Ekonomide Yeni Yol Haritası

Borsa İstanbul haftayı yüzde 11.6 değer kazanımı ile kapattı. Gram altın yüzde 5 değer kazanarak rekor tazelerken dolar ise yüzde 5 değer kazanımı ile kapatırken haftaya 21 seviyesinin üzerinde başladı. Döviz ve altın tarafında yükseliş eğilimi devam ediyor. Borsanın ise yeni ekonomi yönetimine tepkisi kısa süreliğine pozitif olacaktır.

Ekonominin yeni kaptanı

Politikalarını eskiden bildiğimiz Mehmet Şimşek oldu. Geçtiğimiz hafta borsa fiyatlamalarının temelinde bu isim vardı. Genel kabul görmüş ilkeler üzerine işleyen, ortodoks politikaları savunan bir ekonomist ve siyasetçi.

Bunun yanında ekonomik reformlara önem veren, merkez bankasının bağımsızlığına inanan, özellikle bütçe disiplini konusunda hassas bir isim. Piyasa oyuncuları tarafından olumlu karşılandı. Ekonomik belirsizlikten kurtulmak için beklenti çok yüksek.

Yeni yönetimin etkilerini görmek için zamana ihtiyacımız var

Bu süreç içinde yabancı yatırımcının ikna olması ve yatırımlarını ülkemize getirme olasılığı yüksek. Yönetimdeki isimlerin böyle bir gücü var. Yabancınında sevdiği bir isim Mehmet Şimşek. Kısa , orta ve uzun vadedeki yol planları ve uygulanabilirliği önemli olacak. Ortodoks politikalara dönmenin de kolay olmayacağı bir süreçten geçiyoruz. Yaklaşık 10 ay sonra seçim var ve bu noktadaki harcamalar ve olursa kemer sıkmayı gerektirecek politikalar ikilem yaratabilir.

Yakın süreçte faiz, mevcut ekonomi politikaları, bütçe açığı, büyüme, enflasyon, kur korumalı mevduat, bankalara getirebilecek yeni düzenlemeler, vergiler üzerine düzenlemeler ile karşılaşabiliriz. İkinci kısım uygulanabilmesi olacak. Daralan bir ekonomik konjonktürde büyümenin temellerinin atılması kabul edilebilir olacaktır. Kurumlar açısında zorlu bir süreç olabilir. Bu sürecin zamana yayılarak daha hafif yüklerle atlatılması ekonomi yönetiminin formülasyon yeteneğini gösterecek.

Borsa İstanbul yabancı yatırımcı istiyor. Yabancı oranı yüzde 30’un altına düştü. Yerli yatırımcının desteği ile yükseliş sergilese de yükselişin devamı için yabancıya ihtiyaç var. Ya da kur korumalı mevduattan çıkacak paranın sermaye piyasalarına girmesi can suyu olabilir.

Yeni ekonomi yönetimin özellikle bankacılık tarafında yapması beklenen yeni düzenlemer ile bankacılık sektörünü rahatlatabilecek etki yapabilir. Güçlü bir bankacılık yapısı ekonominin temelinin sağlam olması adına çok önemli. Zorlu ama daha güzel günler için diyet uygulanması gereken bir sürece girdik.

Bu hafta yurt içinde yeni ekonomi yönetiminin açıklamalarını yakından takip edeceğiz. Ekonomik veri gündemine baktığımızda bugün içeride enflasyon rakamlarını takip edeceğiz, yıllık bazda yüzde 43,68’den 39,20 seviyelerine inmesi bekleniyor. İngiltere ve ABD’den ekonomik büyümeye dair bize olumlu olumsuz sinyal veren PMI, Satın Alma Müdürleri Endekslerini takip edeceğiz. Haftanın genelinde daha sakin bir veri akışı olacak.

Petrol piyasası yine karışıyor

OPEC hafta sonu yaptığı toplantıda Temmuz ayında günlük 1 milyon varil daha kısıntıya gideceğine dair fikir birliğine vardı. Üretici ülkeler petrol fiyatlarının yüksek kalması için elinden geleni yapıyor. Resesyon ve sonrasında deflasyonist süreçler OPEC’in tüm çabalarını talebin zayıf kalması ile boşa çıkarabilir. Petrol piyasası ısınıyor.

Teknik Görünüm

Bist100 : Borsa bu haftaya yükseliş ile başlayabilir. 5220 seviyesi çok güçlü bir direnç, buradan geçtiğimiz haftadan bu yana devam eden yükselişin düzeltmeleri gelebilir. Ulaştırma, perakende, yenilenebilir enerji ve inşaat sektörleri ön plana çıkıyor.  5220 direncinin üzerinde 5500 seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Destek ise 4850 seviyesinde bulunuyor.

Gram altın: Yükseliş eğilimi devam ediyor. 1332 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Hem ons altındaki hareketlilik hem de dolardaki yükseliş ivmesi gram altını destekliyor. ABD borç tavanı krizinin anlaşma ile sonuçlanması ve ABD’nin temerrüt riskinin azalması altını rahatlatırken, 13-14 Haziran FED Faiz toplantısında faiz artırımı olabileceği beklentisi ise altını baskılıyor.

Gram altın ise bu hareketlilik içerisinde 1250 TL ile 1350 TL arasında dalgalanıyor. Serbest piyasa ile bankalar arası fiyat farkı 100 TL olarak devam ediyor. Kuyumcudan gidip altın aldığınızda uluslararası fiyata 100 TL eklememiz gerekiyor. Aradaki farkın nedeni ise yatırımcının altındaki yükseliş beklentisinin devam etmesi ve fiziki olarak altın talebinin hala yüksek olması olarak açıklayabiliriz. Tabiki doların interbank ile serbest piyasa arasındaki farklılığıda, gram altın fiyatına doğrudan yansıyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Rafa kalkan sevişmeler ve evlilik sorunu

“Evli çiftlerde sevişme sıklığının ne olması gerektiğidir” sorusu sık sorulan sorulardan biridir demek isterdim… Keşke öyle olsaydı… ama değil. Senede bir gün… Bu soru daha

Marmara M=8.0’lik deprem üretemez

1999 yılında Marmara’da yaşanan büyük depremin ardından ortalık tam anlamıyla, gündüz kuşağı diye adlandırılan kadın programlarına dönmüştü. Dönemi çok iyi takip edenlerden biri de Tempo

Karaköy’de tam bir aile işletmesi

  Fransa’ya sık gidiyorum. Her gidişimde ufak aile işletmeleri olan birkaç masalı lokantalar dikkatimi çeker. Samimi, sıcak , bizdeki esnaf lokantarına benzetirim. Kendi mütevazı mutfaklarında

Sıkı çalışmak için şahane bir hafta

Öncelikle sevgili Merkür bir sonraki hafta retroya başlayacağından, o vakte kadar tüm datalarınızı yedeklemeyi, telefon, tablet, bilgisayarlarınızda gerekli boş alanı açmayı ve gerekli düzenlemelerinizi yapmayı

Bu hafta borsa, altın ve gümüş

Borsa İstanbul haftayı 8026.27 puandan yüzde 0.83 artı ile kapattı. Ons altın rekor aylık kapanış ile 2071.95 puandan, gram altın ise 1925 TL’den kapanış yaptılar.

Nedir bu sürdürülebilirlik?

Sürdürülebilirlik Prensibi, 1713 yılında Hans Carl von Carlowitz adlı bir Alman tarafından ortaya atıldı. Kaynakları kurutmadan ve  yaşamın her alanında mevcudu devamlı kılabilmek, yaşamın en

Östrojen, progesteron ve testosteron

KADIN METABOLİZMASI VE ERKEK METABOLİZMASI Peki çevremizde sürekli duyduğumuz bu östrojen nedir? Hormonlar genel olarak organların fonksiyonlarını düzenleyen metabolik kimyasallardır. Östrojen başlıca yumurtalıklarda kolesterolden sentezlenen

Dalışın Altın Kızı: Şahika Ercümen 

Denizin derinliklerine yapılan zorlu dalışlar, cesaret ve azim dışında biraz da çılgınlık gerektiriyor olsa gerek. Tonlarca suyun basıncı üzerinizdeyken, klostrofobik bir ortamda yapayalnızsınız ve yapacağınız ufacık bir hata

İkizler burcunda dolunay – Sözün gücü

Sözlerin gücünün ne kadar önemli olduğu ve bu gücü nasıl kullandığımıza dair testlerden geçeceğiz. 14 Ekim Güneş Tutulmasının etkilerini yine ve yeniden yaşayacağımız iletişim ve