“Keçinin yediği her ot yenir”

Keçinin yediği otlar

Ege Bölgesi’nde doğada yetişen otlar o kadar çok ki… Bunları en iyi, mübadele ile Girit’ten göçenler bilir. ‘Hangi otlar yenir?’ sorusuna, Girit göçmeni hep bu cevabı verir.”Keçinin yediği her ot yenir”

Çok hoşuma giden bir söz vardır… Meyveleri, sebzeleri sevebilirsiniz… Ancak milletin adını sanını bile duymadığı otları seviyor ve yiyorsanız – siz büyük bir ihtimalle Egeli’siniz. Neler var ot çeşitleri arasında!

Hangi birini sayalım ki;

Cibes otu, şevketi bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turpotu, stifno, dağlama, eşek dikeni, kazayağı, radika, gelincik, köremen, su teresi, sinirotu, eşek helvası, ebegümeci, hodan, iğnelik, kaya koruğu, sirken, tilkişan, zahter, kara kekik, yabani marul, bambul, çiğdem, çiriş, eşek dikeni, eşek marulu, gelincik, hardal otu, kara hindiba, hindiba, ısırgan, ışkın, iğnelik, kenker, kuş ekmeği, kuş otu, kuş yüreği, kuzu kulağı, labada, sarmaşık, semiz, silcan, sirken, su teresi, teke sakalı, yabani kuşkonmaz, yabani pazı, yabani sarımsak…”

PELİN DUMANLI’YLA OT TURU

Alalım yanımıza da Pelin Dumanlı’yı, şöyle bir Ege Otları turu yapalım. Ne dersiniz… Pelin, 1988 İstanbul doğumlu. Otların cazibesine teslim olanlardan . Yeditepe Üniversitesi’nde burslu okuduğu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün ardından Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler Bölümü’nde Yemek Kültürü ve Tarihi alanında yüksek lisans yapmış.

Bir yandan da gastronomi sektörünün farklı hizmetlerinde çalışmış. 2013 yılında İstanbul’dan Bodrum’a göçmüş Pelin. Haziran 2014’te gastronomi eğitimleri veren kendi markası Foodrum’u ortaya çıkarmış. Çalışmalarını Foodrum Culinary Park çatısı altında yürütüyor.

Bu bölgenin ot çeşitliliği açısından özellikleri neler?

“Ege Bölgesi’nin biyolojik çeşitliliği çok fazla… İklim, burada kilit faktör. Doğada yetişen otlar o kadar çok ki… Bunları da en iyi, mübadele ile Girit’ten göçenler biliyorlar. ‘Doğada hangi ot yenir?’ sorusuna bir Girit göçmeni size oranın deyişiyle cevap verir: ‘Keçinin yediği her ot yenir!’

Kasım’dan İlkbaharın ilk aylarına kadar çeşit çeşit ot pazar tezgâhlarını süsler, Ege’de pazara gitmek yeşili görmenin en güzel yollarından biridir Ege’de.”

Ege otlarıyla ilgili bir envanter çalışması var mı?

“Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’nin (UBENİS) çalışmalarını takip etmek gerekli. Tijen İnaltong’un Mutfaktaki Yaban, Anadolu’nun Yenen Otları isimli kitabı bence her yaştan insanın okuyabileceği hem hikâyelerle hem de bilgilerle dolu keyifli bir kaynak.
Ayrıca yerel bölgelerin ticaret odaları, kaymakamlıkları ya da belediyelerinin hazırladığı kitaplar var. Geçenlerde elime Gazan Gaynadı: Marmaris Yemekleri isimi bir kitap geçti. O kadar beğendim ki… Böyle kitaplar genelde özel basılıp, belirli bir zümreye dağıtılıyor, keşke satılsa dedim içimden.
Bodrum Halk Kütüphanesi’nde de elimize geçen bir kitap olmuştu, tekrar baskısının yapılmasını çok isteriz. Bahsettiğim kitap Prof. Dr. Ertan Tuzlacı’nın Bodrum Yarımadasının Çiçekleri ve Yararlı Bitkileri…Halil Vural’ın Kısmette Ne Varsa isimli kitabı da tavsiye edebileceğim ayrı bir kaynak…”

Pelin’in otlu tarifleri

Pelin, aynı zamanda 2016 yılından beri Bodrum Ted Koleji’ndeki mutfak atölyelerinin öğretmenliğini sürdürüyor. Ayrıca 2017’nin son yarısından beri de İstanbul Aydın Üniversitesi Gastronomi Akademisi’nin Koordinatörlüğü’nü yürütüyor ve Bodrum Maksimum Yaşam Sağlık Merkezi’nde sağlık ve yemek üzerine de atölyeler düzenliyor. İstanbul Mutfağı ve Sakatat üzerine yazdığı bir makale ile 2016 yılında Oxford Üniversitesi Gıda Sempozyumu’na kabul edilmiş. http://www.mutfakdostlari.org.tr Eminim Pelin’in otlu tariflerine bayılacaksınız.

Zeynep KAKINÇ

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Düğüm dizisi sabah kuşağını bombalamış!

Yeni polisiye dizimiz Düğüm hayırlı olsun.  Amazon Prime’da seyircisiyle buluşan ve yapımcılığını OGM Pictures’ın üstlendiği dizinin başrollerinde Bergüzar Korel, Caner Cindoruk ve Serkan Altunorak’ın yer

Şampiyonluk bağımlısı Yasemin Adar

Şampiyonluk her sporcu için önemlidir. İster en üst seviyede olun, isterseniz daha alt seviyedeki turnuvalarda. Şampiyon olmak, altın madalya almak bulunduğunuz seviyenin zirvesidir. Şimdi bir

Yüreğimden kuş bakışı…

Vesveseli balıklar gibi oradan oraya çırpıştırdığım işler, içinden çıkılmaz hale geldiğinde, renkli çaputların bağlandığı bir ağaca yaptığım düş yuvarına sığınıyorum. Renkli çaputlar fark edilmemi engelliyor,

Flowers Of Manchester…

Spor, milyonlarca insanı heyecanlandıran ve eğlendiren devasa bir dünya. Ancak sporun arkasındaki hikayeler her zaman mutlu sonla bitmiyor. Performansı en üst düzeye çıkarmak, kupalar kazanmak