Pekin ile ticaret savaşları

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.87 kazanç ile 10771 puandan kapattı. Bayram dolayısıyla sadece iki günlük performansı yükselişin devamı için kritik öneme sahipti. TL karşısında, dolar 32.80 ve euro 35.11 seviyelerinden yatay bir açılış yaptı. Gram altın 2451 TL ile haftaya başlarken, ons altın 2318 dolar seviyesinden yatay bir hafta başlangıcı yaptı.  Mevduat faizleri ise yüzde 53 seviyelerinde seyrini sürdürüyor.

Bu hafta en önemli kritik veri Cuma günü ABD’den gelecek enflasyon rakamları olacak. ABD Merkez Bankasının takip ettiği enflasyon göstergesi olması dolayısıyla faiz indirimleri konusunda bize mesaj verecek. Yatırımcılar yıl bitmeden iki faiz indirimi beklentisi içerisinde.

Global merkez bankalarının genişlemeci para politikasına geçmesi ekonomik büyümeyi hızlandırıcı etki yaratabilir. Bu ise petrol fiyatlarının artışını beraberinde getirebilir.

Cuma günü açıklanacak Kişisel Tüketim Giderleri verisinde yıllık yüzde 2.7’lik artış bekleniyor. Son aylardaki veride enflasyonda soğuma ibareleri görülsede yeterli değil. Yüzde 2’ye yakın bir veri hedefler doğrultusunda enflasyonun ilerlediği mesajını verecektir.

Şimdiye kadar Kanada, Avrupa ve İsviçre Merkez Bankalarından faiz indirimi geldi. Avrupa merkez bankası başkanı ECB’nin Haziran ayında faiz indirimine devam etmesi bekleniyor.

Bu hafta ayrıca merkez bankamızın faiz kararı var

Global merkez bankalarının faiz indirimlerine başladığı ortamda, bizim merkez bankamızdan faiz artırımı gelmeyebilir fakat enflasyon vurgusu ile, enflasyondaki tabloda düşüşün görülmesi faiz indirimleri için zemin hazırlayabilir.

Yaz aylarının sonunu enflasyonun geldiği nokta açısından görmek gerekiyor. TCMB’nin yüzde 50 politika faizini bu kez sabit tutması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nden Çin yapımı elektrikli araçlara vergi getirilmesi için görüşmelere başlanıyor

Trump zamanında Çin ile derinleşen ticaret savaşlarına süreç Avrupa ile devam ediyor. Bu ayın başlarında Brüksel ağır vergiler önermişti. AB’nin ithal Çin malı elektrikli araçlara uygulayacağı yüzde 38,1’e varan geçici vergiler, Kasım ayında tam olarak yürürlüğe girmeden önce 4 Temmuz’da uygulanmaya başlanacak.

Avrupa Komisyonu’nun 12 Haziran’da yaptığı duyuru, ABD’nin Mayıs ayında Çin otomobillerine yönelik gümrük vergilerini arttırma hamlesinin ardından geldi ve Batı’nın Pekin ile olan ticaret savaşında yeni bir cephe açtı. Çinli yetkililer, devlet medyasında yer alan yorumlar ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler aracılığıyla olası misilleme tedbirleri konusunda ipuçları verdi. Çin ise başka mallarda benzer vergilendirme uygulaması ile karşılık verebilir.

Türkiye’den de son haftalarda Çin araçlarına yönelik Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 7 Temmuz 2024’ten itibaren Çin’den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi uygulanacak. Bu düzenleme, benzinli, dizel, hibrit ve elektrikli tüm araçları kapsayacak şekilde genişletildi. Önceden sadece elektrikli araçlar için geçerli olan bu ek vergi, artık tüm yakıt türlerindeki araçları da içerecek. Çin rekabet gücü dolayısıyla girdiği ülkelerin ekonomilerinde dengeleri bozuyor. Ülkeler ise hem ülkelerine yatırımı teşvik etmek hem de bazı sınırlamalar getirerek sektörel bozulmaların önüne geçmeye çalışıyor.

Teknik Görünüm

Bist100 : Borsa İstanbul kritik eşik olan 9950 – 10000 puan üzerinde kalıcı olmayı başardı. Hedef artık 11 bin puan diyebiliriz. Dolar bazlı grafiklerde 308 dolara kadar düşüşler olsada 328 dolarla son haftayı kapattı. Kritik eşik aşıldı. Yükselişin devamını bekliyoruz.

İlk hedefi 395 dolar yani ortalama 13000 puan olarak hesaplanıyor. Bu hafta 10500 puanın üzerinde kalıcı olmasını bekleriz. Direnç olarak 11000 puan seviyesi takip ediliyor. Endeks yıl başından bu yana yüzde 44.19 değer kazandı.

Altın : Ons altın faiz konusundaki belirsizlik ile fiyatlanıyor. Geçtiğimiz hafta isviçre merkez bankasının faiz indirimi ile yukarı yönlü cesaret bulsada hafta kapanış saatlerine doğru düşüş yaptı. Hala güçlü dolar ve ABD tahvillerine olan talep altını baskılamaya devam ediyor.

Teknik olarak 2320 dolar kritik, haftalık kapanış buradan geldi. Aşağısında daha fazla kapanış görmemiz düşüş ihtimalini güçlendirebilir. Yukarıda ise 2350 dolar direnç olarak izleniyor. Gram atlında ise ons altına parelel fiyatlamalar gördük. 2500 TL seviyesine kadar yükselişler geldi fakat kalıcı olunamadı.

Eğer ki ons altında 2350 dolar üzerinde kalıcılık görebilirsek gram altında da yükselişler devam edebilir.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve