Ekonomide Yeni Yol Haritası

Borsa İstanbul haftayı yüzde 11.6 değer kazanımı ile kapattı. Gram altın yüzde 5 değer kazanarak rekor tazelerken dolar ise yüzde 5 değer kazanımı ile kapatırken haftaya 21 seviyesinin üzerinde başladı. Döviz ve altın tarafında yükseliş eğilimi devam ediyor. Borsanın ise yeni ekonomi yönetimine tepkisi kısa süreliğine pozitif olacaktır.

Ekonominin yeni kaptanı

Politikalarını eskiden bildiğimiz Mehmet Şimşek oldu. Geçtiğimiz hafta borsa fiyatlamalarının temelinde bu isim vardı. Genel kabul görmüş ilkeler üzerine işleyen, ortodoks politikaları savunan bir ekonomist ve siyasetçi.

Bunun yanında ekonomik reformlara önem veren, merkez bankasının bağımsızlığına inanan, özellikle bütçe disiplini konusunda hassas bir isim. Piyasa oyuncuları tarafından olumlu karşılandı. Ekonomik belirsizlikten kurtulmak için beklenti çok yüksek.

Yeni yönetimin etkilerini görmek için zamana ihtiyacımız var

Bu süreç içinde yabancı yatırımcının ikna olması ve yatırımlarını ülkemize getirme olasılığı yüksek. Yönetimdeki isimlerin böyle bir gücü var. Yabancınında sevdiği bir isim Mehmet Şimşek. Kısa , orta ve uzun vadedeki yol planları ve uygulanabilirliği önemli olacak. Ortodoks politikalara dönmenin de kolay olmayacağı bir süreçten geçiyoruz. Yaklaşık 10 ay sonra seçim var ve bu noktadaki harcamalar ve olursa kemer sıkmayı gerektirecek politikalar ikilem yaratabilir.

Yakın süreçte faiz, mevcut ekonomi politikaları, bütçe açığı, büyüme, enflasyon, kur korumalı mevduat, bankalara getirebilecek yeni düzenlemeler, vergiler üzerine düzenlemeler ile karşılaşabiliriz. İkinci kısım uygulanabilmesi olacak. Daralan bir ekonomik konjonktürde büyümenin temellerinin atılması kabul edilebilir olacaktır. Kurumlar açısında zorlu bir süreç olabilir. Bu sürecin zamana yayılarak daha hafif yüklerle atlatılması ekonomi yönetiminin formülasyon yeteneğini gösterecek.

Borsa İstanbul yabancı yatırımcı istiyor. Yabancı oranı yüzde 30’un altına düştü. Yerli yatırımcının desteği ile yükseliş sergilese de yükselişin devamı için yabancıya ihtiyaç var. Ya da kur korumalı mevduattan çıkacak paranın sermaye piyasalarına girmesi can suyu olabilir.

Yeni ekonomi yönetimin özellikle bankacılık tarafında yapması beklenen yeni düzenlemer ile bankacılık sektörünü rahatlatabilecek etki yapabilir. Güçlü bir bankacılık yapısı ekonominin temelinin sağlam olması adına çok önemli. Zorlu ama daha güzel günler için diyet uygulanması gereken bir sürece girdik.

Bu hafta yurt içinde yeni ekonomi yönetiminin açıklamalarını yakından takip edeceğiz. Ekonomik veri gündemine baktığımızda bugün içeride enflasyon rakamlarını takip edeceğiz, yıllık bazda yüzde 43,68’den 39,20 seviyelerine inmesi bekleniyor. İngiltere ve ABD’den ekonomik büyümeye dair bize olumlu olumsuz sinyal veren PMI, Satın Alma Müdürleri Endekslerini takip edeceğiz. Haftanın genelinde daha sakin bir veri akışı olacak.

Petrol piyasası yine karışıyor

OPEC hafta sonu yaptığı toplantıda Temmuz ayında günlük 1 milyon varil daha kısıntıya gideceğine dair fikir birliğine vardı. Üretici ülkeler petrol fiyatlarının yüksek kalması için elinden geleni yapıyor. Resesyon ve sonrasında deflasyonist süreçler OPEC’in tüm çabalarını talebin zayıf kalması ile boşa çıkarabilir. Petrol piyasası ısınıyor.

Teknik Görünüm

Bist100 : Borsa bu haftaya yükseliş ile başlayabilir. 5220 seviyesi çok güçlü bir direnç, buradan geçtiğimiz haftadan bu yana devam eden yükselişin düzeltmeleri gelebilir. Ulaştırma, perakende, yenilenebilir enerji ve inşaat sektörleri ön plana çıkıyor.  5220 direncinin üzerinde 5500 seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Destek ise 4850 seviyesinde bulunuyor.

Gram altın: Yükseliş eğilimi devam ediyor. 1332 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Hem ons altındaki hareketlilik hem de dolardaki yükseliş ivmesi gram altını destekliyor. ABD borç tavanı krizinin anlaşma ile sonuçlanması ve ABD’nin temerrüt riskinin azalması altını rahatlatırken, 13-14 Haziran FED Faiz toplantısında faiz artırımı olabileceği beklentisi ise altını baskılıyor.

Gram altın ise bu hareketlilik içerisinde 1250 TL ile 1350 TL arasında dalgalanıyor. Serbest piyasa ile bankalar arası fiyat farkı 100 TL olarak devam ediyor. Kuyumcudan gidip altın aldığınızda uluslararası fiyata 100 TL eklememiz gerekiyor. Aradaki farkın nedeni ise yatırımcının altındaki yükseliş beklentisinin devam etmesi ve fiziki olarak altın talebinin hala yüksek olması olarak açıklayabiliriz. Tabiki doların interbank ile serbest piyasa arasındaki farklılığıda, gram altın fiyatına doğrudan yansıyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü

On iki adanın en güzeli Patmos

2023 yazında Kos seyahatimizin devamında gittiğimiz ikinci ada Patmos’du. Diğer Yunan adalarına kıyasla ulaşması  daha zahmetli bir ada Patmos. Öyle kalmasını da özellikle tercih ediyorlar

Bella ve Ava’nın hikayesi…

Son dönemin popüler filmi, yönetmen Yorgos Lanthimos’un yeni rüyası “Poor Things” üzerine bir yazı diye başladım. Emma Stone’un çok haklı olarak Oscar kazandığı performansı üzerinden

Seçim haftasında yatırımın yönü

Borsa İstanbul haftayı yüzde 3.20 artışlar 9111 puandan kapattı. Borsada yabancı çıkışı beş haftadır devam etsede, olumsuz bir haber akışı yok. 9450 zirve seviyeler sonrasında

Seksin son kullanma tarihi var mı? 

Seks nedir? Temastır.. Neye temastır? 5 Bedene temastır. Her insanın madde beden ve madde dışı beden olmak üzere temelde 2 bedeni vardır.Madde bedene fiziksel beden

İçeride TCMB, Dışarıda FED

Borsa İstanbul haftaya düşüş ile başladı. 9000 puan seviyesinin altında satışlar baskısı devam edecektir. Şimdilerde 8700 puanın hemen üzerinde seyrediyor. Yerli ve yabancının ilgisi son

Taraftar var, taraftar var

Sporda izleyicilerin, ama daha da ötesinde taraftarın önemi tartışılmaz. Günümüzde üst düzeyde spor yapabilmek tümüyle paraya dayanıyor. Elbette eskiden de mali destek önemliydi, ama günümüz