LADY GLASS

Geçtiğimiz haftalarda 1930’ların başında İstanbul rallilerine katılan ve kazanan bir hanımefendiden, Samiye Cahid’den bahsetmiştim. Bugün de Samiye Cahid Hanım’dan yıllar sonra, çok daha uzak bir diyarda, erkeklerin egemenliğindeki bu sporda var olmaya çalışan bir başka kadın var hikayemizde: Cheryl Glass…

“İlk başladığımda oldukça zor zamanlar geçirdim” diyordu – Sezen Cumhur Önal’ın meşhur ifadesiyle- çikolata renkli yarışçı, “kadın olmamdan ziyade rengimdendi. Ama ben sadece araba sürmekten zevk alıyorum ve kimsenin yoluma çıkmasını istemiyorum. Özellikle de başaracağımı biliyorsam.”

 

Otomobil sürmekten büyük keyif alıyordu Cheryl Glass

Anne ve babası üst düzey şirketlerde yönetici ve mühendistiler. Cheryl zekasını onlardan almıştı. Daha ilkokuldayken seramik bebekler üreterek yerel işletmelere yüzlerce dolara satabilecek bir yeteneğe sahipti Cheryl. Ama onu cezbeden şey başkaydı; arabalar…
Araba yarışları hakkında okudukları onu heyecanlandırıyordu ve denemek istiyordu. Seramik bebeklerinden gelen parayla “çeyrek cüce” bir sürat arabası aldı.

Burada bir ara not geçmem gerekiyor. İngilizcede quarter-midget olarak geçen bu araçların Türkçe tam bir karşılığı var mı bilemiyorum. Quarter-midget “çeyrek cüce”, half-midget olanlar da “yarım cüce” olarak geçiyor. Mad Max filmlerinden fırlamışa benzeyen, eskilerin hatırlayacağı Anadol Örümcek’in küçüğü gibi araçlar bunlar. Elbette yarış için tasarlanmış olanları. Bu ara notun ardından devam edelim.

Yılın çaylağı seçiliyor

Çeyrek cücesiyle yerel yarışlarda başarılı olmaya başlıyor Cheryl. Kazandığı yarışlar sayesinde yılın çaylağı seçiliyor. Beş yıl boyunca başarıdan başarıya koşuyor ve sonrasında daha ağır ama hızlı olan “yarım cüceye” geçiyor.
Bu şekilde başlayan kariyerinin, tutkusunun hayatını bir trajediye çevireceğinden habersiz, mutlu bir gençlik geçiriyor. Yarış pistlerindeki tek kız ve tek siyahi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Bu “dikkatin” her zaman olumlu olduğu da pek söylenemiyor maalesef.

Lady Glass lakabını alıyor

Model olarak çalışarak Seattle Üniversitesi’ne mühendislik okumak için kaydoluyor. Indy 500’de yarışan ilk siyah kadın olmak istediğini her yerde dile getiriyor. Lady Glass lakabını alıyor.

O yıllarda, yani Samiye Cahid Hanım’dan yaklaşık kırk yıl sonra bile yarışlara katılan kadınlar pek normal sayılmıyorlar, ama tecrübeli şampiyonlar onunla ilgili olarak iyi bir sürücü ve çok rekabetçi olduğunu söylüyorlar.
Arizona yarışında ciddi bir kaza geçiriyor. Ancak Samiye Cahid Hanım’dan daha şanslı Lady Glass. Dizinden dört ameliyat geçirmesi ve uzun bir rehabilitasyona rağmen yarışlara dönebilecek kadar iyileşiyor.

Hayali Indy 500 için farklı bir çok yarışa katılıyor. Ancak o seviyenin sadece gözü peklik ve yetenekle ulaşılabilecek bir yer olmadığı gerçeğiyle karşılaşıyor. Sabır, tecrübe, ama daha da önemlisi altyapı ve belli kaynaklar gerektiriyor Indy 500’e ulaşabilmek Cheryl’in ise becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak böyle bir ekibi olamıyor hiçbir zaman.

Yarış tutkusu onun başka alanlarda da başarılı olmasını engellemiyor

Coors’un motivasyon konuşmacısı ve sözcüsü olarak çalışıyor, özel gelinlikler ve önlükler tasarladığı bir moda butiği açıyor. Neredeyse elini attığı her şeyde başarılı oluyor genç yaşında Cheryl.

1991’de Indy 500’de yarışan ilk siyahi olan Willy T. Ribbs “siyah bir kadının astronot olma şansı yarış arabasında olmasından daha fazladır” diyordu.
Aynı yıl Cheryl’in hayatı geri dönmemecesine değişiyor.
Sürekli ışıkların altında olan, güzel ve başarılı siyah bir kadın olması ona hayranlar kazandırdığı kadar nefret eden ırkçı düşmanlar da kazandırıyor. Pistlerdeki ırkçı ve cinsiyetçi sataşmalardan yorularak yarışlara biraz ara verdiği bir zamanda evine üç adam giriyor. İkisi Cheryl’e tecavüz ederken diğeri Cheryl’in rujuyla duvara gamalı haç çiziyor ve beyaz güç yazıyor. Polis soruşturmayı savsaklıyor. Delil yetersizliği bahanesini öne sürüyorlar ve hiç kimse suçlanmıyor.

Sosyal adalet ve polis şiddetine karşı aktivist oldu

Cheryl’in polisle ilişkisi giderek daha problemli bir hal almaya başlıyor. Komşularıyla yaşadığı mülkiyet anlaşmazlıkları gibi sorunlarda polisle sürtüşüyor sürekli. Polis şiddetine maruz kaldığını iddia ediyor. Davalar açıyor, sonuç alamıyor. Hayatı bambaşka bir kulvara geçiyor. Sosyal adalet ve polis şiddetine karşı bir aktiviste dönüşüyor.
Daha önce yarışçı olmak için hayatından bir çok şeyi feda ettiği gibi, bu kez de adaletsizliğe ve baskıya karşı mücadele için yarışçılık kariyerini ve şöhretini feda ediyor.
Eski arkadaşlarının bu “yeni” Cheryl’den uzaklaşmaya başlamalarıyla da önceki başarılı rol modelliğinin ve şöhretinin ancak ve ancak sistemle uyumlu olmaya bağlı olduğu gerçeğiyle karşılaşıyor.

İntihar edip etmediği belli olmadı

1997 yılında Seattle’da Aurora Köprüsü’nden düşerek ölüyor. Gazeteler ve polis intihar ettiğini söylüyorlar. Ancak ailesi bu iddiayı hep reddediyor. Bir intihar notu da asla bulunamıyor.

İnsan cesur, yetenekli ve inatçı bu genç kadının seksist ve ırkçı ön yargılardan uzak bir hayatı olsa dünyaya neler katabileceğini düşünmeden edemiyor.

Behçet Üstün

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu