Alternatifsiz yatırım aracı aranıyor

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yüzde 1’e yakın artış ile kapattı. Hareketli bir haftaydı, özellikle 8000 puanın üzerinde kapanan borsa, yükselişin devamı için hisse severlere umut verdi. Dolar ise merkez bankasının faiz artırımına rağmen yükseliş eğilimi içerisinde ve 27 TL seviyeleri aşılmış durumda. Mevduat faizlerinde ise yüzde 45 seviyelerine yükseliş var.

Petrol son 3 ayda yüzde 30 değer kazandı

Geçtiğimiz hafta bir çok merkez bankasından faiz kararını aldık. Bizim merkez bankamız 500 puan faiz artırarak faizi yüzde 30’a taşıdı. ABD ve İngiltere Merkez Bankaları ise faizde değişikliğe gitmedi ama gelecek aylarda faiz artırımları olabilir mesajlarından ise geri kalmadılar.

Merkez bankaları tedirgin. Enerji maliyetleri düşmedikçe enflasyondan kurtulmak zor olacak. Petrol üretici ülkeler ise büyük ekonomileri kıskaca almış durumda. Şuan OPEC+ ülkelerinin boruları ötüyor ama trend tersine döndüğünde bu savaşın bir kazananı olmayacak. Dünya Enerji Enstitüsü’nün yaptığı açıklamada petrol fiyatlarında oluşabilecek volatilitenin iki tarafında faydası olmayacağını anlatıyor.

İki ay daha petrol fiyatlarında yukarı ivme devam ederse merkez bankaları enflasyon hedeflerini güncellemek zorunda kalabilir. Bu ise merkez bankalarının yeni bir yol haritası çizmeleri anlamına geliyor. Uzun vadeye yayılan enflasyonla mücadele programı daha uzun vadeye yayılabilir. Petrol fiyatları ve enflasyon ekonomilerin bel kemiğini oluşturuyor. Bu piyasadaki gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

TCMB özelinde bakarsak faiz kararı arttı fakat dolar kurunda gerileme olmadı. Daha önce fiyatlandığı için büyük ihtimalle artış olmadı. Ayrıca kur konusunda yükseliş beklenti her ne kadar merkez bankası tarafından törpülense de devam ediyor. Bir türlü merkezin kura müdahalesi inancı değişmiyor. Bu inanç başka bir yatırım aracının çok fazla yükseliş fırsatı ile kırılabilir.

Mesela borsada yıl başından bu yana yüzde 45 değer kazanımı oldu fakat dolar bazlı baktığımızda borsa başladığı noktanın aşağısında bile. Borsa, döviz mevduatı sahiplerinin avuçlarını kaşındıran bir yer olabilir. Nitekim mevduat faizleri yükseliş eğiliminde. Bu tarafta tercih edilmeye başlandı. Tabiki piyasa dengesi açısından bakıldığında dövizde parkeden paranın mevduata park etmesi tercih edilecektir.

Oradan dolaşıma girmesi daha kolay olabilir. Mevduat faizi cazibesini yitirdikçe kurda yeterli değerlenme sonrasında bu sermayenin reel sektör yatırımına dönmesi söz konusu olabilir. Bu arada döviz mevduatı sahiplerinin dayak yediği bir dönemden de geçiyoruz.

Borsa değer kazandı ona yetişemediler, şimdi mevduata geçecekler bu arada döviz yükselmeye devam edebilir, o taraftanda pişman olabilirler, sonra borsa 11 binlere geldiğinde borsaya girerler ama son alıcı olarak tabiki. Önümüzdeki yıllarda döviz yatırımcısının yüzü gülmeyebilir. Şifre sepet yapmaktan geçiyor. Dövizde olsun, borsada olsun, gayrimenkul yatırımıda olsun, altın ve gümüşte dursun kenarda. Sepette mümkün olabilen her türlü enstrüman olsun.

Altın’a Dair

Altın için ABD Merkez Bankası umutları yine erteledi. Faiz artırımı için Kasım’a işaret etti. Evet bir süre daha yatay-satış etkisi sürebilir. 1850 dolar geri çekilmeleri normal kabul edilecek. 1950 dolar üzerine çıkarsa satış tarafında olmak riskli olacaktır. Uzak doğu altın almaya devam ediyor. Fonlar ise faiz karşısında getirisi olmayan altın için ise pozisyon azaltıyor ama tamamen çıkmıyorlar.

Çin’de altın ons fiyatı hesaplandığında hala 2000 dolar üzerinde. Global piyasalarda ise şuan 1925 dolar. Ülkemizde ise fiziki piyasa ile global piyasalar arasındaki altın fiyatı 15-20 liralara kadar düştü. Uzun süredir en dar zamanları yaşıyoruz. Altında yatay süreç devam edebilir. Gram altında ise dolara endeksli olarak kademeli yükselişler etkili olacaktır. Gram fiyatı 2000 ve üstü rakamları görebiliriz, çok uzak değil.

Bu haftanın ekonomi gündemine baktığımızda Pazartesi veri açısında sakin geçecek. Salı günü ABD’den konut sektörüne yönelik inşaat izinleri ve yeni konut satışları, Çarşamba günü ABD’den dayanıklı malların siparişi verisini, Perşembe ise ABD büyüme rakamlarını ve ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın konuşmasını takip edeceğiz. Cuma günü ise Avrupa enflasyon rakamları ve FED’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği Çekirdek kişisel tüketim harcamaları verilerini takip edeceğiz.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Borsa endeksinde 8000 puan üzerinde kaldıkça yükselişler devam edecektir. 8400 puanı direnç olarak takip ediyoruz. 10000 puan ve üzerini yıl sonuna kadar görebiliriz. Borsa her haberi pozitif algılıyor. Moodys ve S&P’den gelecek not görünümüne dair pozitif gelişmeler pozitif havanın devamını sağlayabilir. 8000 puan altına yeniden gerileme olursa 7400 puana kadar düzeltme gelebilir. Borsa bu yıl 7400 üzerinde kalabildikçe her düşüş alım fırsatı olabilir. 7400 altında temkinli olunmalıdır. Halka arz konusu ise borsayı desteklemeye devam ediyor.
Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un