Çünkü ben aşığım biliyor musunuz?

Miyavlarım ben bizimkinin gözlerinin içine bakarak. Ona göre o bakışlar, bir kedinin değil de bir filozofun derin ve anlamlı bakışları. Uzun’a göre de “yemek ver kadın” bakışı. Bizimki usul usul yemeği koyar önüme. İşte o...
Devamını oku

AB’den kadın yöneticiler lehine karar

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde şirket yöneticilerinin en az yüzde 33'ünün kadınlardan oluşmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Şirket yöneticilerinin yüzde 33'ü kadın olacak Buna göre, şirketler, yönetici kadrolarının en az yüzde...
Devamını oku

Sanatseverlerin buluşma noktası CRR

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan, CRR’yi sadece bir konser salonu değil, sanatın farklı disiplinlerinin yer aldığı sanat eğitiminin de verildiği bir kültür sanat merkezine dönüştürme hedefinden 2023 itibarıyla yer...
Devamını oku

Sağlık turizmi iştah kabartıyor

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu, muayenehane sahibi doktorların özel hastanelere bağlı çalışmasını zorunlu kılan yönetmeliğin doktorların çalışma hakkına ve hastaların doktor seçme özgürlüğüne müdahale olduğunu söylüyor. Devlet sağlık turizminden...
Devamını oku

İlham verici oyun Fosforlu Cevriye

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni sezonda öne çıkan oyunlarından birisi de Gülriz Sururi’nin uyarladığı Suat Derviş’in kaleme aldığı Fosforlu Cevriye geçen hafta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluştu. Oyunun yönetmeni Yelda Baskın ve dramaturgu Gökhan Aktemur...
Devamını oku

Yaza girmeden 10 kilo vermek için tüyolar

Kilo vermek için detoks şart

Metropol yaşantısı, stres ve kötü doğa koşulları da eklendiğinde vücuttan atamadığımız ve sürekli maruz kaldığımız toksinler zamanla sağlığımızı olumsuz etkiler. Detoks vücudu sağlıklı bir hale getirmek için gerekli altyapıyı oluşturmak demektir. Zayıflama programlarına başlamadan önce ve sağlıklı bir yeme düzenine geçişte beslenme uzmanı olarak detoksu ilk basamak olarak görmekteyim. Ayrıca aktivite düzeyi çok düşük olan kişiler, kötü beslenme alışkanlıkları olan, zamanının çoğunu toplantı, seyahat gibi yeme düzenini olumsuz etkileyecek durumlar içerisinde geçiren bireysel ayda 1-2 gün dahi olsa detoks programlarını bir diyetisyenden yardım alarak uygulamalıdırlar.

  • Yemeğe başlamadan önce 1 büyük su bardağı su içiniz.
  • Öğle yemekleri ve akşam yemeklerinizin başlangıç tercihi sıcak ve soğuk çorbalar olsun ve ana yemeğe geçiş yapmadan önce 10-15 dakika ara veriniz.
  • Çiğ sebzeleri öğle yemeklerinizde, zeytinyağlı sebze çeşitlerini akşam yemeklerinizde tüketiniz.
  • Her öğün beslenmenize muhakkak protein kaynağı ekleyiniz.
  • Kırmızı eti akşam yemeyiniz (max 16.00 ‘ya kadar tüketiniz)
  • Kuru baklagilleri sadece ve sadece öğlen öğünlerinde tüketiniz.
  • Beyaz et ürünlerini akşam öğünlerinde tüketiniz örneğin: hindi eti, tavuk eti, balık eti
  • Ağırlıklı olarak bitkisel protein kaynaklarına başvurunuz.
  • Süt ve süt ürünlerini laktozsuz ve en geç 16.00 a kadar tüketiniz.
  • Bu süreçte glütensiz karbonhidrat kaynaklarını tüketiniz ve akşam öğününde kesinlikle glüten kaynakları tüketmeyiniz.

 Duygusal açlığınızın farkına varın ve gidermek için profesyonel destek alınız;

Bazen fazla kilolarımızın suçlusu duygularımız olabiliyor. Gerçek açlıkla karışan duygusal açlık tatlı krizlerinin, yeme ataklarının sebebi olabiliyor. Gerçekten aç olup olmadığınızı anlamak için bir kupa bitki çayı veya bir büyük bardak su içip lütfen 15dk kadar bekleyiniz olmadığınız halde açlık hissiniz devam ediyor ise beslenmenizi düzenlemek için diyetisyen yanı sıra duygusal açlığınızı gidermek için muhakkak klinik bir psikologdan destek alarak kalıcı çözüm sağlayabilirsiniz.

