Ekonomide değişmeyen gerçekler ve seçim

Şüphesizki bu haftanın en kritik gündemi ülkemizdeki seçimler. Bu hafta ticaret yapanlar ya da normal vatandaş için parasını doğru yere park etmek adına son hamleler yapılacak. 15 Mayıs sabahına nasıl bir tablo ile uyanacağız merak konusu. Sonuç ne olursa olsun uzun soluklu bir finansal diyet listesi bizi bekliyor.

Belirsizlik ortamı

Geçtiğimiz haftayı Borsa İstanbul yüzde 4.92 eksiyle 4400 puandan kapattı. Dolar yatay ve gram altın yüzde 1.5 yükseliş ile haftayı 1266 liradan haftayı kapattı. İçeride borsada dalgaların boyu yükselebilir. Belirsizlik ortamında en doğrusu dışarıda kalarak izlemek olacaktır.

Bu güne kadar bir çok kişi pozisyonunu aldı. Kur korumalı mevduat, altın, borsa, mevduat, gümüş, yatırım fonları, döviz Türk lirasının değer kaybı karşısında tercih edilenler arasında. Birde bu tüm bunlarla yarışan bir ‘yatırım aracı’ daha var.

Nisan ayı, 97 bin 679 adet rekor araç satışı ile tarihe geçti. Otomotiv sektöründe Nisan ayında da yeni bir rekor kırılmış oldu. Otomotivin dolardan ve altından daha fazla yükseldiğini gördük. Gelecek dönem için dövizde yükseliş beklentisi de devam ediyor. Bu nedenle otomotiv sektöründe hareketlilik devam edecektir. Bu noktada da temkinli olmakta fayda var.

Bu hafta içeride seçim gündemken dışarıda Pazartesi ve Salı veri akışı sakin. Çarşamba günü ABD’den gelecek enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. Nisan ayında yüzde 5’lik enflasyon beklentisi korunuyor. Perşembe günü ABD Üretici Fiyat endeksini ve İngiltere faiz kararını takip edeceğiz. Cuma günü ise İngiltere birinci çeyrek büyüme rakamlarını alacağız.

Geçtiğimiz hafta ABD ve Avrupa Merkez bankalarının kararlarını izledik. Ana odak noktası enflasyondu. Enflasyonun yapışken hale gelmesi ve bir türlü hızlı düşüş kaydedilememesi, merkez bankalarının elini zorlaştırıyor. Cuma günü ABD’den istihdam piyasasına yönelik veriler aldık ve istihdam sorunsuz görünüyor, hatta işsizlik oranında azalış söz konusu. Bir sonraki Amerika Merkez Bankası faiz toplantısı olan 14 Haziran’a kadar büyüme, enflasyon, istihdam rakamlarını yakından takip edeceğiz.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : 4400 puandan kapandı. Yatırımcılar seçim dolayısıyla bir miktar zorlanabilir. Hareketlilik yüksek olacaktır. Elinde hissesi olanlar için sabırlı olmakta fayda var hatta borsada portföy oluşturmak adına güzel haftalar.

Teknik olarak 4100 seviyelerine hatta 3800 seviyelerine kadar geri çekilmeler göz önünde bulundurulmalı. Yükselişler için dolar bazlı iskontolu bir borsamız var. Orta ve uzun vade için 5200 seviyeleri üzerinde yeniden yükseliş dalgası gelebilir.

Dolar : İnterbank piyasasında yatay olan fakat serbest piyasa ile arasındaki farkın yüzde 6’lara kadar çıktığı bir dönem geçiriyor. Üzerindeki stres gittikçe artıyor. 25 – 26 lira beklentileri artık şirketlerin hesaplamalarına girdi.

Altın : ABD’de banka iflasları veya kurtarmaları tüm hızıyla devam ediyor. Altın boyutu hesaplanamayan durumlar karşısında pozitif tarafta durmayı sever. Yükseliş eğiliminde. Geçtiğimiz hafta ons altında 2080 dolar ile yeni tarihi rekor geldi. Zaman Zaman düşüşler gelsede tablonun genelinde yükseliş hakim.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum

“Cumhuriyet vazgeçmemektir!”

Haçadur Kelleci… Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapında mücevher ustalarından biri… Dünyanın en büyüleyici ve renkli merkezlerinden biri, Kapalıçarşı’da ve Çuhacı Han’da