TCMB Faiz Artırarak Sürpriz Yapar mı?

Borsa İstanbul’da geçen hafta da 9250 puan ile rekor kapanış geldi. Mini seçim rallisi devam ediyor. Endeksin gidecek daha yolu var fakat bazı hisse senetleri için yolun sonu gelirken yatırımcı daha seçici olacak.
Altın sakin bir hafta geçirdi ve gram altın 2080 TL’den kapanış yaptı. Yeni haftada merkez bankamızın faiz kararı fiyatlamalar üzerinde etkili olacak. Dolar ise her hafta daha yüksek seviyeden kapanışını sürdürüyor.

Küresel piyasalarda enflasyon baskısı azalıyor derken ABD’den gelen TÜFE ve ÜFE rakamları yeniden merkez bankalarının sıkılaşma adımlarına dair görüşünü güçlendirdi. Faiz indirimleri ABD’de bahara kaldı.

ABD’de TÜFE yıllık yüzde 3.4’ten yüzde 3.1’e gerilerken beklenti yüzde 2.9’du. Yıllık bazda, üretici fiyatları Aralık ayında yüzde 1’den biraz daha az, ancak yüzde 0,6 beklentilerin üzerinde yüzde 0,9 arttı.

Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek ÜFE, ayda yüzde 0,5 arttı ve yıllık oranı her ikisi de tahminlerin üzerinde yüzde 2’ye yükseltti. Enflasyon için Şubat ayında da artışın sürmesi bekleniyor. En önemli kalem enerji maliyetlerinde artış beklentisi yükseliyor.

Petrol fiyatları jeopolitik riskler dolayısıyla ve OPEC+ ülkelerinin arz kısıntısına gidebileceği tedirginliği ile yükseliş kaydetti. Petrol fiyatlarındaki yükseliş enflasyonist baskıyı artırıyor. Ayrıca Kızıldeniz rotasından vazgeçen gemilerin daha uzun bir rotayı tercih etmesi maliyeti artıyor. Enflasyon beklenmedik durumlar dışında bile hala tedirgin edici.

ABD borsalarında yeni yılda gelen rekorlar sonrasında enflasyon rakamları ile değer kaybettiler

Dolar endeksi ve tahvil faizlerinde yükselişler sürüyor. Yatırımcılar yine bu hafta Çarşamba günü FOMC toplantı notlarını yakından takip edecekler. ABD’den gelecek faiz indirimlerinin ne zaman olacağına dair netlik arayacağız. FED faiz indirdiğinde dolarda küresel olarak değer kaybı bekleniyor.

Paranın dolar karşısındaki varlıklara girişi söz konusu olacaktır. Para girişi beklenen iki önemli nokta altına ve ülkemize para girişinin olması diyebiliriz. Bu yıl gelişmekte olan ülkelere 200 milyar dolar girişin olması bekleniyor. Türkiye’de bu miktardan payını alacaktır. Özellikle faiz oranlarının yüksek kalması getiri arayışı içinde olan küresel yatırımcılar için bir fırsat olarak görülüyor.

Perşembe günü merkez bankamızın faiz kararını takip edeceğiz

Faizin yüzde 45 ile sabit kalması bekleniyor. Özellikle merkez bankasının enflasyon raporu sunumunda, enflasyonu düşürmek için sergilediği tavrın getirdiği beklenti, faizin uzun süre yüksek kalacağı yönünde. Seçim bir kırılım için dönüm noktası olarak görülebilir. Yatırımcı Mayıs’ta yüzde 75 ile zirve yapacak olan ve daha sonra hızlıca düşmesi beklenen enflasyon karşısında parasının değerini korumanın derdinde.

Ayrıca enflasyonun yüzde 36 gibi bir değere düşmesinin zor olduğu düşünülüyor. Fakat ekonomi yönetimi kararlı. Birde tabiki seçim sonrasında sık sık gündem olan sıkılaşma haberleri. Sonuçları tahmin edilemiyor fakat şirketler için zorlu bir süreç olacağı kesin gibi.

Gelinen son noktada kararlı ekonomi yönetimi, seçimden sonra dolar yükselecek, fiyatlar yine artacak, enflasyon yıl sonunda yüzde 36 olamaz algısını kırabilirse, asıl hikaye o zaman başlayacak.

Belkide 2023 Haziran ayından bu yana atılan sıkılaşma adımları asıl bu kez algı karşısında kazanmaya başlayacak. Sıkı para politikası algı karşısında kazanmaya başlayınca, asıl derdimiz hayat pahalılığı güç kaybedecek. Çünkü hayat pahalılığına karşı dermanımız kalmadı. Dillerde tüy bitirdi, her aldığımız ürünü bir daha aynı fiyattan alamamamız.

Kredi kartlarına yeni bir düzenleme gelmesi bekleniyor. Düzenlemenin kredi kartı limitlerinde, asgari ödeme tutarında, taksitlendirmede, kredi kartı faiz oranlarında olabileceği öngörüleri var. Lüks sayılabilecek ürünlerde kısıtlamalar kabul görebilir fakat yaşamsallığını kredi kartı ile sağlayan kesim için bu zorlu süreç daha da zorlaşacak gibi.

Ayrıca küçük esnaf içinde sınav dönemi olacak. Daralan piyasada çarklar yavaşlayacak, bu günleri düşünerek riskinin karşılığını ayıran için teğet geçebilir ama çoğumuz bu zorlu süreçten payımızı alacağız.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Yabancı ilgisi, olumlu beklentiler, enflasyona dair beklentiler, pozitif haberlerin pompalanması, yatırımcı kitlesinin genişlemesi derken borsa tarihi rekorlara devam ediyor. Hiç düşecekmiş gibi de durmuyor. Zaten düşüşler beklenmedik anlarda olur.

Uzun vadeli portföyler anlık düşüşlerden az etkilenir. Bu hafta borsada yükselişler devam edebilir. 9440 direnç olarak takip edilecek. Destek olarak 9000 – 9200 bandı takip edilebilir. Bu bant içerisine düşüşler olabilir, altına gelmedikçe yükseliş eğilimi korunacaktır. Dolar bazlı 299 dolar seviyesi destek, 310 doları direnç olarak takip edeceğiz.

Altın : yeniden 2000 dolar üstündeyiz. ABD enflasyon rakamları ile düşüş yaşandı ve hızlı bir toparlanma görüyoruz. Ortadoğu’daki gelişmeler altını yalnız bırakmıyor. 2000 seviyesinin altı mı üstü mü takipteyiz. Yakın direnç 2030 uzak direnç 2100 izlenecek. Destek olarak 2000 ve 1980 dolar seviyeleri takip edilecek.

Gram altında, altına kota olması fiyat farklılığının devam etmesini sağlıyor. Serbest piyasada ve fonlar tarafında altına talep devam ediyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü