Enflasyon Ne Zaman Düşecek?

Borsa İstanbul son günlerdeki popülerliğini satışların etkisiyle kaybediyor. Geçtiğimiz haftayı 7300-7800 araşında geçirdi ve 7705.99 puandan kapattı. Kapanış seviyesine bakıldığında nitekim pozitif diyebiliriz. Altın tarafında rekorlar gelmeye devam ediyor. Gram altın serbest piyasada 1900 TL seviyelerine dayandı. Dolar ise Dar alanda yükseliş hareketini sürdürüyor. Haftaya 28.35 seviyelerinden başlangıç yaptı.

 

Enflasyon aylık olarak düşüş gösterdi fakat yıllık bazda hala yüksek seviyelerde

 

TÜİK Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Yıllık 61.36 olan enflasyon aylık 3.43. Ayrıca merkez bankası 2023 yılının son enflasyon raporunu da açıkladı. Rakamlar sadece tahmin, rakamları suçlayamayız ama yapısal reformların kapıda olmasını dilerim. Tarım, hayvancılık, gıda, başta olmak üzere üretimin her alanında yaptırımı olan reformlar listesi görmemiz gerekiyor.

Kendi kendimize üretemedikçe, ithal ettikçe enflasyon tahminleri de tutmayacak, hedefler tutmadıkça bu kez yönetimsel sorunlar ortaya çıkacak, merkez bankasındaki değişikliklere karşı ekonomi çok hassaslaştı ve beklenmedik bir yönetim değişikliği her şeyi başa saracak. Dileriz ki böyle bir durum yaşanmaz. Merkez bankasının 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65 olurken, 2024 için beklenti yüzde 36 ve 2025 için yüzde 14 olması bekleniyor.

Enflasyonun ise Mayıs 2024’te yüzde 70-74 aralığında zirve yapabileceği öngörülüyor. Bir çok zoru işaretleri beraberinde geliyor tabiki. 2024 sonunu yüzde 36 enflasyon ile bitirme hedefi varken Mayıs ile yüzde 70’lerde zirve yapması beklenen enflasyon ile nasıl mümkün olacak.

Enflasyon ile ilgili samimi olmak gerekirse uzun süre düşmeyecek

2022 zor bir yıldı, 2023 daha zor geçti ve deprem felaketi şartları dahada zorlaştırdı. 2024 daha zor geçecek. İnsanların alışveriş yapmamaları için artık gerçekten maddi olarak zorlukta olmaları gerekiyor.

Bu durum tabiki dar gelirliler için geçerli değil. Dar gelirli zaten alamayacak, yiyemeyecek, içemeyecek. Tabiki kemer sıkacağız. Talep etmeyeceğiz. İhtiyacımız kadarını alacağız. Üretmedikçe sadece enflasyon ötelenecek. Ülkeye döviz girmedikçe sadece günü kurtaracağız.

 

Geçtiğimiz haftanın Dünya ekonomik gündeminde ABD Merkez Bankasının faiz kararı haberi vardı ki artık finansal piyasalar faiz artırımı yapılmayacağı konusunda hem fikir. ABD, Avrupa başta olmak üzere bir çok merkez bankası faiz adımlarını durduruyor. Bekle gör politikası ile hareket edecekler.

Bu süreç içerisinde büyüme, işsizlik ve enflasyonun nasıl hareket edeceği önemli olacak. İçeride ise bizim merkez bankamızın faiz artırım adımları devam edebilir. En son merkez bankası metninden bunu anlıyoruz. Enflasyon istenilen noktaya ulaşıncaya kadar faiz adımları devam edecek mesajı alınıyor. Faizi yüzde 35-45 aralığında bir noktada tamamlayabiliriz.

 

Bu hafta dünya gündeminde öncelikle Filistin- İsrail savaşı takip edilecek. Gelecek haber akışı ise sakin diyebiliriz. İngiltere büyüme rakamları ve Almanya enflasyon rakamları izlenebilir.

 

Teknik Görünüm

Bist 100: Borsada bu hafta pozitif bir başlangıç oldu. Dünya borsalarına paralel iyimserlik sürebilir. Teknik olarak yakın zamanda 2 kez test edilen 7300 destek seviyesini yakından takip edeceğiz. 7300 altında 6800 seviyeleri görülebilir. Yukarıda ise iyimserliğin devamı için 7800 üzerinde kalıcı olduğunu görmeliyiz. 8000 puan üzerinde ise yükseliş devam edecektir.

Altın : Ons altın iki ileri bir geri hareketine devam ediyor. ABD Merkez Bankası faiz artırımı beklentisi azalınca ons altın daha güçlü duruyor ve yükseliş için hazır diyebiliriz. 1950 dolar fiyat seviyesinin üzerinde yükselişine devam edebilir. 2000 dolar seviyelerinin üzerinde ise yeni bir yükseliş dalgasından bahsedebiliriz. Gram altın için daha uzun bir yol bulunuyor. Hem doların hem de global altının pozitif seyri gram altını desteklemeye devam ediyor.

Dolar: Dolarda kademeli yükseliş görüyoruz. Her hafta açılış fiyatının üzerinde kapanış gerçekleştiriyor. Yükseliş eğiliminde fakat daha kontrollü.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve