Emlak fiyatlarındaki artış barınma sorununa doğru gidiyor

Fazla söze gerek yok. Emlak piyasasındaki fiyatların akıl almaz bir biçimde artması hepimizin malumu. Kiracılar, ev sahipleri tarafından oturdukları evden çıkarılmaya çalışılıyor, 3 bin lira değeri bile olmayan evler 20 bin liraya kiraya verilmeye çalışılıyor......
Devamını oku

Üretimde yalnız olduğum günler terapi gibi

“Konfor alanından çıkıp hayallerinin peşinden gidebilmek...” Ne kadar ulaşılmaz bir fantezi gibi duruyor değil mi? Hem hayalindeki işi yapacaksın hem para kazanacaksın bu ne güzel bir rüya olmalı... Üstelik, yıllardır da bir holdingde yönetici olarak...
Devamını oku

Gönül Hanım’ın bir günü

Evlerin bütün hallerini ısrarla sıradanlaştıran, odalardaki her ayrıntıyı değişimden uzak tutmayı başarmış adımlar, gün boyu  ‘geçmişin ruhu’ denilen algıyı titizlikle denetler. Gözün gördüğü apaçık bir eserdir; her gün defalarca santim santim çekilen perdeleri ile sanki...
Devamını oku

ABD’de binlerce kişi “kürtaj hakkı” için sokakta

Dünyanın pek çok ülkesinde kürtajın yasal olarak kabul edilmesi hep sorunlu ve uzun mücadeleler sonucu hayata geçti. Özellikle dini liderlerin karşı çıkışıyla birlikte kadınların en doğal hakkı olan kürtaj ciddi şekilde cezalandırılan bir uygulama haline...
Devamını oku

Kanser taraması ile doğru zamanda teşhis

Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 200 bin kişi kanser tanısı alıyor. Ülkemizde ise kalp ve damar hastalıkları ile birlikte kanser hayati risk oluşturan sağlık sorunlarının başında geliyor. Kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu biliniyor. Tütün...
Devamını oku

Yazın aldığımız kilolardan nasıl kurtuluruz?

Yaz aylarında alınan fazla fazla kiloları yaz mevsiminden sonbahar mevsimine taşımak sırtımızda yük taşımaya benzer ki ideal kilomuzun üzerinde aldığımız her yeni gram bilin ki hastalanma riskimizi artırır.

Uzun pandemi sürecinin ardına kısıtlamaların kaldırıldığı bir yaza gözümüzü açtık. Pandemi döneminde hareketsiz yaşam ile alınan kiloların üzerine yaz aylarında sosyalleşme ile aldığımız kilolar eklenince sonbahara hepimiz kilo kazanımı ile girdik. Etrafınızdan sürekli duyduğunuza eminim.

‘’Ben hiçbir zaman bu kadar kilo almadım’’,

‘’Herkes kilo aldı, bende aldım ve birlikte aldık ‘’,

‘’Pandemi kilosu denilen bir kilo var’’

‘’Hayatımda hiç hareket etmeden en çok yemek yediğim dönem diyebilirim ‘’ v.b

Peki yazın alınan kilolardan nasıl kurtulabiliriz …

Diyetisyeninizin kapısını çalarak işe başlayabilirsiniz…

Her mevsim bir değişim getirir…

Alışkanlıklarını değiştirme ve sağlıklı beslenme modeline geçiş yaparak kendinizi yeni bir mevsime hazırlamanız birinci basamak olacak iken, hareketli yaşamı bir spor hocası eşliğinde yaşamınıza empose etmeniz sağlıklı diğer bir yol olacaktır. Beslenme modelimizi oluşturmadan önce genetik testler aracılığı ile kendi bedenimizi tanıma, intolerans ve hassasiyetlerimizi öğrenmemiz gereklidir ve kişiye özel diyetiniz planlanırken tüm parametreler göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle kısa süreli detoxlar ile vücudumuzu arındırmak önemli bir adım olacaktır. Detoks diyetleri genellikle vücuttaki toksinleri yok etmek için tasarlanmış kısa süreli diyet müdahaleleridir.

Detox yaparken:

Başta vücudumuzun intolerans geliştirdiği besinlerin yanı sıra laktoz ve glutenin yansıra;

– Kahve ve siyah çay
– Gazlı içecekler
– Alkol
– Doymuş yağlar
– Şeker
– Mayonez
– Hardal
– Yağlı kırmızı et
– Hazır gıdalar
– Yapay tatlandırıcılar
– Yüksek fruktozlu mısır şurupları
– Kızartmalar
– Yağlı peynirler
– Sigara, tütün
– Tuz

Gaz yapan besinler çıkarılarak eliminasyon diyeti yöntemlerine başvurulur.

**Bilinçli kullanımla birlikte baharatlar ve bitki çaylarından daha fazla destek alabilirsiniz. Bitki çayları ödem atmak için baharatlar ise metabolizma hızını artırmak için müthiş alternatiflerdir.

** Susamadan su içmeyi alışkanlığınız haline getiriniz.

** Akşam öğünlerinde çiğ sebze yemek hatalıdır ve çiğ sebze sindirimi oldukça zordur bu yüzden akşam saatlerinde çiğ sebzeler yerine zeytinyağlı sebzeler veya sebze çorbaları tüketmeniz hazım ve sindirimi açısından oldukça önemlidir.

**Akşam yemeklerinde, saat 16.00’dan sonra 1 kase çorba tüketmek bireyi ayda en az 1kg kaybetmesini sağlar.

**Akşam saatlerinde kırmızı et yerine beyaz et grubu tüketiniz. Kırmızı etin sindirimi zordur hazımsızlığa bağlı olarak mide bağırsak rahatsızlıkları ve kilo alımına neden olur.

**Akşam saatlerinde kuru baklagiller ve süt ürünleri tüketilmemelidir bu besinler gaz yapan ve sindirimi zor besinler arasındadır ve yerine beyaz et grubu olan hindi veya balık eti tavsiye ediyorum.

**Akşam yemeği saatlerini olabildiğince erkene çekmek kilo kaybetmek için çok etkili yöntemler arasındadır.

Akşam saatlerinde 16.00’dan sonra süt ürünleri sindirimi zor olması nedeniyle tüketilmemelidir. Süt ürünlerini sabah kahvaltısı ve gün içerisinde ara öğün kefir v.b olarak tüketebilirsiniz.

Yağlı tohumlar (badem, fındık, fıstık vb) besinlerin kalorileri çok yüksek ve vücut metabolizma hızı akşam saatlerinde daha düşük olduğu için tercih edilmemelidir.

**Şeker oranı yüksek meyveleri akşam saatlerinden (16.00’dan) önce tüketmek oldukça sağlıklı bir yöntemdir ve etkili kilo kaybı sağlar.

**Akşam yemeklerinizi çok erken yemeye bağlı aşırı açlık durumu geliştiği takdirde şekersiz meyve grubundan 1 porsiyon meyve tercih edilebilir.

** Yukarıda yazan bilgilere ek olarak bir de porsiyonlarınızı küçülterek kilo kaybınızı gün ve gün seyredebilirsiniz.

Beslenme Uzmanı Esra Şahin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: