Rafa kalkan sevişmeler ve evlilik sorunu

“Evli çiftlerde sevişme sıklığının ne olması gerektiğidir” sorusu sık sorulan sorulardan biridir demek isterdim… Keşke öyle olsaydı… ama değil.

Senede bir gün…

Bu soru daha çok gebelik isteyen çiftlerin sorduğu bir sorudur. Çocuk isteği yoksa ya da planlanan çocuk sayısı tamamlandıysa bu soru genellikle rafa kalkar. Dahası sevişme de bir süre sonra o raftaki yerini alır maalesef.

Poliklinik pratiğimde her hastama cinsel ilişki sıklığını sorarım çünkü kişinin bedensel ve ruhsal sağlığı hakkında çok bilgi verir. Seks ilişkiyi anlamlı, özel, değerli ve farklı kıldığı için bu sorunun cevabı ilişki dinamiği hakkında da bilgi verir.

Elbette cinsel ilişkinin sayısı kadar içeriği de önemlidir ama bugün konumuz sıklık. Çünkü son zamanlarda bu soruya “ayda yılda bir” cevabını sıkça almaya başladım.

Bu kadar seyrek yaşanan cinsellik, ilişkinin zamanla değerini azaltır, içini boşaltır ve sonunda ayrılığa zemin hazırlar. Buna rağmen o ilişki devam ettiriliyorsa da psikosomatik veya psikolojik bazı hastalıklar görülmesi kaçınılmazdır. Aldatma vakasının yaşanması da mümkündür.

Cinselliğin seyrek yaşanmaya başlamasının altında yatan sebeplere bir göz attığımızda seksin bir ceza ya da cezalandırma aracı haline getirildiğini görürüz sıklıkla. Yani çiftlerden biri seks yapmayarak partnerini cezalandırıyordur. Bazen de çiftlerden biri zaten eşini aldatıyordur, yani evdeki sekse ihtiyacı yoktur.

 

Bir diğer sık görülen sebep çiftlerden birinde görülen depresyon veya antidepresan ilaç kullanımıdır. Depresyonun kendisi de tedavisi de cinsel isteği azaltabilir. Korunma amaçlı kullanılan doğum kontrol hapları da kadınlarda cinsel isteksizlik yapabilir. Çiftlerden birinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir ve bunu partnerine bulaştırmaktan korkup seksten uzaklaşabilir.

Çiftin yaşadığı cinselliğin içeriğinde sorun vardır bazen; erkek penis performansından memnun olmayıp kendini yetersiz hissedebilir, çiftler birbirini eksik ve kötü hissettirebilir.

Başta sorduğumuz soruya dönecek olursak, ilişki sıklığını belirleyen şey aslında tarafların üzerinde anlaştığı sıklıktır. İlla bir sayı vermek gerekirse de Türkiye ve Dünya’daki ortalama haftada 2 kezdir.

Sıklığı belirleyen şeyler arasında; çiftlerin yaşı, çocuk sayısı, ortam ve koşullar, ilişkinin kuruluş dinamiği ve ekonomik refah düzeyi de yer alır aslında.

Seks sıklığı ayda yılda bire düşen çiftler bu durumu düzeltmek istiyorlarsa öncelikle bu konuyu gündeme getirip birbirini suçlamadan samimiyetle konuşmalı, duygularını paylaşmalı ve bir sağlık sorunu varsa çözmeliler. Uyku ve beslenmeye dikkat etmek de çok önemlidir. Sonrasında da seksi daha fazla düşünüp, gün içinde cinsel fanteziler kurarak partnerle paylaşmalı ve cinselliğe planlı bir şekilde yaşamlarında tekrar yer açmalılar.

Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Jinekolog Operatör Dr. Orkide Şancı

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu