Yumurtalar ayrı ayrı sepetlere

Geçtiğimiz hafta merkez bankalarının önemli faiz kararlarını izledik. Bankacılık sektörüne dair endişeleri bastırmak üzerine olan konuşmaları dinledik. Özellikle ABD’de mevduat sahipleri paralarını başka bankalara dağıtmaya başladı. Bankaların batma riskini azaltarak yumurtaları ayrı sepetlere koyma durumuna benzer bir durum yaşanıyor. 1 Milyon Doları olan en az 4 bankada hesap açarak parasını dağıtıyor.

Yatırımcılar bankacılık konuşmaya devam edecek

Yatırımcılar, merkez bankalarından yeniden parasal genişleme ya da faiz indirimi kararı alıncaya kadar bankacılık konusunu kaşımaya devam edecekler diyebiliriz.

Zaten fiyatlandırmalar açısından baktığımızda, zor günlerin tercih edilen yatırımı, güvenli limanı altın başta olmak üzere dolar karşısında borsa endekslerinin, değerli metallerin, para birimlerini yükseldiğine şahit olduk. İç piyasa dolar fiyatlaması globaldekinden ayrı bir hal aldı.

Bu hafta dışarıda bankacılık krizini konuşmaya devam ederken içeride seçim gündemi yakından takip edilecek.

Borsa İstanbul, geçtiğimiz haftayı %1’in üzerinde düşüşle 5032 puandan kapattı. Gram altın ise Kapalıçarşı’da 1228 Türk Lirasını gördü ve rekor tazeledi. Dolar ise 19 TL üzerine yerleşti.

Özet

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM) faizi değiştirmeyerek yüzde 8,5’te sabit tuttu.

ABD Merkez Bankası FED, faiz kararında 25 baz puan artış yaptı.

İngiltere Merkez Bankası faizi 25 baz puan arttırdı.

İsviçre Merkez Bankası faizi 50 baz puan arttırdı.

Bu hafta içeride ve dışarıda önemle takip edilecek verilere baktığımızda Salı günü ABD başkanı Lagarde’ın konuşması ve ABD Tüketici güveni verisi, Çarşamba ABD Askıda konut satışları ve ham petrol stokları verisini, Perşembe Almanya TÜFE rakamlarını ve ABD büyüme rakamlarını ve Cuma Günü İngiltere büyüme rakamlarını, Euro Bölgesi TÜFE ve ABD’den FED’in enflasyon hedefinden en çok önem verdiği PCE (çekirdek kişisel tüketim giderleri) verilerini takip edeceğiz. İç piyasada veri gündemi sakin, seçim üzerine olan gelişmeleri takip edeceğiz.

Haftalık model portföy

Borsa Istanbul zayıf görünümünü koruyor. Eğer ki bu hafta 5200 üzerine yeniden atabilirse, fon içerisinde hisse senetlerinin payı arttırabilir. Bu haftaki model portföye hisse senedi olarak ADESE, IZMDC, MERKO, değerli metallerden gümüş ve dolar ile sepet oluşturabiliriz. Oluşturulan portföy, Pazartesi piyasa açılışı ve Cuma piyasa kapanışına kadar olan süreç için geçerlidir.

100 TL’yi bu hafta nereye yatırırdınız?

Yüzde 30’u ile hisse senedi,

Adese : alım aralığı 1.60 – 1.65, zararı kes 1.53, kar al 1.75,
İzmdc : alım aralığı 6.20 – 6.25, zararı kes 6.10, kar al 6.56,
Merko: alım aralığı 6.15 – 6.20, zararı kes 6.05, kar al 6.52,

Yüzde 20 ile gümüş gram : alım aralığı 14.15 – 14.50 TL, zararı kes 13.50 TL, kar al 15.50 TL,
yüzde 20 ile dolar ve yüzde 30 nakit şeklinde bir model portföy oluşturabiliriz.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

 

YASAL UYARI—

Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu