Ekonomik büyüme mi, düşük enflasyon mu?

Borsa İstanbul 9374 puandan %1.34 artı ile kapanış yaparken, dolar 31 üzerinde yolculuğuna devam ediyor ve gram altın %1.5 değer kazanarak haftayı 2119 TL’den kapattı. Merkez bankası kararı sonrasında piyasada kararsız bir seyir hakim oldu. Bu hafta büyümeye dair hem bizim tarafta hem de global ekonomilere dair raporlar alacağız.

Ortadoğu’daki gelişmeler ,özellikle deniz ticaretinde talebin az olması ve yeterince geminin olması dolayısıyla ekonomileri zorlamıyor gibi gözüküyor. Enflasyonist etkide payı az ama yok sayılamaz.

Kızıldeniz’de nakliye gemilerine yönelik saldırılar başlayınca rotasını ümit burununa çeviren gemilerin maliyetleri arttı. Uzak Doğu’dan ABD’ye Doğu Kıyısı navlun oranları yüzde 146’dan fazla ve Uzak Doğu’dan Batı Kıyısı’na navlun oranları yüzde 186’dan fazla arttı.

Kızıl Deniz krizi son iki ayda okyanus navlun enflasyonunda keskin bir artışa yol açtı, ancak kilit ticaret yollarındaki nakliye oranları üzerindeki yukarı yönlü baskının zirveye ulaşmış olabileceğine dair işaretler var. Asya’dan ABD’ye okyanus rotalarında nakliye ücretleri düşmeye başlıyor. Bu ise enflasyona dair sevindirici bir işaret.

Kızıl Deniz’deki gelişmeler enflasyonist baskıyı beklenen düzeyde artırmasada, savaşın ne kadar süreceği soru işareti barındırıyor. Bu ise dünyada olası talep artışlarının fiyatlar genel seviyesinde yükselişe neden olup olmayacağı ise risk unsuru olarak kalmaya devam edecek.

ABD’den ve içeride büyüme rakamlarını takip edeceğiz

ABD büyüme rakamlarının bir önceki ile uyumlu yüzde 3.3 olması bekleniyor. Türkiye büyüme rakamlarında ise geçen ay %5.9 ile beklentinin üzerinde bir büyüme oranı karşıladık, bu veride beklentinin yüzde 4,5 -5 aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Merkez bankası faiz kararının izledik geçen hafta. Özellikle TL’nin değerleneceğine dair çıkan mesajlar önemliydi. Mehmet Şimşek’in iş adamları ile yaptığı toplantılardan çıkan mesajlarda buna yönelik. Kur konusunda yükseliş olmayacak hatırlatması mutlaka yapılıyor.

Turizmin etkisi, yabancı yatırımların artması, enerji tarafındaki gelişmeler, döviz girdisi sağlayan atılımlar, öncelikli olarak belirlemek zor fakat merkez bankası TL’yi güçlendirme konusunda kararlı. Politika faizi yüzde 45 ile Sabir bırakıldı. Enflasyonist baskının artması durumunda faiz artırımı olabileceği vurgusu ise önemli detaylardandı.

Sakin bir hafta bizi bekliyor. Yatırımcılar yıl başından bu yana olduğu gibi paralarının değerini bu kafa karışıklığı ortamında nasıl koruyacaklarını düşünecekler. 2024 yılının en çok kazandıracak mesleklerine baktığımızda finans ve bankacılık ilk sırada yer alıyor.

Bu alandaki en çok para kazanacak alan ise mali işler direktörü, riskten korunma fon yöneticisi, özel sermaye ortağı. Risk yönetimi, finansal okur yazarlık sonrasında geliştirmemiz gereken en önemli taraf. Dünyada belirsizlikler artıyor. Bu alanda profesyonellere ihtiyaçta artıyor.

Teknik Göstergeler

Borsa İstanbul: 9400 puan aşılamıyor. Hafta içindeki geçme denemelerine rağmen endeks 9400 puanda takıldı. Zirvede dinleniyor diyebiliriz. Düşüşler ise sınırılı kaldı. Yakın destekler izlenecek fakat yükseliş devam ediyor. Borsada iç talep canlı ve yabancı girişleri devam ediyor. Bu hafta 9400 seviyesi üzerinde kalıcı olunması durumunda 9700 seviyesi takip edilecek. Destek olarak 9300 seviyesini takip edeceğiz.

Altın : Yükselen borsa endeksleri karşısında getiri mağduru olan altın için şöyle bir benzetme yapabiliriz. Sigorta, kaza yapmadan önce yapılır. Altın portföylerin sigortası. Her ne kadar Bitcoin altından pay almak için son günlerde daha hızlı koşsada altın yerini koruyor. Ralli yapan borsalar ve yüzde 50’ye varan mevduat faizi karşısında altında hala kalabilmek ciddi sabır gerektiriyor.

Altında TL bazlı yükseliş devam ediyor, fiziki ve uluslararası piyasalar arasında farklılıklar devam ettiği için gram altın 2100 TL üzerinde. Ons altında daha sakin, satışlara direniyor. 2000 dolar üzerinde kalması umut verici. 2000 dolar altına gelmesi yeniden düşüşü düşündürecektir.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir.

Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü