Menopoz bir iş yeri sorunu mu?

Geleneksel olarak menopoz, yalnızca kadınlar ve aileleri için tıbbi veya kişisel bir mesele olarak kabul edilen ve neredeyse görünmez hale gelmiş bir konu olmuştur hep.

Ancak menopoz çağındaki kadınlar artık G7 iş gücünün yüzde 11’ini oluşturuyor ve nüfus yaşlandıkça etkilenenlerin sayısı küresel olarak artacak. Son araştırmalar, menopozun etkilerinin; anksiyete, depresyon, ‘beyin sisi’, uykusuzluk, bitkinlik ve kalp çarpıntısı dahil olmak üzere önceden anlaşılandan çok daha kapsamlı olduğunu gösteriyor.

En deneyimli çağda işlerini bırakıyorlar

Yalnızca Birleşik Krallık’ta, 900.000’den fazla kadının; yeteneklerinin, becerilerinin ve deneyimlerinin en değerli olduğu bir yaşta- menopoz nedeniyle işgücünü erken terk ettiği ve bunun da cinsiyete dayalı ücret ve emeklilik farkları ve işyeri üretkenliği üzerinde zincirleme sonuçları olduğu tahmin ediliyor. Bir çalışma, küresel menopoza bağlı üretkenlik kayıplarının yılda 150 milyar ABD dolarından fazla olduğunu tahmin ediyor.

Üretkenlik kaybı yılda 150 bin ABD dolarından fazla

Büyüyen bir şirketler, sendikalar ve politika yapıcılar topluluğu, menopozu iş dünyasının ayrılmaz bir parçası olan bir ticari, ekonomik ve hatta yasal sorun olarak yeniden değerlendiriyor.

IL0 yani Uluslarası Çalışma Örgütü, söz konusunu durumun  iş yerlerinde nasıl bir tablo oluşturduğunu saptamak üzere  geniş çaplı bir podcast çalışması yaptı. Gelen yorumlar, kadınların ne yazık ki ya kendi durumları ile ilgili olarak ya da çalışma arkadaşlarının onlar üstündeki kötü etkileri nedeniyle iş piyasasını terk etmek zorunda kaldığını ortaya koyuyor.

Olcay Büyüktaş

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,