Science Fiction’dan Scientific Realism’e

Bilim Kurgu, her zaman fütüristik hayal gücü için bir araç olmuştur. Farklı renkli uzaylılar ve galaksiler arası yolculuk henüz keşfedilmemiş olsa da, Bilim Kurgu dünyası sayesinde artık hayal gücünün ürünü olmayan bir dizi teknoloji mevcuttur.

“Geleceğe Dönüş” ve “Total Recall” gibi ailelerin en sevdiği filmlerde yer alan yaratıcı icatlardan bazıları, artık modern teknolojinin ön saflarında yer almaktadır.

İşte Bilim Kurgu’dan gerçeğe dönüşen en sevdiğimiz teknolojilerden birkaçı:

Star Trek-Uzay Yolu: Cep Telefonları Neredeyse herkesin cebinde olan bir şey.

Cep telefonları, çok sayıda dikkat çekici özellikleri ile modern yaşamda bir zorunluluk haline geldi. İlk cep telefonu, 1973’te Motorola DynaTAC’ta icat edildi. 2.4 libre (1.1 kilogram) ağırlığında ve yaklaşık 35 dakikalık bir konuşma süresi olan hantal bir şeydi.  Ve de binlerce Dolar’a mal olmuştu.

Ve şimdilerde bilgisayarların yerini aldı.

Cep Telefonu’nu sadece 90 günde yaratan bir ekibe liderlik eden Martin Cooper’n ilhamını, Kaptan Kirk’ün elde tutulan iletişim cihazını kullandığı Star Trek’in bir bölümünden aldığı yönündeydi.

Ancak Cooper, 2015 yılında verdiği bir röportajda, orijinal ilhamın, karakterin “bilekte iki yönlü telsiz” kullandığı Dick Tracy adlı bir çizgi romandan geldiğini belirtti.

 

EVRENSEL ÇEVİRMEN

Kaptan Kirk, elinde yabancı dilleri çevirmek için kullanılan bir cihaz tutardı Star Trek’te. Çünkü Uzay Yolu karakterleri, genellikle farklı dillerde uzaylı yaşamlarıyla karşılaşırlardı.

Uzayı keşfederken, Kaptan Kirk ve Mr. Spock gibi karakterler, farklı diller konuşan uzaylı yaşamlarıyla burun buruna gelirlerdi, Galaktik yabancıları anlamak için Star Trek karakterleri, uzaylının olağandışı dilini hemen tercüme eden bir cihaz kullanırlardı. Star Trek’in evrensel iletişimcisi, ilk olarak Mr. Spock’ın biyolojik olmayan bir varlıkla iletişim kurmak için kurcaladığı için ekranda görüldü (Seri 2 Bölüm 9, Metamorfoz).

Star Trek’teki fikir akıllı uzaylı yaşamıyla iletişim kurmak olsa da, dil engellerini aşabilen bir cihaz gerçek zamanlı iletişimde devrim yaratacaktı. Artık Sourcenext’in Pocketalk’u ve Skype’ın yeni sesli çeviri hizmeti gibi ürünler, diller arasında anında çeviri sağlayabilmektedir.

Kusursuz bir gerçek zamanlı iletişim henüz uzak olsa da son 10 yıldaki teknolojik gelişmeler bu başarının ulaşılabilir olduğu anlamına gelmektedir.

TELEPORTASYON

Birini ışınlamanın ardındaki fikir, bir kişinin bir enerji formuna parçalanabilmesi (kaydileştirme) ve daha sonra varış noktasında tekrar maddeye dönüştürülebilmesiydi (yeniden maddeleştirme).

Star Trek’in USS Enterprise’ında insanları bu şekilde taşımak, dizinin en başından beri vardı ve pilot bölümde çıkış yaptı.

Bilim adamları henüz insanları nasıl ışınlayacaklarını çözemediler, ancak fotonlar olarak bilinen enerji toplarını ışınlayabiliyorlar.

Bu durumda ışınlanma, kuantum dolaşıklığı olarak bilinen bir fenomene dayanır. Bu, kuantum mekaniğinde, iki dolaşık parçacığın birbirinden çok uzakta olabileceği, ancak biri üzerinde gerçekleştirilen eylemlerin mesafeden bağımsız olarak diğerini etkilemesi için bağlı kaldığı bir durumu ifade eder.

İki foton arasındaki bilgi alışverişi, ışık hızından en az 10.000 kat daha hızlı gerçekleşir.

 3 BOYULU HOLOGRAMLAR

Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker ve C3PO’nun Prenses Leia’nın hologramlarını hatırlıyor musunuz?

Prenses Leia’nın bu hologramında ikonik bir replik yer alıyordu: “Bana yardım et Obi-Wan Kenobi, sen benim tek umudumsun.”

Tanım olarak, bir hologram, bir lazerden gelen ışık huzmelerinin 2 boyutlu bir yüzeye girişiminden oluşturulan ve yalnızca bir açıyla görülebilen bir 3 boyutlu görüntüdür.

2018’de Utah, Provo’daki Brigham Young Üniversitesi’nden araştırmacılar gerçek bir hologram yarattılar. Hacimsel görüntüleme adı verilen teknikleri, bir Etch-A-Sketch oyuncağı gibi çalışıyor, ancak parçacıkları yüksek hızlarda kullanıyor.

Lazerlerle, araştırmacılar parçacıkları yakalayabilir ve onları belirlenmiş bir şekle taşıyabilirken, başka bir lazer seti de parçacık üzerine kırmızı, yeşil ve mavi ışık yayar ve bir görüntü oluşturuyor. Ancak şimdiye kadar, bu sadece son derece küçük ölçeklerde gerçekleşebiliyor.

BİYONİK UZUVLAR             

Star Wars’tan Luke Skywalker’ın biyonik kolu…  Yıldız Savaşları: Bölüm V — İmparatorluk Geri Dönüyor… Hatırlayalım bir yol.

Elinizin kendi babanız tarafından kesildiğini ve yüzen bir binanın dibine düştüğünüzü ve uzun süredir kayıp olan kız kardeşinizin gelip sizi almasını istediğinizi hayal edin.

Gerçekte pek olası değil, ama Star Wars filmlerinde olası. Elini kaybettikten sonra Luke Skywalker, normal bir elin tüm işlevlerine sahip biyonik bir versiyon alır. Bu senaryo artık uygulanabilir.

Georgia, Atlanta’daki Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, amputelerin protez parmaklarının her birini ultrasonik bir sensör kullanarak kontrol etmeleri için bir yol geliştiriyorlar.

Filmde, Skywalker’ın protezi, kaslarına bağlı elektromiyogram sensörlerini kullanıyor. Sensörler farklı modlara geçirilebilir ve kaslarının esnemesi veya kasılması ile kontrol ediliyor Bununla birlikte, Georgia Tech araştırmacıları tarafından oluşturulan protez, ince parmak hareketini tespit etmek için makine öğrenimi ve ultrason sinyallerini kullanıyor.

DİJİTAL REKLAM PANOLARI

Blade Runner’da, Los Angeles’ın distopik metropolünü süslemek için dijital reklam panoları kullanıldı. Blade Runner filminde fütüristik bir Los Angeles manzarası sunulur. Gökdelenleri tararken, binalardan birinde devasa, dijital, neredeyse sinematik bir reklam panosu belirir.

Bu internet öncesi konsept, DOOH.com’un CEO’su Andrew Phipps Newman’ın hayal gücünü ateşledi. Digital Out Of Home anlamına gelen DOOH, dijital reklam panolarını kullanarak canlı, dinamik reklamlar sunmaya kendini adamış bir şirket.

Dijital reklam panoları, DOOH’un 2013 yılında kurulmasından bu yana çok yol kat etti. Bu benzersiz reklam taktiğini kullanmak için Londra ve New York gibi kalabalık şehirlerden yararlandılar. Belki de daha yeni ‘Blade Runner 2049’ bize daha da yeni teknolojiler getirecek.

 UZAY İSTASYONLARI

2001… Dünya’nın yörüngesinde dönen Uzay İstasyonu V, astronotların mikro yerçekiminde zıplayabilecekleri alçak Dünya yörüngesinde bulunan büyük bir kuruluş… Bu tanıdık geliyor mu?

Uzay istasyonları 2001: Uzay istasyonunda yürüyen bir astronotun Uzay Odyssey’i. 2001: A Space Odyssey’deki uzay aracının iç tasarımı, ISS ile esrarengiz bir benzerlik gösteriyor.

2001: A Space Odyssey’de Dünya’nın yörüngesinde dönen Uzay İstasyonu V, astronotların mikro yerçekiminde zıplayabilecekleri alçak Dünya yörüngesinde bulunan büyük bir kuruluş… Bu tanıdık geliyor mu?

Uzay İstasyonu V, 1998’den beri Dünya’nın yörüngesinde dönen ve şu anda aynı anda altı astronotu barındıran Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için ilham kaynağı oldu. Uzay İstasyonu V çok daha lüks görünse de, ISS çok daha fazla bilim içerdi.

ISS, 1998’de inşaatının başlamasından bu yana mikro yerçekimi araştırmalarının temelini oluşturmuştur.   Uzay İstasyonu V, sadece bu dünya dışı bir tatil deneyimi değildi, aynı zamanda Ay’a ve diğer uzun süreli uzay destinasyonlarına seyahat etmeden önce bir pit-stop olarak da kullanıldı.

Önerilen Derin Uzay Geçidi, benzer bir amaca hizmet edecek olan Ay’ın yörüngesinde dönen bir istasyon olacaktır.

Uzay İstasyonu V, 1998’den beri ‘yörüngesinde dönen ve şu anda aynı anda altı astronotu barındıran Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için ilham kaynağı oldu. Uzay İstasyonu V çok daha lüks görünse de, ISS çok daha fazla iş başardı.

ISS, 1998’de inşaatının başlamasından bu yana mikro yerçekimi araştırmalarının temelini oluşturmuştur.   Uzay İstasyonu V sadece bu dünya dışı bir tatil deneyimi değildi, aynı zamanda Ay’a ve diğer uzun süreli uzay destinasyonlarına seyahat etmeden önce bir pit-stop olarak da kullanıldı.

 TABLETLER

Filmde Dr. David Bowman ve Dr. Frank Poole, ‘haber defteri’ adını verdikleri düz ekranlı bilgisayarlarından haber güncellemelerini izliyorlar. Samsung, bu haber defterlerinin, ilk iPad’in 2010’da gelmesinden 40 yıl önce bir filmde yer alan orijinal tablet olduğunu iddia etti.

 UÇAN KAYKAY

Back to the Future’dan Marty McFly’ın bir uçan kaykay tuttuğunu gösteren ekran görüntüsü var. Marty McFly, uçan kaykay ile herhangi bir yüzeyin, hatta suyun üzerinde gezinebiliyordu. (Geleceğe Dönüş Bölüm II.)

Geleceğe Dönüş üçlemesi, zaman yolculuğu maceralarının son derece keyifli bir üçlüsüdür.

SÜRÜCÜSÜZ ARABALAR

Total Recall’dan Arnold Shwarzenegger’in Johnny Cab tarafından kontrol edilen sürücüsüz bir arabada oturduğunu gösteren görüntüsü meşhurdu Johnny Cab, hedefi olmadığı sürece hareket edemedi ve sonunda ölümüne yol açtı.

2084 yılında geçen 1990 yapımı filmde, Total Recall’un ana kahramanı Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger tarafından canlandırılıyor) kendini Mars’a bir bilim kurgu hesaplaşmasının ortasında buluyor. Bir sahnede Quaid kötü adamlardan kaçıyor ve sürücüsüz bir arabaya atlıyor. Önde, otomobilin yerleşik bilgisayar sistemi olan Johnny Cab var.

Yerleşik uydu navigasyonunu kullanarak sizi hedefinize götüren bir arabaya sahip olma fikri giderek daha popüler hale geldi. Sürücüsüz otomobiller ile ehlikeli ve ölümcül kazalarla sonuçlanan insan hataları ve dikkatsizliği ortadan kaldırmak isteyen Waymo.’nun gere duyduğu tek şey arabayı hedeflenen yere götürmek için bir adres.

 HEPSİ BU LİSTEDE

Bilim Kurgu’da öngörülen mevcut teknolojilerin  listesi, başta edebiyat ve film olmak üzere her ortamı içermektedir. 1964’te Sovyet mühendis ve yazar Genrikh Altshuller, zamanın bilim kurgu teknolojilerini kataloglamak için ilk girişimi yapmıştır.

Liste, belirli bir teknolojinin ilk tahmininin yanı sıra, icadına kadar ondan bahseden sonraki tüm çalışmaları içerebilir. Liste, bilim kurguda ortaya çıkmadan önce kurgusal olmayan eserlerde ilk kez ortaya konan ve iyon itici gibi sonraki icatları içeren teknolojileri içermektedir.

Tekrarlardan kaçınmak için liste, aynı tahminleri içeren film uyarlamalarını hariç tutmaktadır. Ayrıca yaygın olarak bulunmayan yeni teknolojileri de hariçtir.

Bazı modern icatların isimleri (atom bombası, kredi kartı, robot, uzay istasyonu) kurgusal öncülleriyle tam olarak eşleşmektedir. 1903’teki ilk sürekli havadan ağır uçak uçuşu ve 1945’teki ilk atom bombası patlaması gibi gibi teknolojilerin ortaya çıkacağı yıllar  da doğru bir şekilde tahmin edilmiştir.

İşte listelerin listesi:

Ay Devletleri ve İmparatorlukları’nın Komik Tarih

Cyrano de Bergerac      1657 

UZAY ROKETİ

 

Yanan Dünya

Margaret Cavendish       1666

DENİZALTI

 

Giphantie  

Charles-François Tiphaigne de la Roche   1761 

FOTOĞRAFÇILIK

 

Symzonia: A Voyage of Discovery   

Adam Seaborn     1820 

JET MOTORU

 

Probable Tall Tales       

Thaddeus Bulgarin       1824 

BASKI-BASIM  ARAÇLARI

 

 

The United Worlds, a Poem, in Fifty Seven Books      

Mark Drinkwater 1834 

ANDROİD

 

The Year 4338: Petersburg Letters  

Vladimir Odoyevsky     1835 

HIZLI  ULAŞIM

 

The Wicked Prince      

Hans Christian Andersen       1840 

HAVA GEMİSİ

 

From the Earth to the Moon  

Jules Verne 1865 

GÜEŞ YELKENLERİ

 

The Brick Moon 

Edward Everett Hale    1869 

UZAY MERKEZİ

 

Deniz Altında 20 bin Fersah

Jules Verne 1870 

ELEKTRİKLİ DENİZALTI, DEŞARJ TÜPÜ

 

The Great Electric Diaphragm

Robert Duncan Milne   1879

RADYO

        

The Senator’s Daughter

Edward Page Mitchell   1879 

THERMO-ELEKTROD

 

Mizora      

Mary Bradley Lane       1880 

SENTETETİK – KİMYASAL  ET

 

Robur the Conqueror   

Jules Verne 1886 

OTOJİR, HELİKOPTER

        

Looking Backward      

Edward Bellamy  1888 

KREDİ KARTI

 

In the Year 2889

Jules Verne 1889 

VİDEO-TELEFON, FONO-TELEFON

 

Electric Life        

Albert Robida      1891 

TELEVİZYON

 

Six Thousand Years Hence

Milton Ramsey    1891 

MAKİNE ÇEVİRİ

 

The Great Brown–Pericord Motor

Arthur Conan Doyle     1891 

İNSANSIZ ARAÇLAR

 

The Angel of the Revolution

George Griffith    1893 

RADAR-SONAR

 

A Journey in Other Worlds   

John Jacob Astor IV     1894 

ULUSLARARASI TELEFON ŞEBEKESİ, GİZLİ KAMERA, RADAR HIZINDA TABANCA, KİMYASAL SİLAH

 

The Crack of Doom     

Robert Cromie     1895 

ATOM-HİDROJEN BOMBASI

 

The Island of Dr. Moreau      

  1. G. Wells 1896

ORGAN NAKLİ

 

The War of the Worlds 

  1. G. Wells 1898

LAZER, KİMYASAL SİLAHLAR

 

When the Sleeper Wakes       

  1. G. Wells 1899

ASKERİ HAVACILIK, OTOMATİ KAPI, ASKERİ HELİKOPTER

 

The Imp of the Telephone      

John Kendrick Bangs    1902

VİDEO KASET KAYDI

 

The Land Ironclads

  1. G. Wells 1903

JOYSTİCK İLE ATEŞLEME,  ZIRHLI ARAÇLAR

 

With the Night Mail     

Rudyard Kipling  1905 

UÇAKLARARASI Air-MailAirmail

 

The Last Miracle

  1. P. Shiel 1907

HOLOGRAM

        

Red Star    

Alexander Bogdanov     1908 

NÜKLEER MOTOR

 

The War in the Air       

  1. G. Wells 1908

ASKERİ UÇAK FİLOLARI

 

 

The Machine Stops      

  1. M. Forster 1909

SİNEMA-TV GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ

 

The Emperor of the Air

George Glendon   1910

PİSTONLU MOTOR

 

Ralph 124C 41+  

Hugo Gernsback  1911 

GÜNEŞ ENERJİLİ CİHAZLAR

 

The Great Aeroplane. A Thrilling Tale of Adventure

Frederick Sadleir Brereton     1911 

JET TEPKİLİ ÇALIŞTIRMA

 

 

The World Set Free      

  1. G. Wells 1914 A

ATOM BOMBASI

 

Beyond the Earth

Konstantin Tsiolkovsky 1920 

YAPAY  CEKİM

 

 

R.U.R.       

Karel Čapek        1920 

ROBOTLAR

 

The Devolutionist

Homer Eon Flint  1921 

YAPAY İNSAN KALBİ

 

        

The Secret of Artificial Reproduction       

Clement Fezandié 1921 

KLONLAMA

 

Number 87

Eden Phillpotts    1922 

FRANSİYUM ELEMENT’NİN KEŞFİ

 

        

The Absolute at Large  

Karel Čapek        1922 

NÜKLEER REAKTÖR

 

 

 

Men Like Gods   

  1. Wells 1923

E-MAL, VOICE-MAIL

 

We   

Yevgeny Zamyatin        1924

YILDIZLARARASI MESAJ

 

Metropolis 

Thea von Harbou 1925 

ROBOT MAKİNELERİ

 

In a Thousand Years    

Vadim Nikolsky   1926 

ATOM BOMBASI TESTİ

 

The Garin Death Ray   

Aleksey Tolstoy    1927 

LAZER

 

Amphibian Man 

Alexander Belyaev        1928 

OKSİJENTÜPLÜ DALIŞ GİYSİSİ

 

The Struggle in Space  

Alexander Belyaev        1928 

MOBİL TELEFON

 

Electropolis

Otfrid von Hanstein      1928 

MİKRODALGA FIRIN

 

        

Evans of the Earth-Guard     

Edmond Hamilton        1930 

ROKET TÜPLERİ

 

The Black Star Passes

John W. Campbell        1930 

SOLAR MOTOR

 

The Message From Space      

David M. Speaker         1930 

VİDEO-TELEFON

        

Brave New World

Aldous Huxley     1932 

4 BOYUTLU FİLM

 

Pygmalion’s Spectacles

Stanley Weinbaum        1935 

AKILLI GÖZLÜK

 

The Star KETS   

Alexander Belyaev        1936 

UZAY İSTASYONU, UYDU

        

 

Sugar in the Air

Ernest Charles Large    1937 

YAPAY FOTOSENTEZ

 

 

 

Helen O’Loy       

Lester del Rey      1938 

DOMESTİK ROBOT

 

Blowups Happen 

Robert Heinlein   1940 

NÜKLEER GÜÇ TESİSİ

 

Coventry

Robert Heinlein   1940 

SOLAR TAŞITI

 

Solution Unsatisfactory

Robert Heinlein   1941 

ATOM BOMBASI, DENETİMLİ PATLATMA

 

Fakaofo Atoll      

Ivan Yefremov     1944 

SUALTI TELEVİZYONU

        

Shadow of the Past       

Ivan Yefremov     1945 

HOLOGRAM

 

Logic Named

Joe Leinster 1946

BİLGİSAYAR, İNTERNET, SERVER

 

Space Cadet        

Robert Heinlein   1948 

MOBİL TELEFON

 

The Veldt   

Ray Bradbury     1950 

OTOMASYON

 

Will Come Soft Rains

Ray Bradbury     1950 

ROBOTİK TEMİZLEME     

 

Foundation

Isaac Asimov       1951

CEP KALKÜLATÖRÜ

 

Rock Diver

Harry Harrison   1951 

OSCİLLOKOP

 

The Pedestrian   

Ray Bradbury     1951 

OTOMATİK ARAÇ

 

Islands in the Sky

Arthur C. Clarke 1952 

UZAY İSTASYONU

 

Fahrenheit 451    

Ray Bradbury     1953 

KULAKLIKLAR, DÜZ EKRAN TV

 

The Caves of Steel        

Isaac Asimov       1953 

PARMAKİZİ TARAYICI

 

The Star Beast    

Robert Heinlein   1954 

CEP TELEFONU

 

 

The Magellanic Cloud  

Stanisław Lem     1955 

İNTERNET

 

The City and the Stars 

Arthur C. Clarke 1956 

MERKEZ BİLGİSAYAR

 

The Naked Sun   

İSAAC Asimov    1956 

3 BOYUTLU TELEVİZYON

 

Andromeda: A Space-Age Tale       

Ivan Yefremov     1957 

JEOLOJİK BOMA

 

The Man Without Heart        

Oles Berdnik – Yuri Bedzik     1957 

YAPAY İNSAN KALBİ

 

Prospector’s Special     

Robert Sheckley   1959 

UYDU TELEFON

 

Return from the Stars  

Stanisław Lem     1961 

SESLİ KİTAP

 

The Way You Will Be

Arkady ve Boris Strugatsky   1961 

4 BOYUTLU FİLM

 

Razor’Edge

ivan Yefremov      1963 

GÜNEŞ IŞINI POMPAL LAZER

 

The Age of the Pussyfoot       

Frederik Pohl      1965 

CEP TELEFONLARI  

        

 

The Final Circle of Paradise  

Arkady ve Boris Strugatsky   1965

PAINTBALL

 

The Moon Is a Harsh Mistress

Robert Heinlein   1966 

BİLGİSAYAR-İNTERNET KARTI

 

        

2001: A Space Odyssey 

Arthur C. Clarke 1968 

BİLGİSAYAR TABLETİ

 

 

Stand on Zanzibar       

John Brunner      1968 

LAZER PRİNTER

 

The Scarred Man

Gregory Benford 1970 

BİLGİSAYAR VİRÜSÜ

        

Imperial Earth   

Arthur C. Clarke 1975 

ARAMA MOTORU KOMSOLU

 

One Hundred Years Ahead    

Kir Bulychev       1978 

E-OKUYUCU

 

        

The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy      

Douglas Adams    1979

OTO-ÇEVİRİ

 

Audio translation device[16]   Babel fish

“Burning Chrome”       William Gibson   1982  Internet[57]        

Friday       

Robert Heinlein   1982

İNTERNET

 

The Descent of Anansi  

Steven Barnes, Larry Niven    1982  T

İNTERNET BAĞLANTISI

 

Back to the Future ve Back to the Future Part II                 

1985, 1989 

TABLET BİLGİSAYAN, YASSI TV, PARMAK İZİ TARAYICI

        

Star Trek: The Next Generation              

1987–1994 

AKILLI  SAAT   

 

Halit Kakınç 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,