Jeopolitik Risk ve Altın

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 8.7 düşüş ile 7510 puandan kapattı. Jeopolitik riskin güvenli limanlara desteği ile Ons altın yüzde 2.5 değer kazanarak 1980 puandan ve gram altın yüzde 3.7 değer kazandı. Petrol hareketli bir hafta geçirmesine rağmen yüzde 1.6 yükseliş ile 92.32 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Yeni haftaya altın, petrol düşüş ile başlarken, dolar endeksinin yukarı ivmesini görüyoruz. Risk iştahı daha düşük bir haftaya başladık diyebiliriz.

Orta doğuda işler karışıyor

Uzun vadeye yayılan bir süreç ama huzursuz etmeye devam ediyor. Aynı zamanda İsrail Başbakanı Netanyahu için istifa protestoları başladı. Kişisel hırsları ile masum insanların ölümüne neden olan tabloyu İsrail halkı protesto ediyor.

ABD desteğini devam ettirirken, Çin’den İslam dünyasına yönelik gelen destek haberi devlerin mücadelesine yeni bir saha eklemiş oldu. ABD ve Çin her cephede karşı olmaya niyetli ve dünya düzeni değişiyor. Dünyanın artık birden çok abisi var.

Bu hafta savaş gündemi dışında içeride Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Yüzde 30 olan politika faizinin 500 baz puan artış ile yüzde 35 seviyelerine çıkması bekleniyor. Enflasyon ile mücadele için yapısal reformlar kapıda. Harcamaları kısmak ve tasarruf oranını artırmak için yeni önlemler gelecek. Enflasyon zorlamaya devam ediyor.

Bu hafta diğer ülkelerden özellikle euro bölgesinden faiz kararını takip edeceğiz, Perşembe günü ABD büyüme rakamları takip edilecek.

Altın

Savaş gündemi sürerken altına başlık açmak gerekiyor

Üç haftadır, Altında jeopolitik risk başlığı ve dolayısıyla güvenli liman dediğimiz unsur çalışıyor.
Rusya ve ukrayna ile başlayan süreç şimdide orta doğuda karşımıza çıktı. Diplomasi ile hala çözülebilecek ve kontrol altında olan bir süreçten bahsedebiliriz. Ama insani suç boyutunda olayların yaşanması savaşın yayılabileceği beklentisinide canlı tutuyor.

13 günlük süreçte 150 dolarlık yükseliş gerçekleşti, savaş fiyatlaması ile 1830- 1960 dolarlık bandı kapsıyor. Belkide yukarı tepkisinin daha güçlü olmasını bekleyebilirdik. Ama riskli varlıklardan kaçış, tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolar endeksindeki değer kazanımı altına girişin önünde engel oluşturuyor.

FED ve Faiz politikalarına baktığımızda altını hala baskılayan ana neden olarak duruyor. Son haftalarda gelen verilere baktığımızda tarım dışı istihdam, paerakende satışlar, FED üyelerinin konuşmalarından faiz artırımının rafa kalktığını anlayabiliyoruz. Ama yinede faiz gündemi ötelenmiş değil.

Altının önünde en büyük engel faiz diyebiliriz, enflasyonun hedeflere yaklaşarak faiz yükseliş beklentisinin azalması ve altın fiyatlarında yeniden yükseliş etkisinin oluşması, bir zincir halinde bir birine bağlı.

Ekonomi yönetiminin özellikle dış ticaret açığına büyük katkısı olan altına sürekli dem vurmaları o taraftaki düzenlemeleri beraberinde getirdi. Verilere yansımalarına gelecek aylarda göreceğiz.

Ağustos ayında altın ithalatına kota getirilmişti. Cari açığa etkisi ilk 2 çeyrekte rekor kırmıştı.
Altın ithalatının dış ticari açığındaki etkisi yüzde 30-40 aralığında değişirken, Ağustos sonrasındaki verilerde altının ağırlığı azalacaktır ve cari açıktı düşüş etkisi olabilir.

