Ekonomiye Haftalık Bakış

Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları yapıldı. Sokaklardaki heyecan, Cumhuriyetin kanımıza, canımıza ve ruhumuza işlediğinin bir kanıtı oldu. Atatürk’ün önderliğinde Türk Milleti’nin kanı, canı ve emekleriyle kurulan Cumhuriyetimizi, tüm değerleriyle sonsuza kadar yaşatmak hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur.

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yüzde 8,7 düşüş ile 7706 puandan kapattı. Panik satışları ağır bastı ve satışlar derinleşti. 8000 puanın üzerini test eden endeks kalıcı olamadı. Altın global piyasalarda ve Kapalıçarşıda rekor kırdı.

Ons altın 2000 dolar seviyesinin üzerinde haftalık kapanış yaptı. Bir gram altın ise 1800 TL seviyesini geçerek rekor tazelemiş oldu. Brent petrol 90 doların hemen altında, dolar ise 28 seviyesi üzerinde seyrine devam ediyor.

Türkiye Merkez Bankası faizi artırdı

Politika faizini yüzde 35 seviyesine çıkardı. Faiz artırımı beklenti dahilindeydi fakat alt metinde enflasyon ve jeopolitik risklere atıfta bulunuldu. Kurul, enflasyonla mücadele ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiklerini açıkladı. Bu söylemler ile faiz artırım adımının devam edebileceği sinyallerini alıyoruz.

Ayrıca merkez bankası enflasyonun 3. çeyrekte beklentinin üzerinde artığını kaydetti. “Yurt içi talepteki güçlü seyir, hizmet fiyatlarındaki katılık ve enflasyon beklentilerindeki bozulma ise enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etmektedir” söylemleri ile enflasyonist baskının süreceğini anlıyoruz. Metinde özellikle jeopolitik risklere değinilmiş.

Ortadoğudaki savaşın etkisiyle, petrol fiyatlarının artma riski, yüksek enflasyona işaret edebilir. Kurulun bu konuda temkinli olduğunu görüyoruz.

Yıl sonuna geldiğimizde TCMB politika faizinin yüzde 35-45 aralığında olduğunu görebiliriz. Kasım ve Aralık’ta daha 2 faiz toplantısı daha izleyeceğiz.

Bu hafta ABD Merkez bankası olamak üzere bir çok merkez bankasının faiz kararlarını izleyeceğiz. Özellikle 1 Kasım Çarşamba günü ABD’den gelecek karar önemli olacak.

Ortadoğu’da riskler artarken oluşabilecek enflasyonist baskı ve ABD ekonomisine yönelik aldığımız büyüme, istihdam imalat verilerinin ise beklentileri aşması, faizlerin daha uzun süre yüksek kalmasını işaret ediyor. Ayrıca ABD’den her ayın ilk Cuma günü açıklanan ve istihdam piyasasının durumunu gösteren Tarımdışı İstihdam verisini alacağız.

Yurt içinde ise gözler enflasyon verisinde olacak

3 Kasım Cuma günü Ekim ayı enflasyon rakamlarını alacağız. Perşembe günü ise yıllara göre tahminleri içeren enflasyon raporunu takip edeceğiz. Enflasyon kanayan yaramız. Fiyat artışları açık açık olmasada devam ediyor ve fiyatlar artıkça yeniden enflasyon oluşuyor ve bu döngü hiç bitmiyor. Dolar kurunun dar bir banta olması pozitif gibi görünürken, kurda artış bekleyenlerin beklentilerine göre fiyat artışı yapmaları enflasyonu asıl etkileyen etken.

Enflasyon için ne kadar önlem alınsada bu sadece günü kurtarmak oluyor. Ne insanların harcamalarını kısabiliyoruz ne de ahlaksızca artırılan fiyatların önüne geçilebiliyor. Bunun çözümü katma değer üreten toplum olmaktan geçiyor. Yapısal reformlar gerekiyor. Kendi kendimize yetecek ülke olma modeline evrilmemiz şart. Eğerki bunu yapamazsak sadece kapı kapı dolaşıp yabancı yatırımcı ararız. Dünyadaki jeopolitik risk başlığı ise yabancı yatırımcıyı hep engellemeye devam edecek. Kendimiz üretip, kendimizin yatırım yaptığı bir modele geçmeliyiz.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Düşüş hakim. Borsaya beleyecek unsur yine enflasyon. Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 70’lerin üzerinde iken bu kazancı sağlayabilecek enstrüman borsa olarak görülebilir ve buda Bist 100 de yeniden bir yükseliş ivmesi başlatabilir.

Geçen yıllarda olduğu gibi enflasyon borsa için itici güç olmaya devam ediyor. Haftalık kapanış pozitif oldu diyebiliriz. 7700 üzerinde kritik direnç bölgesi 7800 -8000 olarak duruyor. Bu bölgenin üzerinde kapanışlar göremedikçe yükseliş için umutlar kırılabilir. Aşağıda kritik destek seviyesi olarak 7400 takip edilecek. Borsada orta ve uzun vadeli yatırımcı olacaklar için alım için fırsat olan bölgedeyiz.

Altın : Altın önümüzdeki 5-10 yıllık süreye kadar en çok konuşacağımız enstrüman. Yükselişi devam ediyor. Gram altında 2500 TL seviyelerini önümüzdeki zamanlarda görebiliriz. Altında pozitifiz.

Dünya sermayesi çok bölündü. Hisse senetleri, kripto paralar, altın ve değerli metaller, tahviller, emlak sektörü…. Bir çok yatırım çeşidi var. Zaman zaman biri yükselirken bir diğeri düşüyor. Hangisinin önce yükseleceğini hangisinin düşeceğini belki tahmin edemeyiz. Eğer portföyü çeşitlendirirsek her dönem portföye değer katabiliriz.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve