Açlık sınırının altındaki emeklilik

Borsa İstanbul, yüzde 4.69 değer kazanımı ile geçtiğimiz haftayı 7986 puandan tamamladı. Borsa endeksinin 7800 puan üzerinde kapanış yapması, bu hafta için pozitif bir gelişme oldu. Dolar 30 lira üzerinde iken, gram altın 2065 TL’den kapanış yaptı. Yani haftada iç piyasada emekliye yapılacak zamlar ve bütçe dengesi verisi yakından takip edilecek.

Cuma günü Moody’s görünümü pozitife çekerken, not artırımına gitmedi. Yurtdışı hala iç piyasadaki atılan ekonomi adımlarını yakından takip ediyor ve hala ikna olunmadı. Ocak ayı zam ayı ve enflasyonun en yüksek çıkabileceği dönemin başı.

Maaşlara zam, vergi artışları, oto yol ücretlerine zam, benzine zam derken enflasyonda geçtiğimiz yıl Ocak ayındaki yüzde 6.65’lik veriye yakın bir beklenti oluştu.

Yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 36 -40 bandında olması diğer aylardaki düşüş beklentisini artıracaktır. Kredi derecelendirme kurumları enflasyondaki düşüşü ve merkez bankası döviz rezervlerindeki artışı yakından takip edecekler. Bu kalemlerde ilerleme olmadıkça not artırımı şimdilik hayal görünüyor.

Bu hafta pazartesi ABD piyasaları kapalı, Çarşamba dünya ekonomisini yakında ilgilendiren Çin’in büyüme rakamları yakından takip edilecek. Yüzde 15 büyüme oranlarından yüzde 5.2 ‘ye düşen bir tablo hala dünya büyümesine dair olumsuz bir tablo çiziyor. Yine Çarşamba günü, ingiltere ve Euro Bölgesi enflasyon rakamlarını ve ABD’den perakende satışlar verisini alacağız. Cuma ise ABD’den konut satışlarına dair veri takip edilecek.

Açlık sınırı 14 bin

Açlık sınırının bir aile için 14 bin 431 lira olan ülkemizde, alt sınırı 7 bin 500 lira emekli maaşının kaç lira olacağını konuşuyoruz. SGK ve Bağ-Kur emeklileri, memur emeklileriyle aralarındaki 12 puanlık zam farkının kapanmasını talep ediyor. Ekonomi yönetimi beklentiye cevap vermek üzere iki farklı senaryo üzerinde duruyor.

Geçen yıl seyyanen zamla maaşları 7 bin 500 liraya çıkarılan emekliler için de yüzde 37,57’lik zamdan fiilen yararlanamama riski var. Hükümet bu tehlikeyi bertaraf etmek üzere üç formül üzerinde çalışıyor. Özellikle en düşük emekli maaşı için yapılacak düzenleme önemli olacak. En düşük emekli maaşı normal zam ile yine 7500 TL’de kalıyor.

Ortadoğuda gerginlik ise hala devam ediyor. Yemen’in savaşa dahil olması o bölgedeki gerginliği artırıyor. Orta doğuyu karıştıracak ve tüm dünyayı tedirgin edecek en büyük gelişme İran’ın savaşa dahil olması olabilir. Bu ise şu an mümkün görünmüyor. Bu yıl seçimlerin olduğu ve kritik ekonomik verilere gebe olan bir yıl.

Orta doğu ise dünya devletleri için bir bahane aracı. Ekonominin kilitlendiği noktalarda savaş ön plana sürülebilir ve algı değiştirebilir. Bu arada olan masum insanlara olur. Tabiki dev ekonomilerin masum insanları düşünme yetenekleri hiç olmadı.

Ortadoğu gerginliği altını güçlü tutuyor. Ama yılın ilk yarısı için altın yatırımcısını ters köşe etme ihtimalleri yüksek. Her bir düşüş altında alım fırsatı yaratacaktır.

Altın için çok fazla konu var en önemlisi enflasyon ve faiz.

Altını hem içeride hem de globalde ayrı ayrı değerlendiriyoruz. Global gelişmelere baktığımızda altını etkileyen iki temel konu var, ABD Merkez bankasının faiz indirimleri ve devam eden savaş.

Büyük ihtimalle global merkez bankaları artık Mart ayı itibariyle faiz indirimlerine başlayacaklar ama her an faiz indirimini durdurabiliriz ya da artırıma devam edebiliriz söylemleride eksik kalmayacak. Bu ise yılın ilk 6 ayı büyük ihtimalle altını sınırlı tutacak.

Hatta bu sürede altın almayanlar için fırsatlar doğabilir. Yılı ben ikiye ayırdım ilk yarı 2. Yarı olarak. İlk yazı daha risksiz sakin ve pozitif geçebilir. 2. Yarı daha riski yüksek ve güvenli liman arayışının arttığı bir yıl olabilir. Bu durumda altın 2. Yarıda daha çok konuşacağımız enstrüman olacak diyebiliriz.

Çünkü zaten 2023’te altın prim yaptı, çok konuşuldu ve alternatifi yoktu. Şuan iç piyasada yüksek mevduat faizi gibi bir rakibi var. Parası olanlarda bu süreçte risksiz kazanca yöneldiler.

  1. FED faiz indirimleri
  2. Filistin – israil savaşın devam etmesi tedirgin yaratıyor.
  3. Gemilerin Kızıldeniz rotasında saldırıya uğraması, küresel tedarik zincirindeki sorunları derinleştiriyor. Taşıma maliyetlerinin artması yeniden fiyat artışı ve enflasyon korkusunu gündemde tutuyor.

Altının ons fiyatı için 2100 dolar üzerindeki seyir çok yakından takip edilmeli. Bu seviyenin altında kaldıkça yatırım fırsatı olarak bakılabilir.

Teknik Görünüm

Bist 100 : Borsada 7800 puan üzerindeki kapanış, yatırımcısına ilaç gibi geldi. Bu hafta 8000 puan üzerindeki yolculuk yükseliş için umut verebilir. Mevduat faizleri son haftalarda gerilemişti ama hala yüksek tablo, borsadan para çıkışını hızlandırıyor. Kur korumalı mevduat hesaplarından çıkışlar var bu ise borsaya destek olacaktır. Yeniden yükseliş için 8500 puanın üzerinde ivme görmeliyiz. Yoksa düşüşler gelmeye devam edecektir.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu