Türkiye Bocuse d’Or için Norveç yolcusu

Bocuse d’Or Avrupa Finali İçin Heyecan Dorukta

19-20 Mart 2024 tarihleri ​​arasında Norveç’in Trondheim şehrinde, Bocuse d’Or Avrupa seçmelerinde Türkiye’yi Metro Türkiye ve Bonna’nın destekleri ile Şef Emre İnanır ve ekibi temsil ediyor.

Dünyanın en prestijli şef yarışması olarak kabul edilen Bocuse d’Or’un Avrupa seçmelerinde ülkemizi temsil edecek takım Çırağan Sarayı’nın ev sahipliğinde basın mensupları ile bir araya geldi.

Halen Çırağan Palace Kempinski, Tuğra restoranın Head Chef’i olarak çalışmakta olan Şef Emre İnanır, 23 yılı aşkın süredir Türkiye’nin birçok farklı şehrinde beş yıldızlı otel ve restoranlarda Chef de Cuisine ve Executive Chef olarak görev yaptı. Ayrıca 2 yıl Güney Afrika’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde Chef de Cuisine olarak çalıştı.

21 Haziran 2023’te Gastronometro’da gerçekleşen Türkiye seçmelerini kazanan Şef Emre İnanır, Bocuse d’Or Avrupa seçmelerinde komisi Musa Karateke ve koçu Onur Dönmez ile birlikte yarışacak.

Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen basın buluşmasında Bocuse d’Or Türkiye Akademi Başkanı Mehmet Gök; “Bocuse d’Or Türkiye Takımı olarak, ülkemizi dünyanın en prestijli şef yarışmasında temsil etmekten büyük gurur duyuyoruz. 20 Mart 2024′te 6 numaralı mutfakta yarışacağız.

Bocuse d’Or yarışmasının formatı oldukça zor, her sene şefleri sınırlarını zorlayacak yeni kurallar geliyor. Bir yandan da şeflere dünya çapında büyük bir prestij ve çevre sağlıyor. Bu yarışmaya katılırken iki önemli nokta var; birincisi çok iyi bir şef olmanız, ikincisi kendi mutfak kültürünüzü, tekniklerini çok iyi bilmeniz ve bu bilgiyi modern dünyanın teknikleriyle birleştirerek ortaya koyduğunuz tabağa değer katmanız isteniyor.

Rakiplerimiz çok güçlü ve tecrübeli

Dediğim gibi rakiplerimiz çok güçlü, fakat biz zengin mutfak kültürümüz, tutkumuz ve disiplinli çalışmamız ile onların önünde olmak için çok çalışıyoruz. Bocuse d’Or, uzun bir maraton her sene edindiğimiz tecrübe, hem yarışan ekibe hem de önümüzdeki yıllarda ülkemizi temsil edecek şeflere bir pusula görevi görüyor.

Bugün yapılan tüm yatırımlar edinilen tecrübe ile birleştiğinde podyumun değişmez ülkelerinden biri de biz olacağız. Avrupa’da ve ardından dünya finalinde şeflerimizin özlenen başarıyı gösterebilmesi için şeflerimizin uzun soluklu desteğe ihtiyacı var. Bu nedenle bugün yanımızda olan başta ana sponsorlarımız

Metro Türkiye ve Bonna’ya, tepsi sponsorumuz Güren Metal’e, ürün sponsorlarımız Uno Endüstriyel Mutfak, Seplus, Novavera ve White Uniform’a desteklerinden ötürü çok teşekkür ederiz. Takımımızın Avrupa seçmelerinde ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyorum. Hedefimiz Emre şef ve takımı ile dünya finali biletini alıp gelmek, bugüne kadar bizi destekleyen herkesi de dönüşte bizi karşılamaya bekliyorum.” dedi.

Bocuse d’Or Türkiye takımının 10 yılı aşkın süredir ana sponsoru olan Metro Türkiye’nin CEO’su Sinem Türüng,  “Türk mutfağının bilinirliğinin artmasını, değerlerinin korunmasını ve şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlama misyonumuz doğrultusunda pek çok yatırım yapıyoruz.

Bu misyonla Türkiye’nin ilk yeme içme platformu olarak hayata geçirdiğimiz Gastronometro mutfaklarından birini Bocuse d’Or yarışma mutfağı olarak tasarladık. Gastronometro’da gerçekleşen Türkiye seçmelerinde jüriden en yüksek puanı alarak ülkemizi temsil etmeye hak kazanan Şef Emre İnanır ve ekibinin Avrupa finallerinde de büyük bir başarı sergileyeceğine olan inancımız tam.

Türkiye’deki ev sahipliğimiz ardından tüm gücümüzle Norveç’te düzenlenecek yarışmada da şefimizin ve ekibinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.” dedi.

 

Bonna Genel Müdürü Erbil Aşkan

“Türk mutfağını dünya gastronomi platformunda tanıtmak adına büyük bir fırsat olan Bocuse d’Or yarışmasında, hayatımıza lezzet katarak, her geçen gün dinamik ve özgün deneyimler sunan yaratıcı şeflerin yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bocuse d’Or, birbirinden yetenekli şeflerin yarıştığı ve tanıtıldığı, jürisinde ise en iyi şeflerin yer aldığı önemli bir etkinlik. Gastronomi dünyasının en büyük oyuncuları olan şeflerin yarışacağı bu etkinliğin sektöre katkısı çok büyük.

Bocuse d’Or Türkiye takımının ana sponsoru olarak kendi takımımızın her anlamda yanında olacağız Aynı zamanda Bocuse d’Or Avrupa ve dünya seçmelerinde de Platinum sponsorluğumuzla sofralarda sanat yaratan şeflerle uluslararası arenada bir arada olmayı sürdüreceğiz.

Türk mutfağını ve şeflerimizi dünyaya tanıtacak bu etkinliğin bir parçası olmaktan ve gelecek vadeden şeflerimizi desteklemekten mutlu ve gururluyuz.” dedi.

 20 Avrupa ülkesinden şefler yarışacak

Bocuse d’Or Avrupa Seçmeleri 2024’e Türkiye’nin yanı sıra; İzlanda, Polonya, Fransa, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Danimarka, İtalya, Almanya, Norveç, Belçika, Birleşik Krallık, İsveç, Slovakya, Litvanya, Finlanda, İsviçre ve Macaristan katılacak.

 

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un