Burada  Sadece  Pizza Var

Giyecek olsun yiyecek olsun satın aldığınız mal özel yapım ise değeri, kalitesi, gösterişi, tadı başka olur. Eskiden terziler vardı, istediğiniz modeli, kumaşınızı seçerdiniz. Böylece başkasının üzerinde olmayan yepyeni, değişik bir kıyafetiniz olurdu. Tekstil sanayi genişledi, “pret à porter “  yani konfeksiyon imalatı başladı, artık yüzlerce binlerce aynı model piyasada. Neredeyse bir örnek giyiniyoruz.

Ama Paris, Milano gibi moda merkezlerinde hala, “Haute Couture” yani özel yapılmış kıyafetler satılıyor. Değişik, sıra dışı  göze çarpan olmak istiyorsanız yolunuz oradan geçiyor.

Yemek konusunda da fabrikasyon üretim gibi özel yapım üretim mevcut. Çoğunda  “ev yapımı”  ya da  “özel yapım”  tabirleri önde. Zincir  markalara bağlı restoranlarda yediğiniz pide, hamburger, pizzalar ile hamuru özel, malzemesi özel, yapımı özel olanların arasında çok fark var.

Bu kez size bildiğimiz çoğu uluslararası pizza zincirlerinden ayrı, hamuru, yapımı ve lezzeti farklı bir pizzacı tanıtacağım.

Sahibi Mert Terlemez. “Biz sadece pizza yaparız” diyor

Onun için adımız  “Just Pizza”. Çok genç, 1992 doğumlu, Turizm işletmeciliği konusunda yüksek lisans yapmış. Daha sonra İngiltere ve Amerika’da eğitimler almış. Büyük otellerde stajlar yapmış, pizzacı olarak yiyecek sektöründe çalışmış.

Ama  itiraf ediyor, “Lokanta konseptini, müşteri ilişkisini ve tecrübesini sadece bir yıl çalıştığım Kilisli restoran’da öğrendim.”

“Just Pizza” da yediğim ince, çıtır çok lezzetli pizzanın sırrını genç usta Vasim’e  soruyorum.

Vasim, Halep doğumlu, genç ama becerikli bir usta. Amerikan filmlerindeki gibi hamuru havada açmıyor ama el marifetini görebiliyorsunuz.

Hamurumuzu az mayaladıktan sonra 36 – 42 saat dinlendiriyoruz. Daha sonra çok ince mısır unuyla açıyorum. Kullandığımız malzeme çok taze, piyasadaki en iyisi. Mesela salça kullanmıyoruz, kendi domates sosumuz var. Aynı şekilde pizza üzerine de kendi yapımımız bir sos veriyoruz.

Süzme yoğurt , mayones,sarımsak ve fesleğen

Mekan; sade, rustik, ferah, aydınlık bir dükkan. Hem caddeye hem sokağa bakan duvarlar tamamen cam. Terasla birlikte 30 kişilik. Pizza çeşitleri, sebzeli, etli ya da gurmelere özel. Böylesine lezzetli dükkanın girişinde bir tabela gözüme çarptı. “Tokum ama yerim”  Bence  buraya çok yakışmış, uygun bir slogan olmuş. Bu kadar lezzetli, tadı,kokusu,görünümü ile çekici pizzaya tok olsanız bile hayır diyemezsiniz.

www.justpizzatr.com

Sevim  Gökyıldız

 

 

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek

Sporda galibiyet öncelikli hedef mi?

Genç kadın galibiyete daha da yakın olan sporcuydu. Karşılaşmanın favorisiydi. Bu karşılaşmada ve turnuva sonunda alacağı puanlar dünya şampiyonası ve sıralamasına da etki edecekti. Üstelik

Hayattayken mülkünü nasıl devredersin?

Sahibi olduğu mülkünü hayattayken bir yakınına vermek isteyenler genellikle satış yoluyla tapu devrini tercih ediyor. Ancak amacınız sizden sonra sorunsuz bir mülkiyet devri ise satış

Borsa Yükseliyor, Altın Yol Ayrımında

Borsa İstanbul yüzde 2.29 artış ile 9915 puandan haftayı kapatırken, Nisan ayı boyunca iyi bir performan sergileyerek yüzde 8.46 değer kazandı. Yıl başından bu yana