FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı olmasını bekleyeceğiz. Dolar 32.46, Euro 34.98, sterlin 41.44 seviyelerinden haftaya başladı. Ons altın geçtiğimiz hafta ABD’den istihdam piyasasına yönelik olumlu verinin etkisiyle düştü ve haftayı 2300 dolar seviyesinin altında kapattı.

Altın cephesinde bir miktar düşüş baskısı devam edebilir

Fransa’da erken seçim kararı alındı, Kasım’da ABD seçimleri var. Milyarlarca insanı etkileyen seçimlerin yarattığı belirsizlik altının sınırlı düşüşünün önünde engel oluşturabilir.

Gram altın ise Kapalıçarşı’da 2428 TL ile civarında, düştükçe alım talebi geliyor. Dünyanın değişim yaşadığı 2020-2030 yılları arasında yatırımcı riskini, portföyünde altın bulundurarak azaltmaya çalışıyor. Özellikle bu yıl küresel altın talebinin artığını görüyoruz.

Çin Merkez Bankası 18 aylık süreçten sonra altın alımlarını durdurduğunu açıkladı. İlk çeyrekte aldığı 27 ton altından sonra Nisan ayında sadece 2 ton alım yapması, altın fiyatlarının zirveden gerilemesini sağlamıştı.

Çin’in görüşü altın fiyatlarında yükselişin uzun vadede devam edeceği fakat kısa vadeli satış baskısının oluşabileceği yönünde. Öyle de oldu. Çin altın alımlarını durdurduğunu açıkladığı saatlerde altın fiyatları 70 dolar düşüş gerçekleştirdi.

Dünyada enflasyon konusu ekonomileri meşgul etmeye devam edecek tahmininde bulunabiliriz. Küresel gıda fiyatlarında yükselişler devam ediyor. Küresel ısınmanın etkilerini kimi ülkeler kuraklık olarak yaşarken, kimi ülkelerde aşırı yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor.

Tarımda üretimi olumsuz etkileyen mevsimsel etkiler enflasyon demek. Bu ise en iyi ihtimalle ülkelerin enflasyon hedeflerine yaklaşması ama hedeflerin tutmaması demek. En iyi yakınsamayı Avrupa Birliğinde gördük. Yüzde 2 ‘ilk enflasyon hedefini Mayıs ayında 2.6 seviyesi ile yaklaşmış oldu. Küresel ekonomide ilk faiz indirimlerinden birisi Avrupa’dan geldi. Geçtiğimiz hafta yüzde 4,5 olan faiz 4.25 ‘e indirildi.

Avrupa’da ekonomik olarak rahatlama görülüyor fakat onları bekleyen diğer tehdit ise Fransa’daki erken seçimler ve buna benzer kararlar olacak. Teknolojik gelişmeler konusunda geri kalındı. Bir çok sektörde yapay zekanın kullanımı ve başta Almanya olmak üzere geç kalınması geleceği dair büyüme endişelerini, işsizlik sorunlarını ön plana çıkarabilir.

Avrupa yaşlanıyor. Fransa’daki erken seçimler euronun dolar karşısında değer kaybını sağlayabilir. Euro dolar paritesi şu an 1.0750 seviyesinde ve satış baskısı yaz aylarında artabilir.

Bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler var. Çarşamba günü ABD’de Mayıs ayı enflasyon rakamlarını ve ABD Merkez Bankası faiz kararını takip edeceğiz. ABD’de yıllık yüzde 3.4’lük enflasyonda değişiklik beklenmiyor, aylık artışın yüzde 0.1 olması bekleniyor.

Enflasyonun yüzde 2’lik hedeften uzak seyri yeni enflasyon güncellemesini getirebilir. Hedef enflasyonun yüzde 2’den yüzde 3’e çıkarılması daha gerçekçi bir hedef olabilir ve piyasaları enflasyon konusunda ikna edebilir. Faiz karında ise değişiklik beklenmiyor.

Fed üyelerinin faiz indirimi konusundaki ortak kararları önemli olacak. Piyasanın beklentisi, Eylül ve Aralık aylarında faiz indirimi olacağı yönünde şekilleniyor. Enflasyon verisi sonrasında şahin Fed kafa karışıklığı yaratabilir ve yaz aylarında güçlü dolar görebiliriz.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Hisse senetlerinde olası vergi konusu her ne kadar olmayacağı yönünde netleşse de satış baskısından kurtulabilmiş değil. Haftanın ilk günü borsa yüzde 1.39 eksiyle 9997 puandan kapandı. 10 bin seviyesinin altındaki kapanış tedirginlik yaratabilir.

Dolar bazlı grafiklerde 305 dolar seviyesine denk gelen 9863 dikkatle bu hafta izlenecek. Altında kapanışların gelmesi satış baskısını artırabilir. 9863 seviyesinin altı test edilse de üstünde kapanış yapması yükselişe işaret edecektir. Mevduat faizlerinin yüksek seyretmesi yatırımcıyı o tarafa itiyor. Özellikle yaz sonuna kadar mevduat faizinden yararlanmak genel kanı olmuş durumda.

Altın: 2450 dolar zirvesinden hızlı bir düşüş geldi. 2300 dolar üzerine atması yükseliş için umut veriyor. Kritik direnç seviyesi 2320 dolar ve bu seviyenin üzerinde kapanış gelmedikçe düşüş baskısı devam edecektir. Özellikle çarşamba günkü veri akışı altının kısa vadeli yönü hakkında önemli ipuçları verecek. Gram altında ise ons altına paralel düşüş dikkat çekiyor. Orta ve uzun vadede altında pozitif seyir, kısa vadeli düşüşler alım fırsatı yaratabilir.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu