Jel tırnaklar ne kadar masum?

Jel tırnaklar, son zamanlarda popüler hale gelen tırnak bakım ve güzelleştirme yöntemlerinden biri. Ancak, jel tırnakların bazı riskleri de mutlaka olduğu akılda tutulmalı.

Nedir bu riskler bakacak olursak

Tırnak hasarı: Jel tırnaklar, tırnak yüzeyindeki koruyucu tabakaya zarar verebilir. Hem uygulama ve hem jelin tırnaktan çıkarma işlemleri sırasında tırnak yüzeyindeki koruyucu tabakalar aşınır. Bunun sonucunda tırnaklar zayıflayabilir ve kırılgan hale gelebilir.

Enfeksiyonu riski: Jel tırnaklar, doğal tırnaklardan farklı olarak tırnak yüzeyini kapattığı için tırnakların hava almasını engelleyebilir. Bu da tırnak enfeksiyonu riskini artırabilir. Jel tırnaklarla uzun süre çalışan kişilerde, tırnak yüzeyinde çatlaklar ve enfeksiyonlar oluşma riski vardır.

 Kimyasal maddeler: Jel tırnaklar için kullanılan bazı kimyasallar, cilt hassasiyetine ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu kimyasalların uzun süreli kullanımı cilt tahrişine ve rahatsızlıklara yol açabilir.

Jel tırnak uygulamalarında kullanılan kimyasallar marka ve üreticiye göre değişebilir

Ancak genel olarak jel tırnak uygulamalarında kullanılan ana kimyasallar tırnağa uygulandıktan sonra UV lambası ile sertleştirilen, UV Jel tırnak uygulamasından önce tırnak yüzeyini temizlemek için kullanılan bir çözücü olan asetat, en çok allerjik reaksiyonlara yol açan maddelerden biri, Metakrilat ve plastik üretiminde kullanılan Bisfenol A dır.

Bu kimyasalların tırnak ile günlerce teması tırnak problemlerine yol açarken temas süresi uzadıkça vücudun farklı bölgelerinde allerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Bu kimyasalların yanı sıra, jel tırnak ürünleri içinde birçok başka kimyasal da olabilir. Bu nedenle, jel tırnak uygulamaları yaparken veya ürünleri kullanırken, ürünlerin içeriklerini dikkatle okumak ve herhangi bir alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa doktorunuza danışmak önemlidir.

UV ışınları: Jel tırnaklar, uygulama sırasında UV ışınlarına maruziyet olur. Sık jel tırnak yapımı sık maruziyete neden olur. Bu da, cilt kanseri riskinin artmasına neden olabilir.

Çıkarma işlemi: Jel tırnakları çıkarmak, tırnak yüzeyini zarar verebilir. Jel tırnakların doğal tırnağa yapışması, çıkarma işlemi sırasında tırnak yüzeyinde hasara ve zayıflamaya neden olabilir.

Sonuç olarak, jel tırnaklar, estetik açıdan  hoş bir görünüm sağlayabilir. Ancak, uzun süreli kullanımı, tırnak sağlığına zarar verebilir ve çeşitli riskleri beraberinde getirebilir. Bu nedenle, jel tırnakları sık sık kullanmaktan kaçınılmalı ve tırnak sağlığına özen göstermelidir.

Uygulamayı yaptırırken ürün ve profesyonel seçimi önemli. Günlerce cilde temas eden maddelerden oluşan ürünler bilinmeli ve uygulanırken homojen bir şekilde açıklık bırakılmadan tırnağa uygulanmalı ve ara ara tırnaklar dinlendirilmelidir. Üstüste yapılan uygulamalar tırnak yüzeyinde meydana gelen değişikliklerin farkedilmemesine ve kalıcı hasarların oluşmasına neden olabilir.

Dermatoloji Uzmanı Dr.Fügen Erdoğan Çekin
www.fugencekin.com.tr

Paylaş

Son Yazılanlar

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek

Sporda galibiyet öncelikli hedef mi?

Genç kadın galibiyete daha da yakın olan sporcuydu. Karşılaşmanın favorisiydi. Bu karşılaşmada ve turnuva sonunda alacağı puanlar dünya şampiyonası ve sıralamasına da etki edecekti. Üstelik

Hayattayken mülkünü nasıl devredersin?

Sahibi olduğu mülkünü hayattayken bir yakınına vermek isteyenler genellikle satış yoluyla tapu devrini tercih ediyor. Ancak amacınız sizden sonra sorunsuz bir mülkiyet devri ise satış

Borsa Yükseliyor, Altın Yol Ayrımında

Borsa İstanbul yüzde 2.29 artış ile 9915 puandan haftayı kapatırken, Nisan ayı boyunca iyi bir performan sergileyerek yüzde 8.46 değer kazandı. Yıl başından bu yana