Hepimizin engelleri var

 

Fiziksel olarak eksiğimiz olmasa da engellilere bakışımız, onları farklı görüyor olmamız bizlerin engeli.
Birçok şeyi yapabilecekken yapmıyoruz. Belki de umursamıyoruz. Oysa “yapamaz” dediğimiz insanlar ilham verici hikayelere imza atıyorlar.

İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY YOKTUR

Bunların içinde İbrahim Hamadtou’yu çok özel bir yere koymak gerekiyor.

48 yaşındaki sporcu 10 yaşındayken bir tren kazası geçiriyor ve iki kolunu birden kaybediyor. Kendi ifadesiyle “Bizim köyde o zamanlar ya futbol ya da masa tenisi oynayabilirdiniz. İçinde bulunduğum durum nedeniyle ben de öncelikle futbol oynamaya başladım. Sonrasında ise bir meydan okuma olarak görerek masa tenisi de oynamaya başladım.”

Meydan okumak önemli

‘Meydan okuma’ kısmı önemli zira kelimenin tam anlamıyla zorlanmış bu oyunu seçmeye adeta.
“Kazadan sonra 1983 yılında masa tenisine aşık oldum. Kulüpte iki arkadaşımın arasındaki bir maçta hakemlik yapıyordum. Bir noktada anlaşamadılar, puanı biri lehine saydığımda diğer oyuncu bana ‘müdahale etme çünkü asla oynayamazsın’ dedi. Masa tenisi oynamak için beni harekete geçiren bu ifadeydi.”

Benzersiz bir oyun tarzı geliştirmesi gerekiyor ve alışması aylar sürüyor. Raketini ağzında tutuyor ve ayağıyla topu yukarı kaldırarak servis atıyor.
“Raketi ağızla tutmaya ve servisi yapmaya alışmam neredeyse bir yılımı aldı. Pratik yapmak ve düzenli oynamakla bu beceriyi geliştirebildim.”

Başarılar ardı ardına geliyor. 2011 ve 2013 Afrika Para Masa Tenisi Şampiyonalarında gümüş madalya kazanıyor. 2014 yılında Dubai’de Şeyh Muhammed Bin Rashid Al Maktoum Spor İnovasyon Ödülü’ne aday gösteriliyor ve yılın en iyi Arap Sporcusu ödülüne layık görülüyor. 2016’da Rio Paralimpik Olimpiyatları’na katılma hakkı elde ediyor.

“Rio 2016’ya gitmek, ulaşmaya çalıştığım hayallerden biriydi ve bu fırsat geldiğinde Brezilya’daki büyük gösterinin bir parçası olmaktan çok mutlu oldum. Ne yazık ki, bu rüyayı gerçekleştirmek için yeterince hazırlanmamıştım. Ancak Rio 2016 deneyiminden çok şey öğrendim ve Tokyo 2020 için çok çalışıyorum. Mısırlı ve Afrikalı oyunculara mesajım şudur: hiçbir şey imkansız değildir.”

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda sınıf 6 para masa tenisi tek erkeklerde ilk olarak Güney Koreli Park Hong-Ku, ardından Çinli Chao Chen’in karşısına çıktı. İki karşılaşmayı da 3-0’lık sonuçlarla kaybetti. Ama kaybederken kazanmak bu olsa gerek, en çok ilgi gören, medyanın roportaj için en çok aradığı sporcu oldu Hamadtou.

Sonuçların onun için çok bir önemi yok. Yarattığı farkındalık her türlü madalyanın çok ötesinde.
“İnternette meşhur olmaktan dolayı mutluyum çünkü bu bir çok insanın izolasyondan çıkmasına yardımcı oluyor. Umutsuzluğa kapılmış bir çok engelli insana umut veriyor ve hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını görmelerini sağlıyor.”

Behçet Üstün

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve