Para belirsizliği sevmez

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yüzde 6,1 düşüş ile kapattı. Borsaya talep düşüyor. Paranın en sevmediği unsur belirsizliktir. Seçim belirsizliği bu haftada satışları derinleştirebilir. Yatırımcı parasını getirisi daha belirgin olan faize yatırıyor. Kur korumalı mevduata yatırılan miktar 120 milyar doları geçti. Kamu bankalarında yüzde 40’a yakın faizler konuşuluyor. Yüzde 40 faiz varken kim, neden borsaya yatırım yapsın ki, neden kredi kullanıp yatırım yapsın ve neden seçim belirsizliği de varken kredi kullanıp yeni iş atılımlarında bulunsun.

Döviz tarafında işler karışık

Sermaye kontrolleri dikkat çekiyor. Bireysel ve kurumsalların dövize ulaşımı alınan önlemler ile zorlaşıyor. Bankaların günlük döviz satışları sınırlı ve döviz açığını serbest piyasadan karşılamak isteyenler için ise ciddi kur farkları var.

Ticaret yapana sadece kur farkı değil döviz ödemesini yapıncaya kadarki maliyetlerde yansıyor. Sürdürülebilir bir tablo yok. Yabancının yatırımlarına veya yastık altından çıkabilecek daha fazla altına ihtiyacımız var. Bankacılık tarafında getirilen döviz ve mevduat düzenlemelerine baktığımızda ise tam tersine bankacılık sisteminden hem döviz hem de TL çıkışının olduğunu görüyoruz.

Ekonomide çarklar zorlanıyor

Dövize ulaşma maliyetleri ağırlaşıyor. Merkez Bankası’nın net döviz rezervinin de 21 yılın en düşük seviyesine gerileyerek sıfıra yaklaşmış olması, dolar kurundaki artışın önüne geçmeyi zorlaştırıyor. Ayrıca dolar kur tahminleride havalarda uçuşuyor. 24 -25 TL olan beklentiler 30’lu seviyelere ulaştı. Bir çıkış rotasına ihtiyacımız var. Ekonomide çarkların yeniden dönmesi için yeni hükümetin merkez bankası politikaları önemli olacak. En önemlisi vatandaşı, paralarını finansal sistemde tutmaları için ikna edici olacak mı yakında takip edeceğiz.

Bu hafta içeride Perşembe günü TCMB faiz kararını takip edeceğiz. Dışarıda Çarşamba günü FED toplantı tutanakları önemli olacak. Cuma günü FED Başkanı Powell’ın faiz artırımları konusundaki güvercin tavrının ayrıntılarını toplatı tutanaklarında izleyeceğiz. Bu kez FED’in faizi artırma konusundaki iştahsızlığı piyasalarda negatif algılanıyor. FED mevcut politikaları gereği değil, artırmak için yeri kalmadığını düşünüyor.

Yine Çarşamba İngiltere faiz kararı önemli olacak. Çift haneli enflasyon oranlarına devam edilecek mi öğreneceğiz. Cuma günü FED’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği çekirdek kişisel tüketim giderleri verisini takip edeceğiz. Pazar günü ise ülkemizde yeniden oy kullanacağız ve yeni cumhurbaşkanı belirlenecek.

İçeride borsayı ve döviz piyasasındaki gelişmeleri takip ederken dışarı ise ABD borç tavanı konusu yakından takip edilecek.

Teknik Bakış

Borsa İstanbul : Satış baskısı devam ediyor. Bu hafta 4400 seviyesi belirleyici olacak. Aşağı yönlü kırılması durumunda 4000 – 4100 bandına kadar düşüşler görülebilir. Teknik anlamda yeniden 5000 seviyesi aşılmadıkça düşüş bandında hareketine devam edecek. 4000 seviyesinin altına gelmemesi önemli olacak.

Altın: Gram altın doların etkisi ile yükseliş eğiliminde fakat ons altındaki düşüş eğilimi alım yapacaklar için fırsatlar verebilir. 1350 TL seviyeleri önemli destek konumunda. Dolar yükselirken ons altının düşüş eğiliminde olaması gram altının dengede kalmasını sağlıyor. Düşüşler güçsüz, yükselişler güçlü.

Dolar : Türk lirası karşısında yükseliş eğilimindeki dolar için, iç piyasadaki döviz sıkışıklığı  çözülmedikçe yukarı ivme devam edebilir. Özellikler ithalat yapan için döviz eksiğinin giderilmesi iç piyasayı rahatlatacaktır. Aksi halde serbest piyasa ile interbank piyasası olan bankalar arasındaki piyasa arasındaki fiyat farkı tarih yazabilir. Hepimiz sadece izleriz. Piyasa her seyi dikkate alır ve acımasızdır.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Bu dünya sadece bize ait değil ey insan!

Ah almaya inanır mısınız? 1910 yılında sokak köpeklerine yapılan acımasız muamelenin ahının nasıl çıktığını biliyor musunuz? Osmanlı İmparatorluğu’nda, yıl 1911’i gösterdiğinde patlayan Libya ve 1912’de

Ekşi mayanın aşkı Mayadan Tatlar

Farkında mısınız bilemiyorum? Bi’Nevi Gazete’de yazdığım, sizlere tanıtmaya çalıştığım yerler, genel olarak kıyıda köşede kalmış, yol üstü değil de ara sokaklarda yer alan, keşfedilmeyi bekleyen

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek