Merak eden, soran, sorgulayan çocuklar nasıl yetiştirilir?

Gördüğünü görmezden gelen, duyduğuna kulak tıkayan, bakan ama keşfetmeyen bireylerle çevrili toplumlarda körlük bulaşıcı bir hastalık gibi yayılır. Sağlıklı toplumları merak eden, keşfeden, araştıran sorgulayan, hesap soran bireyler oluşturur. Peki ya geleceğimizin güvencesi çocuklarımızda bu duyguları tetiklemek mümkün mü? Ne yapmak gerek?

Merak, bir şeyi anlamak veya öğrenmek için duyulan istektir

Doğuştan merak duygusuna sahip olan insan, bu dürtü ile bedenini ve çevresini keşfetmeye çabalar. Bu keşif yürüme ve etrafı karıştırmaya başlama ile devam eder. Bir süre sonra konuşma ile desteklenen merak duygusu, artık ardı arkası kesilmeyen sevimli bir soru yağmuruna dönüşüverir.

Merak, okulda değil evde başlayan eşsiz bir hevestir. Özellikle ebeveynlerin veya bakımı üstlenen kişinin rolü oldukça büyük ve önemlidir. BÜMED MEÇ Okulları’ndan ebeveynlere çocukların merak duygusunu tetikleyecek, coşturacak ve hiç kaybetmemelerini destekleyecek öneriler…

Çocuğunuzda merak duygusunu tetiklemek için öneriler:

  1. Çocuklarınızın düşünme becerilerinin gelişmesi için onlara sabırla cevap verin. Bazen cevabını bildiği sorular da sorarak, bunu bir oyun haline getirebilirler. Bildiği şeylerin doğruluğunu sizden duymak isterler. Bu da ayrıca dil gelişimine hizmet eder.

 

  1. Soru, tam olarak bilmediğiniz bir yerden gelirse, birlikte araştırın. Bu ona araştırma yapma heyecanı ve becerisi de kazandıracaktır. Hem de birlikte vakit geçirmek için güzel bir fırsat yakalamış olacaksınız.

 

  1. Farklı kaynaklar kullanın. Kitaplar, dergiler, videolar, deneyler, oyunlar ayrıca ufkunu genişletecektir.

 

  1. Her soruya değil, bazı sorularına övgü yağdırın. “Bu gerçekten çok iyi bir soru”, “Böyle bir soru aklıma gelmemişti” vs..

 

  1. Merak ettiği şeyleri gözlemleyin, fark edin. Beklemediği bir anda merak ettiği konu ile ilgili bir kapı açarak ona eşlik edin.

 

  1. Çocuğunuzun yaşına özel gelişim özelliklerini öğrenin. Merak etmesi sonucunda yaşına uygun olmayan bilgilerin verilmesi korku veya kaygıya sebep olabilir.

 

  1. Merakın kalıcı bir ilgiye dönüşmesi için, zorluklarla karşılaşsa bile pes etmeden, gidilebilen yere kadar gidilmeli. Bu mücadelede destekçisi olun.

 

  1. Merak duyulan bir soruya yanıt aramak öğrenme kalitesini ve kalıcılığını artırır. Bu anlamda okul tercihinde de çocuğunuzun merak etmesini destekleyici olacağına inandığınız bir seçim yapın.

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Düğüm dizisi sabah kuşağını bombalamış!

Yeni polisiye dizimiz Düğüm hayırlı olsun.  Amazon Prime’da seyircisiyle buluşan ve yapımcılığını OGM Pictures’ın üstlendiği dizinin başrollerinde Bergüzar Korel, Caner Cindoruk ve Serkan Altunorak’ın yer

Şampiyonluk bağımlısı Yasemin Adar

Şampiyonluk her sporcu için önemlidir. İster en üst seviyede olun, isterseniz daha alt seviyedeki turnuvalarda. Şampiyon olmak, altın madalya almak bulunduğunuz seviyenin zirvesidir. Şimdi bir

Yüreğimden kuş bakışı…

Vesveseli balıklar gibi oradan oraya çırpıştırdığım işler, içinden çıkılmaz hale geldiğinde, renkli çaputların bağlandığı bir ağaca yaptığım düş yuvarına sığınıyorum. Renkli çaputlar fark edilmemi engelliyor,

Flowers Of Manchester…

Spor, milyonlarca insanı heyecanlandıran ve eğlendiren devasa bir dünya. Ancak sporun arkasındaki hikayeler her zaman mutlu sonla bitmiyor. Performansı en üst düzeye çıkarmak, kupalar kazanmak