Bu ise talep artarken altının ithal edilememesi bu kez serbest piyasa ile interbank arasındaki farkın oluşmasını sağlıyor.

Dünya altın ithalatı Eylül itibariyle azalmıştı, altının ithal edildiği bazı merkezler var, isviçre, Londra, Dubai, italya gibi. İsviçre’nin dünyaya ihracatında Eylül ayında yüzde 20 azalma var, Türkiye’ye ise yüzde 56 eylül ayında ithalat azalmış.

Çin ise bu tabloda pozitif ayrışmaya devam ediyor, Eylül ayında da altın alımlarına devam ettiğini görüyoruz, isviçre’nin Çin’e altın satışında ise yüzde 5 ilk artış var. Bu tabloda Hindistan’a yapılan altın satışlarında bile yüzde 35’lik düşüş var.

Altın fiyatlamaları açısından baktığımızda 2000 dolar seviyelerine doğru hızlı bir çıkış oldu. Bu hafta açılış ile birlikte kalıcı olamadığını görüyoruz. 2000 ve üstünde güçlü bir altın yoluna devam edecektir. Altında ise yine 50-60 dolarlık bantta yatay hareket ön görebiliriz. Uzun vadede 2500 ve üstü beklentimizi koruyoruz.
Gram altın yatırımcısı çok olan ülkemizde altın popüler olmaya devam ediyor. İyi bir birikim aracı ve değer koruma aracı olan altın için içeride kurdaki yükseliş beklentisi gram altının yükselmesini sağlayacaktır.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Bist 100, geçtiğimiz haftayı satış ile kapattı. Risk algısı düşük ve yabancı satışların etkili olduğunu görüyoruz. Böyle zamnlarda piyasaya jilet gibi keskin deriz. Hem aşağı yönde keser hem de yukarı yönde.

Artık 8000 puanın oldukça altındayız, orta ve uzun vade için uygun alım noktaları ama sektörel bazda düşünmekte ve hareket etmekte fayda var. Bilanço sezonu başladı, gün içinde dalgalanmalar olabilir. 7400 seviyesini destek olarak takip ediyoruz. Yukarıda ise 7800 – 8000 bölgesinin aşılması gerekiyorki yükselişlerden bahsedebilelim.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Bu dünya sadece bize ait değil ey insan!

Ah almaya inanır mısınız? 1910 yılında sokak köpeklerine yapılan acımasız muamelenin ahının nasıl çıktığını biliyor musunuz? Osmanlı İmparatorluğu’nda, yıl 1911’i gösterdiğinde patlayan Libya ve 1912’de

Ekşi mayanın aşkı Mayadan Tatlar

Farkında mısınız bilemiyorum? Bi’Nevi Gazete’de yazdığım, sizlere tanıtmaya çalıştığım yerler, genel olarak kıyıda köşede kalmış, yol üstü değil de ara sokaklarda yer alan, keşfedilmeyi bekleyen

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek

Sporda galibiyet öncelikli hedef mi?

Genç kadın galibiyete daha da yakın olan sporcuydu. Karşılaşmanın favorisiydi. Bu karşılaşmada ve turnuva sonunda alacağı puanlar dünya şampiyonası ve sıralamasına da etki edecekti. Üstelik

Hayattayken mülkünü nasıl devredersin?

Sahibi olduğu mülkünü hayattayken bir yakınına vermek isteyenler genellikle satış yoluyla tapu devrini tercih ediyor. Ancak amacınız sizden sonra sorunsuz bir mülkiyet devri ise satış

Borsa Yükseliyor, Altın Yol Ayrımında

Borsa İstanbul yüzde 2.29 artış ile 9915 puandan haftayı kapatırken, Nisan ayı boyunca iyi bir performan sergileyerek yüzde 8.46 değer kazandı. Yıl başından bu yana