Seksin son kullanma tarihi var mı? 

Seks nedir? Temastır.. Neye temastır? 5 Bedene temastır.

Her insanın madde beden ve madde dışı beden olmak üzere temelde 2 bedeni vardır.Madde bedene fiziksel beden adı verilir. Madde dışı bedenler ise katmanlar halinde 4 ayrı bedenden oluşur, bunlar: Eterik beden, duygusal beden, zihinsel beden, ruhsal beden olarak sıralanabilir.

Seks, insan varlığının sürekliliğinin sebebi olan en temel dürütlerin eyleme dökülmesidir ve insanın varlığını ve ötekinin varlığını hissedebilmesinin en keyifli yoludur.

Seks, şehvetle ve meraklı keşiflerle yapılan tüm BİR’leşme ve sevgiyle temas etme biçimidir.Temas bağlamında seksin son kullanma tarihi yoktur ve olmamalıdır. Yaş alma ile birlikte cinsel performans hiç bitmez ama cinsel temas biçimleri farklılaşır.

Ruhsal ve zihinsel beden, yaşlanan fiziksel bedeni nasıl iyileştireceğini ve bir üst versiyona nasık taşıyabileceğini çok iyi bilir. Çoğu  zaman bütün mevzu zihinsel bedendeki pozitif ve geliştirici temel inançlardır. Fiziksel beden gerçekte bir çıktıdır. Donanım  ruhsal beden ve zihinsel bedendir.

Fiziksel beden yaşlanır ama diğer bedenler yaşlanmaz

Eterik bedendeki ve duygusal bedendeki yaşama sevinci ,Mars ve Venüs adı verilen cinsel enerji ve şehvet kaybedilmesin yeter. Fiziksel bedene yapılacak en büyük hakaret onu sadece genç ve dinç olduğunda sevmektir.

Yaşlanmış fiziksel bedenin bedeli gençliktir. Öyleyse gençliği geri getirmek yerine bugünkü varlığa bir zamanlar genç ve dinç olmuş olmaya şükran duyulmalı.

Yaşlanma ve yaş alma insanın karmasıdır. Geçmişteki eylemler, niyetler, seçimler ve söylemler başta ruhsal beden olmak üzere 5 bedene bırakılan izlerin yansımasının toplamıdır. Çünkü ruhsal beden fiziksel dünyada var olurken gelişebilir, bilgeleşebilir,tinsel boyutun keyfini çıkartabilir, ancak aynı zamanda hasara da uğrayabilir.

Zihinsel bedendeki kötü ve negatif inançlar ruhsal bedenin hasar görmesine yol açabilir.İyi ve pozitif inançlarseverek üretmek ve yaratmak ,cinsel aşk oyunları  ise ruhsal bedeni besler ve iyileştirir. Çünkü düşünce ve inanç  sistemlerini oluşturan zihinsel beden ruhsal bedeni geliştirmek, bilgeleştirmek ve bir üst versiyona taşımak için tasarlanmıştır.

Senaryosunu kendi seçim ve eylemleriyle yazan insanın yaşam filminde büyümek ve olgunlaşmak hep ayrılarak ve vazgeçerek olur; Önce anne karnından, sonra annenin memesinden, emekleyerek anne kucağından, ergenliikte ailenin fikirlerinden  ayrılınır ve güvenli ortamlarından vazgeçilir. Böylelikle yetişkin olunur ve yetişkinliğin keyfi çıkartılır.

İnsan ruhsal ve zihinsel bedeniyle yaşlanmaz; yaş alır, olgunlaşır, daha da büyür, daha da iyileşir. Güzel  ve yakışıklı gençlik doğanın bir armağanıdır. Ancak güzel ve sağlıklı yaş almak sanattır. Duygusal beden için yaş, geride bırakılan yıllar değil sadece bir duygu meselesidir.

Yaşlanmak sadece fiziksel bedenin biyolojik bir süreci olmayıp, cinsel, ilişkisel, sosyal ve kültürel boyutları olan çok yönlü bir olgudur.

Yaşlılıkta seks yapmak bir dağa tırmanmak gibidir; çıktıkça yorgunluk artar, nefes daralır ancak görüş alanı ve alınan haz genişler ve olgunlaşır. Tinsel ve manevi orgazma götürür.

50 yaşından sonra hayat tamamen yeni bir oyundur. Bu oyundan keyif alabilmek için bu kez de genç olmaya dair arzu ve istekler bırakılmalıdır.

Bu oyunda;

Erkeklerin boşalma süresi uzar ama penisin erekte olma süresi de uzar

Kadınların cinsel uyarılma süresi uzar ama orgazm süresi de uzar

Cinsel olarak aktif kalmak yalnızca ilişki sağlığına değil psikolojik sağlığa da iyi gelir. Aynı zamanda beden sağlığına da çok iyi gelir.

Daha fazla seks yapılırsa daha iyi bir hafızaya sahip olunur. Çünkü bu esnada salgılanan muhteşem oksitosin hormonu hafıza merkezi olan hippokampusu korur. Hippokampus çağın vebası Alzeimer hastalığında ilk etkilenen merkezdir aynı zamanda. Yine  oksitosin hormonu kaygı ve korku merkezi olan Amigdala ‘ı da sakinleştirir. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklardan korur.

Seks duygusal bağları artırır.Duygusal bağlantılar uzun yaşamaya yol açar ve hafızayı korur.

Aktif cinsel yaşam ayrıca; Kan dolaşımını arttırır,kalp ve damar sağlığını korur, kalp krizi ve inme riskini azaltır

Stresi azaltır, endorfin salgılatır, ruh halini iyileştirir, depresyon ve anksiyeteyi önler .

Özgüveni yükseltir, değerli hissettirir, sosyal ilişkileri güçlendirir

Kas ve kemik sağlığını destekler, kemik erimesini önler, vücut ağırlığını önler, diyabet riskini azaltır.

Gördüğünüz üzere seksin son kullanma tarihi yoktur ,olmamalıdır da.Yaşlılıkta seksin bazı şartları vardır sadece .

O da bir sonraki yazının konusu …

Orkide Şancı

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü