Borsa rekora doymuyor, altın yükseliyor

Borsa rekora doymuyor ve geçtiğimiz haftayı 6437 puan ile tarihi rekorla kapattı. Haftalık endeks getirisi yüzde 4 ve son bir ayda yüzde 11.7 değer kazandı. Altında da yeni rekor geldi gramı 1650 TL yi geçti. Dolar ise kademeli yükselişine devam ediyor. Merkez bankasının yayınladığı Piyasa katılımcıları anketinde 24 ay sonrası için dolar kuru beklentisi 31.42 TL.

Zorlu süreçlerden geçiyoruz

Hemen hemen fiyatı yükselmeyen hiç bir şey kalmadı. Rekorlar yılı oluyor. Hele büyükşehirlerde yaşamsallığı dengelemek zorlaştı. En kötüsüde daha zor günlerin geleceği beklentisinin korunması, bu beklenti ise artışların devamlılığını sağlıyor.

Merkez bankasının yayınladığı Piyasa Katılımcıları anketindeki istatistikler geleceği dair beklentileri ortaya koyuyor. Yıl sonu enflasyon beklentisi 38.55’ten 43.82’ye yükselmiş. 24 ay sonraki enflasyon beklentisi ise 19.04 olması tahmin ediliyor. Dolar kurundaki beklenti yıl sonunda 28.46 TL olurken 12 ay sonra kurun 31.42 TL olması bekleniyor. Enflasyonun üzerindeki baskı artıyor. Süregelen zamlar, maaş artışları, dolar kurundaki kademeli yukarı ivme, bütçedeki açık ve fiyatlardaki artış eğilimi enflasyonu besliyor.

Bu hafta Türkiye Merkez Bankası faiz kararını takip edeceğiz

Perşembe günü 14:00’te faizin yüzde 15 seviyelerinden 400 baz puan artış ile yüzde 19 seviyelerine çıkarılması muhtemel görünüyor. Beklenti anketinde de faiz beklentisi yüzde 19 seviyelerinde. Enflasyon – faiz makasında ise yüzde 19 faiz ve enflasyonun düşerek faize yakınsaması beklenebilir. Yüzde 20 altında kalan faiz piyasa beklentisini karşılamayacaktır ve kurda yükseliş ivmesi görebiliriz.

Globalde geçtiğimiz hafta ABD’den TÜFE ve ÜFE rakamlarını takip ettik. Beklentinin altın bir görünüm var. TÜFE yüzde 3’e geriledi, gıda ve enerjiden bağımsız hesaplanan Çekirdek enflasyonda ise yüzde 5.3’ten 4.8’e gerileme kaydedildi. ABD’de enflasyon düşüyor fakat yüzde 2’lik hedef için hala zamana ihtiyaç var. Bu bağlamda önümüzdeki hafta gelecek faiz kararın yakından takip edeceğiz.

Bu hafta takip edeceğimiz ekonomik gelişmelere baktığımızda bugün Türkiye Haziran ayı Bütçe Dengesi, Salı ABD Perakende satışlar verisi, Çarşamba Euro Bölgesi enflasyon rakamlarını, Perşembe günü TCMB faiz kararını takip edeceğiz.

Küçük tasarruflarımızda olsa veya büyük yatırımlarımızda olsa amaç bu günlerde enflasyona karşı kazancımızın değerini korumak olacaktır. Her ürün değerlenme potansiyeli taşıyor. Altın yeni rekorlar tazeliyor ama globalde hikayesi başlamadıkça yükselişler sınırlı kalacaktır. Dolar yükseldikçe yaşamsallık içindeki fiyat artışları parayı eritiyor, dolar birikimi bir miktar bu günlerde kazançlı olmayabilir.

Mevduat ise uzun vadede borsa gerisinde getiri sağlayabilir. Bu nedenle borsa geçtiğimiz 12 ayda olduğu gibi gelecek 12 ay için parlayan bir yıldız olacaktır. Enflasyon hikayesine geri dönüyoruz. Bir yandan dolar kuru yükselirken ucuzlayan bir borsamızın olması, yabancılar için bulunmaz nimet niteliğinde.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul, yükseliş beklentisini sürdürüyor. Ara ara sert düzeltmeler görülebilir. Hedef yıl başında gördüğü 304 dolar seviyeleri, TL olarak 6900- 7000 bandını işaret ediyor. Zaman zaman 200-400 puan arası düzeltmeler ile yoluna devam edecek gibi görünüyor.

Döviz kazancı olan şirketler, bazı banka hisseleri, madencilik, enerji sektöründeki firmaların hisse senetleri incelebilir. Bu hafta bilanço sezonu başlıyor. 2 dönem karlılıkları ve gelecek vizyonlarını incelemek güzel bir dönem.

Altın, yıl başından bu yana yüzde 50 değer kazandı. Gram altında 1600 -1700 TL arasında dengelenme yaşanabilir. Yükseliş beklentisi devam ediyor. Alım fırsatı için ons altındaki düşüş etkisi beklenebilir. Orta ve uzun vadede portföyde altın bulunmalı, kısa vadede düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum

“Cumhuriyet vazgeçmemektir!”

Haçadur Kelleci… Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapında mücevher ustalarından biri… Dünyanın en büyüleyici ve renkli merkezlerinden biri, Kapalıçarşı’da ve Çuhacı Han’da