Yabancı vergi mükellefi ne yapıyor?

Evi olup kiraya veren tüm mülk sahipleri ve ticari mülkü olup kendi kullanmayan ve kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart ile 31 Mart arasında kira gelirlerini beyan etmek zorundalar.

2023 yılında, konutunuzun kira geliri aylık 1750 TL, yıllık ise 21.000 TL’nin üzerinde ise beyanname vermek zorundasınız. 2023 yılı için vergi istisnası 21.000 TL. Ticari mülkler için ise yıllık istisna tutarı 80.000 TL.

Bu da aylık 6.660 TL’ye denk geliyor. Şimdi hepiniz şunu merak ediyorsunuz; Türkiye’nin hangi il ya da ilçesinde konut kirası 1.750 TL ki, konut sahipleri vergi ödemesin?

Aklınızdan geçenler konusunda çok haklısınız

Mevcut istisna tutarlarının maalesef güncel fiyatlarla arasındaki bağ ciddi anlamda zayıf bir hal almış durumda. Böyle olunca kira geliri elde eden vatandaş vergi peşinde koşan Maliye’ye içten içe kızıyor. Kızmakta haklılar mı, kesinlikle çok haklılar çünkü, bir taraftan emlak vergisi ödüyor, diğer taraftan kira gelir vergisi ödüyorlar.

Zaten son iki yıldır mülk sahipleri yüzde 25 artış zorunluluğu nedeniyle enflasyonun çok altında bir kira geliri elde ediyor. Aslında hesabı şöyle yapmalı, toplam 12 aylık kira alan ev sahipleri bir aylık kira bedelini gelir vergisine, bir aylık kira bedelini de emlak vergisini saymalı.
Yani, nette mülk sahibine on aylık bir kira geliri kalıyor.

Diğer taraftan, Türkiye’de son 10 yıl içerisinde konut alan yabancıların sayısı 357.000’in üzerinde buna ticari mülkler dahil değil. Ticari mülkleri de işin içine kattığımızda yaklaşık 500.000’in üzerinde yabancı vergi mükellefi var. Vergi kanunu gayrimenkul geliri elde eden gerçek kişilerin yerli ya da yabancı olmalarına bakılmaksızın gelir vergisini ödemeyi zorunlu kılıyor.

Kiracılar vatandaşlık görevi gereği e devlet şifresiyle dijital vergi dairesine girip Kiracı Kimlik Formunu doldurmalı.
Ev sahiplerinin kimliği, kontrat başlangıcı, ne kadar kira ödedikleri ve hangi bankaya ödeme yaptıklarını maliye ile paylaşacaklar.

Böylece maliye yabancı mülk sahiplerinden de kira geliri karşılığında vergiyi tahsil edebilecek. Kiracıların bu konuda işbirliği yapmaları adil bir vergi tahsilatı açısından önem taşıyor.

Özetle kira geliri elde edenler beyanname vermeyi unutmasınlar. Çünkü hazine ve maliye bakanlığı sizin beyan etmediğiniz kira gelirinizi kiracınızdan teyit ederek size hem gelir verginizi ödetirler hem gelir verginiz kadar vergi ziyan cezası ödetirler ayrıca iki gelir vergisi kadar da usulsüzlük cezası ödetme ihtimalleri var. Faturayı kabartmamak lazım.

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü