadur Kelleci… Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapında mücevher ustalarından biri… Dünyanın en büyüleyici ve renkli merkezlerinden biri, Kapalıçarşı’da ve Çuhacı Han’da