Hepimizin engelleri var

 

Fiziksel olarak eksiğimiz olmasa da engellilere bakışımız, onları farklı görüyor olmamız bizlerin engeli.
Birçok şeyi yapabilecekken yapmıyoruz. Belki de umursamıyoruz. Oysa “yapamaz” dediğimiz insanlar ilham verici hikayelere imza atıyorlar.

İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY YOKTUR

Bunların içinde İbrahim Hamadtou’yu çok özel bir yere koymak gerekiyor.

48 yaşındaki sporcu 10 yaşındayken bir tren kazası geçiriyor ve iki kolunu birden kaybediyor. Kendi ifadesiyle “Bizim köyde o zamanlar ya futbol ya da masa tenisi oynayabilirdiniz. İçinde bulunduğum durum nedeniyle ben de öncelikle futbol oynamaya başladım. Sonrasında ise bir meydan okuma olarak görerek masa tenisi de oynamaya başladım.”

Meydan okumak önemli

‘Meydan okuma’ kısmı önemli zira kelimenin tam anlamıyla zorlanmış bu oyunu seçmeye adeta.
“Kazadan sonra 1983 yılında masa tenisine aşık oldum. Kulüpte iki arkadaşımın arasındaki bir maçta hakemlik yapıyordum. Bir noktada anlaşamadılar, puanı biri lehine saydığımda diğer oyuncu bana ‘müdahale etme çünkü asla oynayamazsın’ dedi. Masa tenisi oynamak için beni harekete geçiren bu ifadeydi.”

Benzersiz bir oyun tarzı geliştirmesi gerekiyor ve alışması aylar sürüyor. Raketini ağzında tutuyor ve ayağıyla topu yukarı kaldırarak servis atıyor.
“Raketi ağızla tutmaya ve servisi yapmaya alışmam neredeyse bir yılımı aldı. Pratik yapmak ve düzenli oynamakla bu beceriyi geliştirebildim.”

Başarılar ardı ardına geliyor. 2011 ve 2013 Afrika Para Masa Tenisi Şampiyonalarında gümüş madalya kazanıyor. 2014 yılında Dubai’de Şeyh Muhammed Bin Rashid Al Maktoum Spor İnovasyon Ödülü’ne aday gösteriliyor ve yılın en iyi Arap Sporcusu ödülüne layık görülüyor. 2016’da Rio Paralimpik Olimpiyatları’na katılma hakkı elde ediyor.

“Rio 2016’ya gitmek, ulaşmaya çalıştığım hayallerden biriydi ve bu fırsat geldiğinde Brezilya’daki büyük gösterinin bir parçası olmaktan çok mutlu oldum. Ne yazık ki, bu rüyayı gerçekleştirmek için yeterince hazırlanmamıştım. Ancak Rio 2016 deneyiminden çok şey öğrendim ve Tokyo 2020 için çok çalışıyorum. Mısırlı ve Afrikalı oyunculara mesajım şudur: hiçbir şey imkansız değildir.”

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda sınıf 6 para masa tenisi tek erkeklerde ilk olarak Güney Koreli Park Hong-Ku, ardından Çinli Chao Chen’in karşısına çıktı. İki karşılaşmayı da 3-0’lık sonuçlarla kaybetti. Ama kaybederken kazanmak bu olsa gerek, en çok ilgi gören, medyanın roportaj için en çok aradığı sporcu oldu Hamadtou.

Sonuçların onun için çok bir önemi yok. Yarattığı farkındalık her türlü madalyanın çok ötesinde.
“İnternette meşhur olmaktan dolayı mutluyum çünkü bu bir çok insanın izolasyondan çıkmasına yardımcı oluyor. Umutsuzluğa kapılmış bir çok engelli insana umut veriyor ve hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını görmelerini sağlıyor.”

Behçet Üstün

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Bu dünya sadece bize ait değil ey insan!

Ah almaya inanır mısınız? 1910 yılında sokak köpeklerine yapılan acımasız muamelenin ahının nasıl çıktığını biliyor musunuz? Osmanlı İmparatorluğu’nda, yıl 1911’i gösterdiğinde patlayan Libya ve 1912’de

Ekşi mayanın aşkı Mayadan Tatlar

Farkında mısınız bilemiyorum? Bi’Nevi Gazete’de yazdığım, sizlere tanıtmaya çalıştığım yerler, genel olarak kıyıda köşede kalmış, yol üstü değil de ara sokaklarda yer alan, keşfedilmeyi bekleyen

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek