Seçim haftasında yatırımın yönü

Borsa İstanbul haftayı yüzde 3.20 artışlar 9111 puandan kapattı. Borsada yabancı çıkışı beş haftadır devam etsede, olumsuz bir haber akışı yok. 9450 zirve seviyeler sonrasında bu düşüş hala kar realizasyonu olarak düşünülebilir. Altının ons fiyatında 2222 USD ile rekor geldi, gram altın ise 2530 TL ile iç piyasa rekor kırdı.

Dolar 32.42 rekoru sonrasında merkez bankasının faiz artışı ile 31.73 seviyelerine kadar geriledi. Haftaya 32 seviyelerinden başladı. Faiz yüzde 50-55 bandında seyrediyor.

Merkez bankası faizleri 500 puan artırarak, politika faizini yüzde 50 seviyesine taşıdı. Şahin tutum devam ediyor. Merkez bankası bir noktada bağımsız hareket edebiliyor imajınıda seçim öncesinde tazelemiş oldu.

Enflasyonun düşüşü ve TL’nin değer kazanımı adına yapılan bu artış, emlak ve otomotiv sektörünü tamamen durdurdu. Kredi maliyetleri yükseliyor ve kredi ile dönen sektörler, şirketler, yeni yatırımlar artan maliyeler ile beklemeye geçti. Yüksek mevduat faizleri alternatifsiz geliyor.

1 Milyon TL için 32 günde net getiri yüzde 55 faiz ile 45.808TL, 90 günde 128.836TL, 365 günlük tercihte faiz yüzde 60’ların üzerine çıkabiliyor ve 600.000 TL faiz getirisi elde edilebilir. Dolar dar bir banta hareketini sürdürecekse, mevduat faizine girişler seçim sonrasında hızlanabilir.

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları bazında iki önemli gelişme daha oldu. Amerika Merkez Bankası FED, faizleri değiştirmedi ve yüzde 5.25-5.50 aralığında sabit tuttu.

Haziran ayı faiz indirim beklentisi yüzde 70’e yükseldi. 17 yıl aradan sonra Japonya ilk kez faiz artırımı gerçekleştirdi. 2016 yılından bu yana uygulamış olduğu negatif faiz uygulamasına son verdi. Faizi 0-0.1 aralığına çekti. BOJ, getiri eğri kontrolünü de kaldırdığını duyurdu.

Bu hafta ABD cephesinde Pazartesi, yeni konut satışları, Salı Tüketici güven endeks, Çarşamba Ham petrol stokları, Perşembe ABD ve İngiltere’den büyüme rakamları, Cuma ise FED başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. İçerde ise seçim haftasına girdik. 6 gün sonra oy kullanacağız. Gündem bu yönde yoğun olacak.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : 9000 seviyesi üzerinde kalıcı olması yükselişi destekleyecektir. Özellikle endekste 8700 puan altında temkinli olmakta fayda var ve düşüşler derinleşebilir. Mevduat faizlerindeki artık borsadan da bir miktar çıkışı destekleyebilir. O nedenle dolar bazlı 250 – 300 dolar bandında bir süre yatay hareket görebiliriz.

Yatırımlarda seçimi bekleyen bir tablo var. Seçim sonrasında paranın yönü önemli olacak. Yaz aylarında mevduat ve sonra borsa ön plana çıkabilir. Tabiki yabancı girişinin hızlanması için swap kanalarının açılması doları çok hızlı yukarı taşıyabilir, bu durumda portföyde bir miktar döviz bulundurmayı gerektirebilir.

Bu konuda risk yönetimi yapılması uygun olacaktır. Risk yönetiminin en basit hali ise aç gözlü olmadan bir çok enstrümana fonu dağıtmak anlamına geliyor.

Altın : Altın rekor kırdı. Ons altın zirve 2222 dolar seviyesini gördükten sonra zirveden 50 dolar aşağıda olsada güçlü bir görünüm sergiliyor. 28 Şubat’tan bu yana yükselişine devam ediyor. 200 dolardan fazla yükseldi, bir miktar düzeltmesini yapması normal karşılanacaktır. 2140 dolar üzerinde kaldıkça yeni rekorlar görebiliriz. 2140 dolar altında düşüşler derinleşebilir, temkinli olmakta fayda var.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve