Yeni yatırım yılı 2024 projeksiyonu

Borsa İstanbul yılı, yüzde 1 artışla 7470 puandan kapattı. Yıl içerisinde 8562 puan zirve olurken, 2023 yılını yüzde 35.60 değer kazanımıyla kapattı. Ons altın, yüzde 13.5 değer kazanımı ile 2062 dolardan yılı kapattı. Gram altın ise rekor kırdı. Yüzde 78.5 değer kazanımı ile 1954 TL’den kapattı.

Global fiyat ile kuyumcu fiyatı arasında 100 Tl farklılık var ve 2049 TL ile yılı kapattı. Dolar/TL 29.57’den yüzde 58 değer kazanırken, Euro/TL ise yüzde 62.50 değer kazandı.

2024 yılına baktığımızda enflasyon sorunu tüm ülkeler için devam ediyor. Hedeflerden uzakta olması, merkez bankalarının faizleri daha yüksek tutması için ortam hazırlıyor.

Yüksek faiz ortamı ise yatırımların önünde engel oluştuyor ve enflasyonist sürecin uzaması ise ekonomileri yoruyor.

Türkiye için 2024 yılı büyüme beklentisi yüzde 4 olurken, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 36 ve dolar kuru beklentisi 36.80 TL olarak sıralanıyor. Enflasyonda Mayıs ayında yüzde 75 ile zirve yapması bekleniyor.

Daha sonra enflasyonda görülebilecek düşüş eğilimi faizlerinde kademeli indirilmesini sağlayabilir.

İlk Çeyrekte Türkiye ekonomisi için faizlerin yüzde 40-45 aralığında seyretmesini bekleyebiliriz. Bu ise mevduat faizine olan ilgiyi canlı tutacaktır. İhracat yapan firmalara verilen teşvikler ile bu alanda büyüme sürerken ithalat kökenli sektör ve firmalarda sıkıntılar söz konusu olabilir.

Bu alanda özellikle işsizliğin hızla artması beklenebilir. Seçimin ilk çeyrek sonuna denk gelmesi belirsizliğin olduğu, yatırımların bir kısmının en azından ertelendiği bir sürece işaret ediyor.

Seçim sonrası süreçte yani 2. çeyrekte faiz indirim baskısı merkez bankası üzerinde artacaktır

Enflasyon eğer ki hedefler doğrultusunda ilerler ise hızlı faiz artışları görebiliriz. Hedeften uzak bir tablo merkezi zor durumda bırakabilir. Bu ise vatandaşın daha fazla kemer sıkmasını gerektirecek. Özellikle kredi kartlarının harcamayı kolaylaştırması o alanda yapılacak düzenlemeleri beraberinde getirebilir. Faiz indirimlerinin enflasyon hedefi öncesinde inmesi doları yukarı itebilecek etmenlerden. Hızlıca dolar kurunda 30-35 TL bandına gidiş söz konusu olabilir.

Özellikle 1. çeyrek sonrasında yabancı yatırımcı girişinin hızlanması pozitif bir gelişme olacaktır. Buna paralel CDS’lerdeki düşüş ve kredi derecelendirme kuruluşlarından ard arda gelecek olan not artırımları merkezin elini rahatlatabilir. Aksi takdirde yabancı girişinin olmaması ve enflasyonun düşüşe geçmemesi zor günleri beraberinde getirecektir.

Bu ortamda İlk çeyrek hatta faiz indirimlerine kadar mevduat faizi ve tahvil tarafı ilgi görecektir. Kredi ile yatırım yapmanın maliyeti yüksek olduğu için mevcut paranın sabit getirili varlıklara gitmesi söz konusu olacaktır.

Dünya gündeminde ise ABD seçime gidecek. Özellikle 2.yarı merkez bankaları kararları açısından renkli olabilir. Ard arda faiz indirimlerinin gelmesi dolar karşısındaki varlıkların hızlıca değer kazanması anlamına geliyor. Trump’ın aday olması ise risk olarak kabul ediliyor.

Seçimlerin dışında tabiki jeopolitik riskler devam ediyor. Savaşların enerji ve gıda fiyatlarını olumsuz etkilemesi yeniden oluşabilecek enflasyonist baskıya karşı dünyayı tedirgin ediyor. 3. Dünya savaşı olarak nitelendirilen bu gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

2024’ün ilk haftası açıklanacak verilere baktığımızda içeride enflasyon rakamlarını bekliyoruz. Türkiye Aralık ayı enflasyonun yüzde 3.13 ve yıllık yüzde 65.10 olması bekleniyor. Çarşamba akşamı ise ABD Merkez Bankası FMOC tutanaklarını takip edeceğiz. Cuma günü Euro Bölgesi enflasyon rakamlarının ve ABD’den istihdam piyasasına yönelik Tarımdışı istihdam ve işsizlik rakamlarını alacağız.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : endeksin 7500 puan altında kapatması endişe yaratıyor. Özellikle destek olarak 7200 seviyesini takip edeceğiz. Burası güçlü fakat kırılması durumunda 6800 puan görülebilir. 2024 ‘te borsanın hikayesi devam edecek. Sektörel ve hisse senedi bazlı ayrışmalar olabilir. Yatırımcı seçici davranacak. Yeniden 8000 puan üzerinde yeni bir yükseliş hareketinden bahsedebiliriz.

Altın : Bu yıl beklenen enflasyon kadar yani yüzde 30-35 arasında değerlenme beklenebilir. Eğerki ons altında 2100 dolar üzerinde kalıcılık olursa gram altında 2200 -3000 TL bandında dalgalanma görebiliriz. Özellikle jeopolitik riskler ve merkez bankalarının faiz indirimleri altın fiyatlarının güç kazanmasını sağlayacaktır.

Mutlu Yıllar.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un