Her gün güne kahvaltı ile başlayınız;

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı yapan bireylerin yapmayanlara oranla beden kitle indekslerinin daha düşük olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.. Her gün farklı seçenekler deneyerek kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getiriniz.

Yeme hızınızı yavaşlatınız

Yemek öncesi 1 büyük bardak su içiniz ve yemeğe çorba ile başlayınız. Yaklaşık 10-15 dk ara verdikten sonra ana yemeğinize geçiş yapınız. Tabağınızdakileri hızlı yerseniz beyninize ‘doydum’ sinyali geç gidecek ve bu da daha çok yemenize sebep olacaktır. Her lokmadan sonra elinizdeki çatal bıçağı bırakın, arkadaşlarınızla birlikteyseniz sohbete katılı.

 Sıvı içeceklerin kalorilerinin farkına varın

Kilo verme sürecinde asıl tuzak aldığınız sıvılarda olabilir. Şekerli , gazlı ve kremalı bir kahveden gün içinde fark etmeden fazladan kalori alıyor olabilirsiniz. Ayrıca çok şekerli detox juicelerini gün içi çokça tüketerek de gereksiz kalori alımı yapabilir kilo vermeyi planlarken kilo alabilirsiniz. Yediklerinizin yanı sıra içtiklerinizin de farkına varın.

 Daha çok hareket ediniz 

“Moralim bozuk’’, Bugün iş yerinde çok yoruldum!”, “Hava çok soğuk ”, “Evde çok işim var!” gibi bahanelerle sporunuzu aksatmayınız. Günde en az 45 dakika tempolu yürüyerek günün tüm yorgunluğunu atabilir, düşüncelerden uzaklaşıp zihninizi boşaltabilirsiniz. Hareket etmeyi bir yaşam tarzı haline getirip, spor yapmanın sadece kilo kontrolü için değil sağlıklı bir yaşam için çok önemli olduğu farkındalığını kazanınız.

Etiket Okumayı Öğrenin

Eğer etiketlerde sadece son kullanma tarihine bakıp, diğer kısımları göz ardı ediyorsanız artık değişim zamanı geldi demektir. Doğru seçimler yapabilmek için tüm etiket bilgilerine bakmak gereklidir. Besin içeriği kısmındaki kalori değerlerini, porsiyon miktarını, günlük alım yüzdesini, protein – karbonhidrat –yağ yüzdelerini,  vitamin ve mineralleri inceleyerek ürün karşılaştırmaları yapınız.

Kendinize diyet arkadaşı ve spor arkadaşı edinin

Diyetlerin başarısız olmasının en büyük sebebi motivasyon eksikliğidir. Diyete başlama kararı aldıysanız ve cevabınız evet ise, diyet arkadaşınızla birlikte, birbirinizi motive ederseniz bu sürecin daha eğlenceli ve rahat geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Hareketsiz kalmaya bağlı oluşan ödemlerinden kolayca kurtulabilir, kilo verme hızını oldukça artırabilir ayda 10 kg ‘a kadar sağlıksız fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

ÖDEM ÇAYI:

Malzemeler : (toz halinde olmalıdır)

2 YEMEK KAŞIĞI ZENCEFİL

1 YEMEK KAŞIĞI ZERDEÇAL

1 TATLI KAŞIĞI TARÇIN veya 1TATLI KAŞIĞI RENDELENMİŞ KUMKUAT

1 TATLI KAŞIĞI KARABİBER

1 ADET YEŞİL ELMA veya 10 ADET ÇİLEK (mevsim meyvesi)

1 ADET LİMONUN SUYU

¼ MAYDANOZ (sapları ile birlikte )

2 LT KAYNAMIŞ SUYUN YUKARIDAKİ MALZEMELERİ EKLİYOR YAKLAŞIK 15 DK DAHA KAYNATIYORUZ, TENCEREDEKİ KARIŞIM SOĞUDUKTAN SONRA SÜZÜYORUZ VE 500 ML CAM ŞİŞELERE DOLDURUP MUHAFAZA EDİYORUZ TÜKETMEDEN ÖNCE İÇERİSİNE İLAVE 1 TAM LİMON DAHA SIKABİLİRSİNİZ.

TARİF 1 KİŞİLİKTİR

MALZEMEDEN ORTALAMA 4 ADET ŞİŞE -500 ML. Bittikçe yenisini soğuk limonata gibi gün içerisinde tüketebilirsiniz.http://www.livhospital.com

Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Şahin

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: