Bir masal diyarı Villa Sandi

Bir aile geleneği, içine tarih karışan, lezzet karışan ve hava aldıran ayakkabı olarak ünlenen Geox ayakkabılarının da karıştığı muhteşem bir öykü. Moretti Polegato Ailesi’nin, İtalya Treviso’da DOCG Prosecco Bölgesi Valdobbiadene’de yaşattığı bir güzellik.

Muhteşem bir öykünün içinde buluyorum kendimi. Bir varmış bir yokmuş diye başlayan, gerçek ve hayalin birbirine karıştığı bir öykü. Tek bir kadeh, alıp 1500’lere götürüyor, Avrupalıların karnavallar, maskeli balolar, eğlenceler için Venedik’e akın ettiği bir dönemde, Venedik’e bir saat uzaklıkta Marca Treviagiana tepeleri arasında bulunan bir villaya gidiyoruz. O dönemde, soylular, şehirden uzakta, hem yazlık amaçlı, hem de tarıma yönelik faaliyetleri için kullandıkları evlerini, usta mimarların ellerinden sanat eseri haline getiriyorlar. Ve bu sanat eserlerinin çoğunda 1508-1580 yılları arasında yaşamış mimar Palladio’nun imzası görülüyor.

Ve yıl 1622…

Palladio’nun etkisi bölgede birçok villada görülürken, onun ekolunu sürdüren mimar Andrea Pagnossin’in eseri olan Villa Sandi, heybetli görüntüsü, sütunlu girişi ve Venedikli heykeltıraş Orazio Marinali’nin heykelleriyle döneme imzasını atıyor. Dışarıda başlayan bu büyü, içeride de sürüyor. 17.y.y. tabloları, tavanda yine o dönemden kalma kristal avizeler, tavan süslemeleriyle geçmiş yaşatılırken, sanki bir yerlerden Antonio Vivaldi, Alessandro Scarlatti, Giacomo Carissimi müziği yükseliyor. Villanın bembeyaz heybetli görüntüsüne ulaşan merdivenler, biran beni masallara götürüyor. İçeride balo devam ediyor ve birazdan Külkedisi çıkacak, cam ayakkabısını düşürerek, balkabağı arabasına binecek. Maskeli balolar, konserler ve opera aryaları arasında Venedik’te Carlo Goldoni, Gasparo Gozzi, Giacomo Casanova’ların devri ve “savaşma seviş” felsefesinde bir yaşam sürüyor.

Moretti Polegato Ailesi

Sandi Ailesi ne yaptı? Nasıl yaşadı ve nasıl oldu da bu muhteşem Villa’yı nasıl bıraktı. Ne yazık ki, masalın bilinmeyen yüzü. Öyleyse sayfayı çevirelim. Villa’nın yeni sahipleri Moretti Polegato, üç kuşaktır süren bağcılık geleneğini burada sürdürmeye başlıyor. 5 sene süren restorasyondan sonra, isimde aslına sadık kalınarak, şarapta hem tarih, hem doğa ve hem de sanat birleşiyor. İşte burada, şarabın tadına tarih karışıyor ve üzüm başrolü kaybediyor.

Ve o zaman sözü, Moretti, Polegato Ailesi’ne vermek gerekiyor

Amalia Moretti, düşünün ki, o yıllarda kendi soyadı Moretti’yi de koruyan ve bugüne kadar getiren bir kadın. Eşinin kaybından sonra genç yaşta olan iki oğluyla bu aile geleneğini yürütmek zorunda kalan anne Moretti, işlerin başına geçiyor. Aile geleneğini, anneden devralan oğullar Giancarlo ve Mario Moretti Polegato’nun yolları, Önoloji eğitimi alan Mario’nun, Amerika’ya şarapla ilgili gittiği bir toplantıda trekking yaparken ayaklarının şişmesiyle değişiyor. “ Nefes alan ayakkabılar” arayışı başlıyor. Aileden alınan eğitim de, yaptığının en iyisini yapmak olunca, 1995’te doğan GEOX, kısa bir sürede, 16.Benedetto, Angelina Jolie, Paul Mc Cartney ve Monaco Prensi Albert’in de ayağında olan bir dünya markası oluyor.

Ayakkabı sevdası şaraba üstün geldi

Ve ne oluyor? Erkek kardeşinin ayakkabı sevdası şaraba üstün gelince, GianCarlo Moretti Villa Sandi’nin yönetimini devralıyor. Amalia Moretti, ise her zaman en büyük desteği veriyor. Oğulları da annelerine olan sevgilerini 7 sene şişede yıllanan “Riserva Amalia Moretti” ile ifade ediyor.

Valdobbiadene Conegliano Bölgesi Champagne’in, İtalyan rakibi prosecco’yla tanınıyor. Daha önce adını bölge ve üzümden alan Prosecco, artık korumaya alınıyor ve sadece bu bölgenin şarapları “prosecco” oluyor. Prosecconun geleceğini çok parlak gören Moretti; “dünya proseccoyu tanıyor ve birçok ülkeden talep geliyor, bu talebin daha da artacağına inanıyorum. Bizim felsefemiz her başarılı kazanım, yeni bir hamlenin başlangıç noktası oluyor doğrultusunda.”

Atın tepesinde bağlarda

Villa Sandi’nin 1,5 km.lik mahzenlerini dolaşıyorum. Şarabın saklanması için olabilecek en uygun ve doğal bir ısıda yürürken, birden motosikletler gözüme çarpıyor. Üzerinde yılları yazılı, 1924, 1927, 1945… Tesadüf eseri bulunan motosikletlere daha sonra başka motosikletler de eklenerek küçük bir koleksiyon oluşturulmuş. Aslında GianCarlo Moretti’nin şarap ve motosiklet dışında bir diğer tutkusu da atlar. “Atlar ve şarap, her ikisi de doğanın içinde. Bağlar arasında at binmenin keyfi ise bambaşka” diyor Moretti.

Her yıl 20 bin ziyaretçi

Villa Sandi, şarap tutkunlarına kapılarını açıyor ve her yıl dünyanın dört bir yanından 20 bin ziyaretçi geliyor. “ Prosecco bağları arasında doğmanın, büyümenin, bu topraklara apayrı bir bağlılık yaptığını belirten GianCarlo Moretti, bölgede prosecconun herkesin hayatında farklı bir yeri olduğunu vurguluyor ve ekliyor; “Benim için de prosecco tamamen çocukluk anılarımın, büyük annemin, babamın hatıraları ve kolektif bir rituelin ve bir döngünün sonu, çocukluğumuzun bağbozumu şöleni. Bu tepelerde, nakış gibi işlenmiş bir doğa görüntüsünde dağların eteklerinde yaşamak ve çalışmayı bir mutluluk ve ayrıcalık olarak görüyorum. Burada doğmak ve büyümek, doğaya saygıyı öğretiyor, çünkü daha küçüklükten her şeyin toprakta doğduğunu anlıyorsun.”

Kozmetik ürünü de yapıyorlar

Ve bu masalın devamı sadece 1600’lerden kalma bir binada değil, bu binanın yanıbaşında bir evde sürüyor. Şarabın kuşaklararası gelen kültürüne sadık kalan GianCarlo Moretti, aile mutluluğunu şarap reklamına taşıyor. Evet, üçüncü çocuğum dediği ve tüm aşamalarından sonra açtığı her şişede farklı bir mutluluk yaşadığını belirten Moretti, Sımsıcak bir fotoğrafta, 13 yaşındaki oğlu Leonardo ve şirketin Marketing işlerini annesinden devralmaya kararlı 16 yaşındaki kızı Diva ve eşi Augusta’yla gülümsüyor. Moda geçmişi olan Augusta Moretti, şarapla ilgili sadece paketleme ambalaj değil, kozmetik işine de yöneliyor. “Şarap terapisinin canlandırıcı etkisi artık biliniyor. Bağların özünün de cildi güçlendirdiği ve zamanından önce yaşlanan cilde hayat verdiği bir gerçek.” Şimdilik kozmetik ürünlerinde, kokulu temizleme sütü, tonik ve nemlendirici gündüz ve gece kremi bulunuyor.

Tarihin gizemli yolculuğunun büyüsüne Villa Sandi’nin Trattoria’sında devam ediyorum

Akşam yemeği için seçeneğimiz oldukça fazla; bölgesel otlarla yapılan risotto, ocakbaşı tarzında hazırlanan etler, polenta ve değişik peynir çeşitleri. Bu lezzetli yemeklerin yanındaki şarap seçiminde GianCarlo Moretti kurallar hiç bağlı kalmadan, “iyi şarap” diyor “tekrar tekrar içmek isteyeceğiniz şaraptır. Her şeyden önce bir şarap toprağını anlatmasını bilmeli, aromasını, duygularını, bölgenin kişiliğini aktarabilmeli. Bu anlamda benim tercihim yerli şaraptan, bir bölgenin özel şarabından yana.”

Villa Sandi’nin Dış İlişkiler Müdürü Manuela Oregana da yıllardır bu şirkette çalışıyor. Tutkusu gözlerine o kadar güzel yansımış ki heyecanla anlatıyor; “Valdobbiadene’ye bağlı olan 106.8 hektarlık bir alanda bağlar, yaklaşık 140 üretici arasında paylaşılmış. Bölgenin iklimi, toprağı bu ufak alanda o kadar özel ki, Cartizze, şarabın mücevheri gibi. Kimse tabii ki, toprağını satmıyor.”

Masalın son durağı Villa Sandi’nin 17.y.y.’dan kalma çiftlik evi

Birbirinden güzel altı farklı oda, sanki anneannenizin sandığı açılmış, patiskalar, minicik çiçekli perdeler… Sabun kokulu yastıklara Venedik’in romantizmi, büyüsü karışıyor. Sular altında koşuşturma içinde bir Venedik’ten sadece elli kilometre uzakta, ahşap kokusunu içime çekerken, her şey o kadar uzakta kalıyor ki, yaşamımı bir anlığına orada donduruyorum. İleride diyorum, “iyi ki geldim” dediklerimin arasında ilklerde olacağı kesin.

Mine TÜRKİLİ

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına