Döviz, altın ve diğer yatırım araçları

Altın yeni haftaya tarihi rekorla başladı. 2431 zirvesi aşıldı. Borsa İstanbul haftayı 10643 puandan yüzde 4.16 değer kazanımıyla ile kapattı. Endekste de yeni rekor geldi.
Gram altın ise yüzde 2.31 değer kazanarak 2520 liradan haftayı sonlandırmıştı. Dolar 32.26, Euro 34.75 seviyelerinden haftaya yatay başladı. Getiri arayışı içinde olan vatandaş mevduat faizlerini bu kez daha çok sorguladı. Banka mevduatı yanında para piyasası fonları da talep görüyor.

Kamuda tasarruf paketi açıklandı

Kamu binalarına, istihdama, araç satın alma ve kiralamaya, sosyal tesislerin fiyatlamasına kadar memuru ilgilendiren bir çok başlık vardı. Çalışan servis sayısı azaltılabilir ya da tamamen kaldırılabilir.
3 yıl boyunca emekli olanlar hariç kamuya yeni personel alımı yapılmaması paket kapsamında bulunuyor. Bu noktada milyonlarca atanmayı bekleyen kişi ise umudunu yitirebilir.
İşsizliğin azaltılması noktası harcamı kalemini direkt olarak etkilecektir. Ekonomi yönetimi kamuda çalışanlarına basit fakat ağır yükler ile geldi. Kamuda 3 yıl süreyle yeni araç satın alma ve kiralama yapılamayacak. Araç konusu uzun süredir gündemde olan bir konuydu. Enflasyonun acı reçetesi toplumun her kesimini etkiliyor.

Enflasyon ile mücadele devam ederken otoyol ve köprülere zam geldi

Enflasyona olan etkisinin küçük olacağı açıklandı. Yavaş yavaş gelen, harcama alışkanlığını geleceğe dair kaygı ile değiştirmeye çalışılan bir program uygulanıyor. Enflasyonun düşmesi yaz aylarında baz etkisiylede gerçekleşecek.

Temelde ise yapısal reformların acilen devreye konulması, uzun vadeli kalıcı düşüşü sağlayabilir. Alınan tedbirler tarımda, gıdada, sanayide reformlar ile desteklenmedikçe kısa süreli etki gösterecektir.

ABD’den enflasyon rakamlarını aldık. Çekirdek enflasyon 6 ay sonra düşüş eğilimi gösterdi. ABD’de TÜFE Nisan’da aylık bazda yüzde 0,3 ile piyasa beklentilerinin altında artış gösterdi.

Ülkede değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise Nisan’da aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,6 artış gösterdi. ABD’de enflasyonun gerileme eğilimi göstermesi faiz indirimlerine dair umutları artırdı. Yılın geri kalanında gerçekleşecek 5 faiz toplantısında iki adet faiz indirimi bekleniyor.

Hafta sonu helikopter kazasında, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan hayatını kaybettiği açıklandı. Ortadoğu’da sular durulmuyor. İran – İsrail arasındaki misilleme sürecinde İran’nın soğukkanlı kalması olayların yatışmış gibi görünmesini sağlasa da, bu kazada gözler yine İsrail’e çevrildi.

Cumhurbaşkanı Reisi’nin dış politikalara öncelik vermesi, 7 yıl aradan sonra Suudi Arabistan’la bile ilişkilerin düzelmesi, Ortadoğu’da suları ısındırıyor. Uzun zamana yayılan bir sürece şahit oluyoruz. Bu bağlamda altın da hareketli. Haftaya yeni tarihi zirve ile başladı fiyatlar.

Özellikle merkez bankaların alımları hem de Ortadoğu’daki gelişmeler altın alımlarını artırmıştı. Şimdi ise zincire yeni bir şüpheli gelişmenin eklenmesi altını güçlü tutmaya devam edecektir.

Orta doğu’daki gelişmelerin altına ve içeride borsaya olan etkilerini izleyeceğiz. Özellikle İsrail – Filistin çatışmasında borsa İstanbul’daki satış etkisi yine kendini gösterecek mi takip edeceğiz.

Teknik Görünüm

Bist 100 : Borsa rekorla kapanış yaptı ve açılışta yukarı yönlü tepki versede, İran ve Azerbaycan’dan gelecek açıklamalar iç piyasada yön verecek. Dolar bazlı takip ettiğimiz 322 dolar seviyesi aşıldı. 395 dolar yani 12850 – 13000 bandına doğru yükselişlerin sürmesi gerekiyor.

Yabancı talebi devam ediyor. Yerli yatırımcılar ise portföylerindeki hisse senedi payını yüzde 15’lere çıkardı. Faizlerin yüksek olması şirket karlılıklarını düşürsede hala iskontolu kalan endeks için yerli ve yabancının ilgisi devam edebilir. Düşüşlerde ilk destek 10350 seviyesi takip edilecek.

Altın : Yükseliş devam ediyor. Özellikle 2400 üzerindeki hareketi ile 2500 dolar yolculuğu başladı diyebiliriz. Geçen hafta gelen ABD enflasyon rakamlarındaki gerileme FED’ten faiz indirimi beklentisini artırdı. Yatırımcı davranışları açısında da baktığımızda jeopolitik riskler ve enflasyondaki seyir altını destekliyor ve alımlar geliyor.

Kısa vedeli zaman zaman düşüşler görsekte altının uzun soluklu düşmeye hiç niyeti yok. Yıl sonuna doğru 3000 dolar görülürse hiç şaşırmamak gerekir.

Gram altın: Kapalıçarşı’da gram altın 2535 TL ve bankalar arası piyasa ile fark kapandı diyebiliriz. Ons altındaki çıkışın sürmesi ile gram altında 3000 TL ve üzerindeki rakamları yakın vadede görebiliriz.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu