Emlak fiyatlarındaki artış barınma sorununa doğru gidiyor

Fazla söze gerek yok. Emlak piyasasındaki fiyatların akıl almaz bir biçimde artması hepimizin malumu. Kiracılar, ev sahipleri tarafından oturdukları evden çıkarılmaya çalışılıyor, 3 bin lira değeri bile olmayan evler 20 bin liraya kiraya verilmeye çalışılıyor......
Devamını oku

Üretimde yalnız olduğum günler terapi gibi

“Konfor alanından çıkıp hayallerinin peşinden gidebilmek...” Ne kadar ulaşılmaz bir fantezi gibi duruyor değil mi? Hem hayalindeki işi yapacaksın hem para kazanacaksın bu ne güzel bir rüya olmalı... Üstelik, yıllardır da bir holdingde yönetici olarak...
Devamını oku

Gönül Hanım’ın bir günü

Evlerin bütün hallerini ısrarla sıradanlaştıran, odalardaki her ayrıntıyı değişimden uzak tutmayı başarmış adımlar, gün boyu  ‘geçmişin ruhu’ denilen algıyı titizlikle denetler. Gözün gördüğü apaçık bir eserdir; her gün defalarca santim santim çekilen perdeleri ile sanki...
Devamını oku

ABD’de binlerce kişi “kürtaj hakkı” için sokakta

Dünyanın pek çok ülkesinde kürtajın yasal olarak kabul edilmesi hep sorunlu ve uzun mücadeleler sonucu hayata geçti. Özellikle dini liderlerin karşı çıkışıyla birlikte kadınların en doğal hakkı olan kürtaj ciddi şekilde cezalandırılan bir uygulama haline...
Devamını oku

Kanser taraması ile doğru zamanda teşhis

Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 200 bin kişi kanser tanısı alıyor. Ülkemizde ise kalp ve damar hastalıkları ile birlikte kanser hayati risk oluşturan sağlık sorunlarının başında geliyor. Kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu biliniyor. Tütün...
Devamını oku

Nuri Battal: Yüzü germekten çok doğal haline getiriyorum

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Nuri Battal 20 yıldır uyguladığı endoskopik yüz germe yöntemi ile şimdilerde oldukça popüler. Özellikle, Instagram’da yayınladığı öncesi ve sonrası görüntüleri ile tam anlamıyla hayret uyandırıyor.

 

Teknolojinin getirdiği olanakları en verimli şekilde uygulamaya olanak veren bu yöntemi, herkes gibi biz de merak ettik… Çünkü sonuçlar, “Yok artık, bu kadarı da mümkün değil!” dedirtiyor. Çoğumuzun, özellikle batın bölgesindeki uygulamalardan tanıdığımız endoskopik girişim yöntemini, yüzün tüm bölgelerindeki kaldırma işleminde uygulayan Battal, geçen yıllar içinde yöntemi iyice geliştirdiğini belirtiyor. Klasik yüz germe ameliyatlarında olduğu gibi yüzde bir kesi olmadan uygulanan yöntemin germe değil, dokuları eski bulundukları yere kaldırmaktan ibaret olduğunu söyleyen Nuri Battal ile bu ameliyatın inceliklerini konuştuk.

Nedir bu New Face?

Gençleşmek önemli bir konu. Tüm kadınlar ve erkeklerin ilgisini çekiyor. Kişiye gençlik sunan New Face nedir?

 Endoskopik bir yüz ameliyatı. Adını ben koydum.  20-25 yıldır yapıyorum. Saç içinden küçük bir delikten kamera sokarak tüm yüzü kemikler üzerinden serbestleştirerek, daha sonra sarkan noktaları eski yerlerine, olması gereken yerlere getirdiğim bir ameliyat yöntemi bu. İzsiz bir ameliyat. Gençlere de uyguluyorum, üçgen yüz tekniği bu. Endoskop yardımıyla bir kesikten girip, ekrandan bakarak yaptığımız bir ameliyat ve içeriden kalıcı dikişlerle eski yerine getiriyoruz dokuları.

Kalıcı derken ne kadar kalıcı?

30 yılda inen dokuları, iki saat içinde tekrar eski yerine getiriyoruz. 20-25 yıllık hastalarım var. Hala iyi durumdalar, ameliyat öncesinden de iyi durumdalar

 Yüzlerindeki bir takım deformasyonları da düzeltiyorsunuz sanırım?

Dokuları olması gereken yere getiriyorum. Halk arasında bulldog denen yapıyı da düzeltiyorum, kareleşen yüzü de tedavi ediyorum, aynı anda kaş kaldırıyorum, burnun yanındaki olukları düzeltmeyi amaçlıyorum. Yüzü yukarı doğru çekiyorum kısacası. Eskiden kulak önünden açılan 20 cm kesiden yapılan bir ameliyattı, ben ise şimdi yüz kaldırıyorum ve face lift yapıyorum. Yüzü germekten çok doğal haline getiriyorum. Hiçbir damarı siniri lenfatik sistemleri kesmiyorum diğer ameliyat gibi. O, eski yöntemde iyileşme çok uzun sürüyor ve yüz eskisi gibi asla olmuyor ama bunda kesik olmadığı için vücut reaksiyonu daha güzel veriyor. Bizim hastalarımızda kaşları bile yeniden çıkan var ameliyat sonrası. Bunu hastalarım söylüyor. Ben nedenini bilmiyorum ama belki o bölgelerde dokular canlanıyor.

Ben, son bir yıl içinde 250-300 civarı yaptım bu ameliyatı. Çok gözlemleme imkanım var. Hastalardan bunları çok sık duyar oldum. “Kirpiklerim uzuyor, saçık gürleşti” diyen var. Cildi pırıl pırıl olan, lekeleri giden var. Vücut onarım için oraya askerlerini, kök hücreleri sevk ediyor, belki böyle açıklanabilir. Bir yıl içinde bu yapılar oluşuyor bunun için tek bir şart var sigara içmemeleri.

Neden?

Çünkü sigaradaki nikotin maddesi damarları daraltıyor. Yüzdeki dokularda ameliyata bağlı olarak ödem oluşuyor, damlarlar daralıyor ve nikotin dolaşımı iyice bozuyor ve dokuların iyileşmesi duruyor. Sigara dışında sorun yok.

Fransız askısı ile arasındaki fark nedir?

“Yüzü kaldırıyoruz, face lift yapıyoruz” diyorsunuz. Bir de askılar var. Çok moda ve herkes yaptırıyor ama memnun olan görmüş değiliz. Dolgular da öyle. Sizin yöntemin farkı nedir?

 Önüne gelen, eline enjektör alan bunu yapıyor artık. Firmalar çok provoke ediyor, “Gelin yarım saat içinde yüzünüzü asarız, kaldırırız” diyorlar ama bedava peynir sadece kapanda olur. Ben bu ameliyatı 20 yıldır yapıyorum.

Benim ameliyatım bir askı yöntemi değil. Askı, cildin altından giden tırtıklı iplerle cildi çekiyor ama bir süre sonra ipler dokuları kesiyor ve doku aşağı iniyor. Kıl gibi iplikler onlar, ağır yüzü nasıl taşısın? Ben, ameliyatla deriyi kemiğin üzerinden kaldırmama rağmen zorlanıyorum. Askıların ömrü yok, işe yaramıyor. Şişlikler gidince iki üç ay sonra hastanın yüzü eski haline geliyor. Ben çok askılı insan ameliyat ediyorum. Askılar bazen kalıyor ağrı yapıyor enfeksiyon yapıyor.

İsteyene yapıyor musunuz peki?

Hayır yapmıyorum. Hasta ister bilmiyor ki ama ben hekimim ve hastayı doğru yönlendirmem lazım. Hasta istiyor diye ameliyat da yapılmaz yüz askılamada

Yöntemi 20 yıldır uyguluyorsunuz ve geliştirdim diyorsunuz. Neler geliştirdiniz?

İlk başladığımda 5 kesik yapıyordum, o zaman yanağın altına kadar geliyordum, şimdi tüm yüzü kaldırıyorum. Yapa yapa gelişiyor teknikler.

Bunu neden geç duyurdunuz?

Ben ilk başta bunu duyurmayı çok etik bulmadım fakat sonradan o kadar çok ip askılar çıktı ki ve komplikasyonlu insanlar bize gelmeye başladı ki bilmeyen insanlara duyuralım dedik. Meğerse bu yöntemlerden pek çok insan muzdaripmiş.

Füsun Saka

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: