Dolar ve diğer yatırım araçları

20 – 26 Şubat Haftası

Öncelikle yaşanan büyük deprem nedeniyle başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Geçen zaman iyilikler getirsin.

Borsa Istanbul, şirketlerin pay geri alımları ve deprem nedeniyle yaşanan belirsizlik ile karmaşık bir seyir izledi ve haftayı yüzde 11.57 artış ile kapattı. Şirketlerin kendi hisselerini geri alımının daha sadece yüzde 5’i tamamlanmış durumda, Bist 100 için bu durum yükseliş hikayesini beslemeye devam edebilir. Bu hafta Çarşamba günü FED tutanakları, Perşembe günü Euro Bölgesi enflasyon oranları ve TCMB faiz kararı bekleniyor.

ÖZET

Ülkemizde yaşanan depremde 40 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. Hem Amerika’dan hem de Avrupa Birliği merkez bankalarından faiz arttırımlarına devam edileceği mesajı geliyor. Rusya – Ukrayna konusu 1. Yıl bu hafta dolduruyor ve hala o bölgede tansiyon düşmüş değil. ABD Tüketici enflasyon rakamları yüzde 6.4 ile düşüş gösterdi. Fakat aylık bazda artış kaydedildi. İngiltere Tüketici enflasyon rakamlarıda yüzde 10.1 ile yüksek seyrine devam ediyor.

6 Şubat sabahı, deprem ile değişen hayatlarımızın telafisi, maddi olarak olsa bile manevi olarak iyileşmenin uzun zaman alacağı bir sürece uyandık. Geçen zaman yaraların sarılmasını sağlasada ekonomik olarak büyük bir kayıp söz konusu. 10 ilimizi etkileyen deprem için 100 milyar dolarlık bir bütçe gerekebilir. Türkiye nüfusunun 15.7’sine denk gelen 13.4 milyon kişi bu bölgede yaşıyor. Bölgenin GSYİH içindeki payı yüzde 9.3 seviyesinde bulunuyor. Bölgenin Tekstil sektöründeki faaliyetleri nedeniyle bu sektördeki olumsuz verileri önümüzdeki aylarda izleyebiliriz. Ayrıca tarım, hayvancılık ve işlenmiş maden konularında üretimin sekteye uğraması kaçınılmaz.

Yurtdışında resesyon her ne kadar ötelense de fiyatlamalar içinde yer alıyor. Enflasyon düşüş hızı beklentiden yavaş ve merkez bankaları faiz arttırımlarına devam ediyor. İstihdam, perakende gibi verilerde bozulma başlamasa da sürecin uzun sürmesi endişeleri arttırıyor. Resesyon için son 4 ay kaldı diyebiliriz. 2. Yarının başı fiyatlamalar önemli olacak.

ABD Merkez Bankası FED, faiz artırımlarına devam edeceği mesajları veriyor. Bu durum ise doların, gelişmiş ülke para birimleri Euro, İngiliz sterlini, isviçre frangı, Avustralya Doları gibi para birimleri karşısında değer kazanmasını destekliyor. Doların altı gelişmiş ülke para birimi karşısındaki değerini ölçen birime Dolar Endeksi diyoruz (DXY). DXY’nin değer kazanımı demek, dolar ile değerlenen tüm ürünlerin değer kaybetmesi anlamına geliyor. FED, Mart 2022 faiz arttırımlarına başladığından Eylül’de faiz adımlarını küçülttüğü zamana kadar dolar soluksuz yükseldi. DXY’nin güçlü kalması borsa endekslerini, altın başta olmak üzere değer metalleri ve dolara karşı diğer fiyatları düşürecektir.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul ( Bist 100) : 5026.83 puandan hafta kapanışı gelmişti. 20 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 5041 seviyesinin yukarı yönlü aşılması, yükselişin devamı için önem arz ediyor. 5091 ve 5150 seviyeleri direnç, 5000 ve 4900 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz.
Ons Altın : Şuan fiyat 1842 ons seviyesinde bulunuyor. Altın için 1850 ve 1870 direnç olarak, 1825 ve 1810 destek olarak takip edilecektir.
Gram Altın : Gram altın geçtiğimiz haftayı düşüşle kapattı. 1110 TL seviyesine kadar gerilemeler alım fırsatı verdi. Bu hafta 1135 TL seviyelerine kadar yükselişler görsekte satış baskısı devam ediyor. 1080 TL seviyelerine doğru düşüşler görebiliriz.

Bol kazançlı bir hafta olması dileğiyle…

Şirin Sarı
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,