Katlanabilir ekranlı telefonlar: Hayaller gerçek oldu mu?

Katlanabilir ekranlı telefonlar ilk çıktığında ‘hayallerimiz gerçek oluyor, filmler hayata geçiyor’ diye sevinmiştik. Peki aradan geçen sürede bu teknoloji neler sundu?

Bir telefonu katlayarak cebimize koymak kulağa çok futuristik gelse de geçtiğimiz yıllarda bu teknolojiyi kullanmaya başladık bile. Halen Samsung’un başını çektiği birçok üretici bu teknolojiyi kullanan telefonlar üretmeye devam ediyor.

Peki gelinen noktada hayaller ve gerçekler örtüştü mü?

Ya da beklediğimiz gibi bir teknoloji oldu mu bu katlanabilir ekranlar. Bu soruya evet demek zor. Yine de günümüzde sayıları çok olmasa da katlanabilir ekranlı telefonları kullanabiliyoruz. Özellikle kamera kullanımına farklı bir yorum getiren bu telefonların genelde iki ekranı bulunuyor.

Ve yine genelde 2 farklı şekilde karşımıza çıkıyorlar: Birincisi Flip olarak adlandırılan dikey olarak katlananlar. İkincisi ise kitap şeklinde yatay katlanan ekranlı telefonlar. Yatay olanlar biraz daha kalın oluyor ve kapladıkları alan biraz daha fazla. Tabi onları tablet benzeri bir kullanımda görmek de mümkün oluyor.

Flip olanlar ise daha küçük ve katlandığında bile az yer kaplayabiliyor. Ben kişisel olarak dikey katlanan bu telefonları daha fazla seviyor ve tercih ediyorum.

Yine de gelinen noktada katlanabilir ekranların telefon kullanımında radikal bir değişiklik yaptığını söylemek zor. Az sayıda örnekler sıradan modellerden fazla satamadı. Ayrıca katlandığında küçülmeleri de bazıları için biraz sıkıntı oldu.

Elbette bu tarz telefonları seven ve çıktığından bu yana kullananlar da vardır. Zaten onların sayesinde seri üretim devam ediyor. Samsung ve benzeri bir iki marka düzenli olarak yeni modeller üretmeye devam ediyor ve her modelde özellikler biraz daha gelişiyor.

Katlanabilir ekranların bilgisayarda kullanımı da hayatımıza girdi fakat o da fazla yaygınlaşmadı. Lenovo ve benzeri bir iki markanın bir iki modelini saymazsak bu tarz bilgisayarların sayısı bir elin parmaklarını geçmedi. Bunun en öneli sebebi maliyetlerin yüksek olması. Bu tarz bilgisayarlar sıradan muadillerine göre çok daha pahalı oluyor. Bu yüzden herkesin alıp kullanabileceği modeller değil.

Katlanabilir ekranlar hayal ettiğimiz noktalara gelmese de seri üretimde bu tarz telefonları görmek benim için güzel bir dereyim oldu. Halen üretimi devam eden modellerin önümüzdeki yıllarda farklı cihazlara ilham olacağını da düşünüyorum.

Özgür Çetin

Paylaş

Son Yazılanlar

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un