Çünkü ben aşığım biliyor musunuz?

Miyavlarım ben bizimkinin gözlerinin içine bakarak. Ona göre o bakışlar, bir kedinin değil de bir filozofun derin ve anlamlı bakışları. Uzun’a göre de “yemek ver kadın” bakışı. Bizimki usul usul yemeği koyar önüme. İşte o...
Devamını oku

AB’den kadın yöneticiler lehine karar

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde şirket yöneticilerinin en az yüzde 33'ünün kadınlardan oluşmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Şirket yöneticilerinin yüzde 33'ü kadın olacak Buna göre, şirketler, yönetici kadrolarının en az yüzde...
Devamını oku

Sanatseverlerin buluşma noktası CRR

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan, CRR’yi sadece bir konser salonu değil, sanatın farklı disiplinlerinin yer aldığı sanat eğitiminin de verildiği bir kültür sanat merkezine dönüştürme hedefinden 2023 itibarıyla yer...
Devamını oku

Sağlık turizmi iştah kabartıyor

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu, muayenehane sahibi doktorların özel hastanelere bağlı çalışmasını zorunlu kılan yönetmeliğin doktorların çalışma hakkına ve hastaların doktor seçme özgürlüğüne müdahale olduğunu söylüyor. Devlet sağlık turizminden...
Devamını oku

İlham verici oyun Fosforlu Cevriye

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni sezonda öne çıkan oyunlarından birisi de Gülriz Sururi’nin uyarladığı Suat Derviş’in kaleme aldığı Fosforlu Cevriye geçen hafta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluştu. Oyunun yönetmeni Yelda Baskın ve dramaturgu Gökhan Aktemur...
Devamını oku

Sayın Erdoğan, barınak yapacaksanız Samsun’daki Kedi Köyü gibi olabilir mi?

Son bir kaç gündür canım çok ama çok sıkkın. Yatıyorum olmuyor, kalkıp bizimkine sataşıyorum olmuyor. Aklımda deli sorular… Evimize gelen arkadaşlarıyla konuşurlarken duydum, Cumhurbaşkanı Erdoğan belediyelere sokak köpeklerinin toplatılması talimatını vermiş.  

Sokaklarda yaşamaya çalışan, bir lokma ekmeğe muhtaç,  birazcık su bulmak için saatlerce dolaşan hayvanların yerinin barınaklar olduğunu söylemiş net olarak. “Tüm belediye başkanlarına sesleniyorum. Sıcak ve güvenli barınaklar kurarak gönül kazanabilirsiniz.” demiş. Demesine de biraz geriye dönüp bakacak olursak eğer, benim yaşım yetmese de bizimki anlatır hep, sokaktaki kedilerin ve köpeklerin sevilerek bakılması aslında Türkiye’nin hafızasında o kadar yeni ki.

Şimdi bu durumda, bizleri istemeyen insanların şiddet dolu bazı davranışları sayesinde kim bilir ne acılar yaşayacak sokak canları. Bir kuytu kapı aralığı, pencere önü bulmuş, soğukta titreyerek yemek vermenizi bekleyen bu canlar kimsenin onları görmediği barınaklarda ne yapacaklar? Onlara ekmek, su kim götürecek? Kısa bir süre önce Elazığ Barınağı’nda hayvanların açlıktan birbirini yedikleri haberlerini okumadık mı? Ve bazı korkunç görüntülerle dolu hayvan toplama sahnelerini de şimdi izlemiyor muyuz, hepsi korkunç ve acı dolu gerçekten.

İnsanın yarattığı şiddeti hayvanlar ödemesin

Bunları düşünürken uyuya kalıyorum ve kabuslar görüyorum. Ya annem beni Salacak’taki parkta görüp eve almasaydı, belki ben de şimdi zorla toplanıp götürülen kedilerin arasında olacaktım. Gerçi benim evde olmam da mutlu etmiyor, çünkü biliyorum ki arkadaşlarım sadece siz insanlar gibi nefes alıp mutlu olmak istiyor ama sayenizde olamıyor. Kimseye bir zararları yok ki aslında. Bunu bilin isterdim. Bir pitbull neden bir çocuğa saldırır, yıllardır tartışılan ve artık yanıtını hepinizin bildiği bir soru. Çünkü sahibi onu saldırgan yetiştirmiştir de ondan. O zavallı köpek değil, sahibinin ceza alması gerekmez mi? Bu düşmanlık nedir diye soruyorum hepinize. Biz biraz yiyecek ve su bulduğumuzda sevinen ve güneşin altında çayırlarda koşup mutlu olan canlılarız. Sıcak bir gülüş görünce ona sığınırız.

Samsun’da bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür

Gerçekten Samsun’daki Kedi Köyü gibi bir barınak fikri neden tüm Türkiye’nin belediyeleri tarafından düşünülüp uygulanmadı? Pek çok boş araziye hemen kendinize evler, AVM’ler yaptınız. Yazık. Oysa burası müslüman bir ülke. Ben bile biliyorum ki, İslamiyet`te kediler, “temizlik” ile simgelenmiş ve saygın bir yer edinmiş. Hz. Muhammed`in bir kedi dostu olması Müslümanlar için bir övünç kaynağı olarak kabul edilmiş. Hatta, kedi beslemek sünnetmiş. Hz. Muhammed, Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına, ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Sonra o kediyi sapiplenmiş ve adını Müezza koymuş.

Hz. Muhammed’in Müezza’sı

Hz. Muhammed, kedisi Müezza`yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammed`in giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Hz. Muhammed, Müezza`yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. Bilenler bilmeyenlere anlatmalı değil mi?

Köpekler de bizden farklı değil, hem onlar size o kadar sadık ki. Bir kere de bu yönden bakın.

Sokak canlarını kısırlaştırın

Sokaktaki kardeşlerim için yapabileceğiniz en iyi şey onları kısırlaştırmak olacaktır. Ya da gerçekten Samsun örneğindeki gibi kedi-köpek köyleri kurmak ve oralarda bizi seven bakıcılar istihdam etmeniz. Belki büyük kentlerde kocamaaaan alış veriş merkezleri yapmak yerine bize yaşama alanları açarsınız ve devlet bütçesinden bize bakım parası ayırırsınız. Neden olmasın?

Evet ben de dinledim, maalesef Gaziantep’te 4 yaşındaki Asiye Ateş’in iki pitbull cinsi köpek tarafından saldırıya uğraması çok fena bir olaydı, gerçekten o kadar üzücü ki. O küçücük kız çocuğu bu travmayı nasıl atlatır ben de merak ediyorum. Ne yazık ki bu olaya bakış açısı, sokak hayvanlarına karşı olumsuz düşünenleri yine harekete geçirdi. Ancak diyorum, ya nolur bir kendinize bakın, siz pitbullara aslında ne yaptınız da onları bu hale getirdiniz? Belki o köpekleri iyi bir insan yaşamına alsa bu olmayacaktı. Keşke diyorum.

Eflatun
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: