Ekonomide kemer sıkma başladı

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yüzde 7.4 değer kazanımı ile tamamladı. Dolar yatay hareketini korurken, gram altın serbest piyasada 1651 TL ile rekor tazeledi. Bu hafta yurtiçinde, 2023 Yeni Torba Yasadan çıkan maddelerin yansımalarını izleyeceğiz. Kemer sıkma süreci resmen başlamış oldu. Dışarıda ise Çarşamba günü ABD’den gelecek enflasyon rakamlarını yakından takip edeceğiz.

Tüm harçlara yüzde 50 zam

Ülke içinde en düşük memur maaşı 22 bin Türk Lirasına yükseltilirken, emekli maaşlarına yüzde 25 zam geldi. Bir çok üründe KDV yüzde 8’den yüzde 10’a ve yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltildi.

Sürücü belgesi harçları hariç, tüm harçlara yüzde 50 zam geldi. Bir çok madde bulunuyor. Etraflıca her bireyin cebine dokunacak şekilde bir paket açıklandı.

Zamlar, ciddi anlamda kemer sıkmamız gereken bir döneme işaret ediyor. Bugünlerin ufukta olduğunu görüyorduk şimdi uygulama zamanı. Süresini kestirmek zor, harcama alışkanlığı geliştikten sonra bunu engellemekte zor olacaktır. Ama daha dengeli harcama dönemine girdik.

Ayrıca gelen zamlara birde satıcının, toptancının, tedarikçinin kendi insiyatifi ile koyduğu zamlar eklendi. Hal böyle olunca çifte kavruluyoruz.

Ekonomi politikalarına dönersek

Ekonomi ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programlarının 3 temel maddeleri olduğunu belirterek, düşük enflasyon, mali disiplin ve finansal istikrar kavramlarının altını çizdi. Mali disiplin konusunda ise Maastricht Kriterlerinden bahsetti. Uzun bir aradan sonra 1993 yılı işaret edildi.

Ekonomi politikaları özelinde yönümüzü yeniden batıya dönüyoruz. Maastricht Kriterleri Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin Ekonomik ve Parasal Birliğe katılımı için öngörülmüş bulunan zorunlu koşulları belirtiyor. Enflasyon, büyüme ve fiyat istikrarı konusunda yol haritası çizilmiş oldu. Uygulamada başarılı olunup olunmayacağını yolda göreceğiz.

Dünya ekonomi gündemine baktığımızda Çin’den gelen veriler ekonomik aktivitenin iyileşmesine dair endişeleri artırıyor. Bu sabah itibariyle enflasyon verilerini aldık, deflasyonist bir süreci işaret ediyor. Dünyanın lokomotifi niteliğindeki bir ülkede yaşanan ekonomik durgunluk tedirgin edici nitelikte.

Bunun yanında yüksek enflasyon sorunuda başlıca konulardan birisi. Çarşamba günü ABD’den gelecek enflasyon rakamları ile ABD Merkez Bankası’nın 26 Temmuz faiz kararına ışık tutacak. 25 baz puanlık faiz artırımı kesin gözüyle bakılsa da beklenti hızlıca değişebilir.

Altına bir başlık açmak gerekirse, dolar ve ABD tahvil getirileri karşısında eriyen değerli varlık için yükseliş beklentisi neden devam ediyor derseniz, bir çok başlık var. ABD’nin Ukrayna’ya savaş desteği devam ediyor. Nükleer silah kullanımı ihtimali giderek artıyor.

Bir yandan Dünya üretimine dair endişelerin, ekonomik durgunluğa işaret etmesi altının vazgeçilmez olmasını sağlıyor. Belki 10 yıl sonra altın diye bir varlığı konuşmayacağız bile çünkü kripto ile her geçen dönüşüyoruz. Ama Dönüşüm sürecinde altın aracı madde diyebiliriz. Kısa vadeli ülkemizde dolar yükseldikçe yükselen bir ürün olsada global düşündüğümüzde jeopolitik risk başlığı hep canlı kalıyor.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Rekor kapanışlarla dolu bir haftayı geride bıraktı. 6200 seviyelerinde takıldı. Yükselişin devamı için bu seviyelerin yukarı yönde kırılmasını bekleyeceğiz. Aşağıda ise 5800- 5900 bandına kadar düzeltmeler normal kabul edilebilir. Dolar bazlı 2023 başında 304 dolar seviyelerini görmüştük, yani 7900 – 8000 puan aralığı işaret ediliyor. Yabancı girişi 4 haftadır devam ediyor. Borsanın yükseliş potansiyeli devam ediyor.

Altın :  Ons altında 1900 dolar seviyesinin altı test edilebilir. 1850 dolar seviyelerini görebiliriz. Gram altın dolar ile birlikte hareket etsede destek olarak 1500 – 1550 TL bandına kadar gerileme söz konusu olabilir. Yukarıda ise 1700 TL seviyelerini takip edeceğiz.

Dolar : Türk lirası karşısında dar bir banta hareketini sürdürüyor. 23 – 28 TL gibi geniş bir band içinde uzunca bir süre izleyebiliriz.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu