Beni Sayın Ahmet Necdet Sezer’e götür

Son yıllarda en büyük hayalimdi Sayın Ahmet Necdet Sezer’le görüşmek. Kendisinin sosyal medyada görülmekten çok hoşlanmadığını bilerek, sadece mutluluğumu paylaşmak ve ona olan hayranlığımı bir kez daha belirtmek amacıyla yazıyorum. Onun Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Silifke...
Devamını oku

Eylül ve Buca Cezaevi’nde zaman

Eylülden Sonra Buca Hapishanesinin önü akan zaman, arkası yokuş, uzağında bir dağ. İçinde çırpınan bedenleri yaşamdan çekip koparan koca bir ağ. Terli, tuzlu, tutsak bedenleri ile geride bıraktık onları, Gemiler ve koşular dolusu yitirdik birbirimizi,...
Devamını oku

Artois Cadde’nin müdavimi olacaksınız

Kadıköy Caddebostan'da açılan yepyeni bir mekan'daydım geçen hafta. Artois Cadde'nin girişimcisi Şeyma Yıldız, ünlü şef Hazer Amani ve yakın dostlarımızla birlikte upuzun bir sohbet eşliğinde oturduk. Hazer Amani'nin müthiş lezzetlerini tadarken bir yandan da mekanı...
Devamını oku

Marcel Proust’u anlatan gece

Bu haftaki yazımda sizlere  23 Kasım Çarşamba günü, Galatasaray ‘daki Fransız Sarayı içinde yer alan Albert Gabriel salonunda yapılan anlamlı bir etkinlikten bahsedeceğim. Etkinliği düzenleyen kurum, Yönetim Kurulunda benim de yer aldığım “Association  Culturelle Turquie-France”  yani...
Devamını oku

Koşmak piyano çalmak gibi değil

Koşmak deyince aklınızda ne kadar bir mesafe beliriyor? 5 km mi? 10 mu? 20 mi? Uzun mesafe koşusu desem aklınıza ne gelir? Yarı maraton mesafesi olan 21 km mi, maraton mesafesi olan 42 km mi?...
Devamını oku

Cilt sonbaharda bakım ister

Yaz aylarında ciltte; sıcak, güneş, sık yıkanma, deniz, havuz, aşırı su kaybı ve özellikle cilt bakım ürünlerinin düzeni kullanılmamasına bağlı değişiklikler oluşuyor ve cilt sağlığı bozuluyor.

Cildinize yazın etkisi

Yaz aylarında cilt kızarır, soyulur ve hasarlanır. Dolayısıyla yaz sonunda cilt daha kaba ve cansız görünür. Güneşin bronzlaştırıcı etkisi ciltte yalancı bir örtü oluşturur ve cilt rengi açılırken lekelenmeler; hasarlar da ortaya çıkar.

Son yıllarda  güneş koruyucuların kullanımı yaygınlaştı. İnsanlar da güneşten korunmaya özen göstermeye başladı. Gündüz kullanılan nemlendiriciler yerini güneş koruyuculara bıraktı. Güneşten korunurken cildin de yenilenmesini sağlamak ideal bir yaklaşım.

Cilt bakımında ilk aşama iyi bir temizliktir

Cildi kurutmayan ve yağ dengesini bozmayan bir temizleyici cilt için yeterlidir. Özellikle yaz sonu cilde uygun peelinglerin düzenli kullanımı ile sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkün. Peeling sonrası kullanılan maskeler cildin onarımına yardım ederken aynı zamanda kaybolan nemi de cilde kazandırıyor. Cilt özellikle kendini gece yeniliyor. Gece kullanılan nemlendiricilerin seçimi ise önemli.

Bu dönemde özellikle C vitamini, yeşil çay özleri, retinol ve E vitamini gibi antioksidan özelliği güçlü ürünlerin kullanımı gerekiyor. Doğru nemlendirici seçimi ile yaz aylarında zarar görmüş cilt kendini yenilerken soğuk kış günlere de hazırlanıyor. Özellikle Hyaluronik asit içeren nemlendiriciler kaybolmuş nemi cilde kazandırıyor.

Son yıllarda güneş ışınlarına sık maruziyet ciltte kalıcı ve geçici lekelenmelere neden oluyor. Leke tedavisinde leke açıcı ürünler ile birlikte lazer tedavileri, peelingler, mezoterapi yöntemleri kullanılıyor. Bu tedaviler genellikle sonbaharda başlayıp, kış aylarında tamamlanıyor.  Ancak Melazma adı verilen, ciltte fırça ile sürülmüş leke gibi gözüken tipte her mevsim mezoterapi yapılarak, oluşan lekeler tedavi edilirken yeni lekelerin de yerleşmesi engelleniyor.

Yaz aylarında el ve ayaklarda kurumalara, nem kayıpları ve sertleşmiş el ve ayaklara sık rastlanıyor. Vücuda yapılan peelingler de kol ve bacaklardaki pürüzleri giderip, cildi nemlendiriyor. Yaz aylarında saçlarda kırılma ve renklerde bozulma meydana geliyor. Sonbaharda saç köklerinde yenilenmeye bağlı dökülmeler de görülüyor. Saçların kısaltılmasının yanı sıra  keratin bakımlarının da önemini unutmamak gerekir. Özellikle sonbaharda artan saç dökülmeleri için B1, B5, keratin ve aminoasit içeren kapsüllerle de destek tedavisi saçları güçlendirecektir.

Mezoterapi cilt bakımında önemli

Doktor kontrolünde yapılan işlemler de özellikle güneşin neden olduğu yaşlanmayı geriye döndürmekte önemli. Yılda 2 kez yapılan vitamin içerikli mezoterapiler özellikle cilt bakımının hemen arkasından yapıldığında çok faydalı. Yaz ayları sırasında beliren ya da artan cilt lekeleri için de tedavi başlanabiliyor. Güneş koruyucuların düzenli kullanımına ek olarak profesyonel doktor peelingleri, leke mezoterapileri ve lazer işlemleri ile lekelerden kurtulmak mümkün.

Son yıllarda kullanımı sıklaşan kolajen takviyelerinin de özellikle Sonbaharda düzenli kullanımının hasarlı ciltte yenilenmeyi ve iyileşmeyi hızlandırdığı biliniyor.

Sağlıkla kalın……..

Dr. Fügen Erdoğan Çekin

www.fugencekin.com.tr

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: