Gözler enflasyonda bekleyiş sürüyor

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yüzde 5,6 değer kazanımı ile 7067 puandan kapattı. Altın ve dolar ise yatay bir hafta geçirdi. Bu hafta yurt içinde Salı günü imalat sanayi PMI, Perşembe günü enflasyon, Cuma günü TÜFE bazlı reel efektif reel döviz kuru takip edilecek. Merkez bankası enflasyon rakamlarında yıl sonu beklentisini yüzde 58 olarak açıkladı. Yükseliş beklentisi korunuyor.

Geçen haftayı kritik faiz kararları ile geçirdik

Amerika Merkez bankası faizi 2001 yıllarındaki seviyeye taşıdı. ABD faizi yüzde 5,50 oldu. Avrupa Merkez bankasıda dokuzuncu faiz artırımını gerçekleştirerek faizi yüzde 4.25 seviyesine taşıdı.

Merkez bankalarının enflasyon hedeflerini tutturmak için faiz artırımlarına şahit oluyoruz. Yinede çekirdek enflasyondaki düşüş endişe verici. İstihdam piyasasında şimdilik işler yolunda giderken ekonomilerdeki durgunluğa dair endişeler artıyor. ABD ve Avrupa’da işler yolunda gidiyormuş görünsede gitmiyor. Resesyon söylemi her ne kadar tercih edilmese de rakamlar resesyonun derinden geldiğine işaret ediyor.

Dünya ekonomi gündemini önümüzdeki günlerde resesyon daha fazla meşgul edecek, özellikle Ocak 2024 için daha fazla duymaya başlayacağız. O zamana kadar riskli varlıklara yatırım artarken, güveni limanlar bir miktar performans olarak geride kalabilir. Emtia fiyatlarında bir miktar gerileme görürken 2024’te yeniden yükseliş ivmesine şahit olabiliriz.

Bizim merkez bankamızdan ise geçen hafta enflasyona dair can alıcı açıklamalar geldi. 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 58 olarak güncellendi. Enflasyona dair iyimser beklentiler ise 2025 yılını işaret ediyor. 2 yıl daha normal şartlar altında enflasyon ile boğuşacağız.

Ekonomi yönetiminden seçim sonrasından beri anlaşılan özetle şu; enflasyon kontrolü bir şekilde yükselmeye devam edecek 2025 yılı itibari ile düşüş ivmesi başlayabilir. Faizler kademeli olarak yükselecek yüzde 20 – 25 bandına taşınabilir. Türk lirasında istikrarlı duruş ile 23-28 TL bandında kalması sağlanabilir.

Ekonomi yönetiminde toplumun moralinin yerinde olması ve güvenin tam olması işlerin olumlu ilerlemesini sağlar. Şimdilik enflasyonun artacağını bile uygun bir dille anlatan ekonomi yönetimini alkışlıyoruz. Keyifler yerinde görünüyor.

Buy hafta dünya gündeminde ABD istihdam rakamlarını yakından takip edeceğiz. Cuma günü Tarım dışında 184 bin kişilik istihdam artışı beklenirken ortalama saatlik kazançlarda düşüş bekleniyor. İstihdam piyasasındaki bozulma merkez bankalarının politikaları üzerinde etkili olabilecek en önemli verilerden. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankasından 25 baz puan faiz artırımı bekleniyor.

Borsa İstanbul rekorlara doymuyor

Ortadoğu’dan gelen yatırım haberleri ülkemiz borsasına can veriyor. Her ne kadar yatırımların tamamı borsaya kota şirketlere gelmeyecek olsada, yabancı yatırımcılar haberi borsayı besledi ve 7000 seviyesi üzerinde ivme kazandırdı.

Borsaya yeni girecekler için her gün tedirgin edici olacaktır. Elinde hissesi olanlar için en doğru noktadan satışı kovalayacaklar. Enerji ve gıda hisseleri ön plana çıkmaya devam edecektir. Bazı ucuz kalan banka hisseleri ve madencilik hisseleri potansiyele sahip. Antalya’da Rus turist sayısı 8 milyonun üzerine çıktı.

Havacılık sektöründe işler yolunda gidiyor. Enflasyon artış beklentisinde ise bilet fiyatlarına doğrudan yansıma olacağını düşünürsek, havacılık sektörünün önü açık gibi görünüyor.

Teknik Görünüm

BİST 100; Borsada teknik olarak aşırı alım bölgelerine gelindi. Fakat yabancı yatırımcı haberleri geldikçe borsa yukarı ivmelenmeye devam ediyor. Dolar bazlı hala yükseliş eğiliminde ve bu hafta için 7260 -7450 gibi geniş bir bandı direnç bölgesi olarak takip edeceğiz. Aşağıda ise sert düşüşlerde 6400- 6500 bandı yakın dip bölgesi diyebiliriz.

Gram altın; Ons altın bir miktar düşüş eğiliminde. Jeopolitik bir gelişmeye kadar düşmeye devam edecek. Nükleer başlığı altını destekleyecek bir başlık. Rusya nükleer adımını kullanmak için sabırsızlanıyor. 1980 dolar seviyesi üzerine atarsa alım yönlü düşünmekte fada var, aşağısında kaldıkça 1820 dolar seviyelerine kadar düşüş yolu var. Gram altında ise 1600-1650 TL bandı düşüşlerde takip edilecek.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum

“Cumhuriyet vazgeçmemektir!”

Haçadur Kelleci… Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapında mücevher ustalarından biri… Dünyanın en büyüleyici ve renkli merkezlerinden biri, Kapalıçarşı’da ve Çuhacı Han’da