Beni Sayın Ahmet Necdet Sezer’e götür

Son yıllarda en büyük hayalimdi Sayın Ahmet Necdet Sezer’le görüşmek. Kendisinin sosyal medyada görülmekten çok hoşlanmadığını bilerek, sadece mutluluğumu paylaşmak ve ona olan hayranlığımı bir kez daha belirtmek amacıyla yazıyorum. Onun Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Silifke...
Devamını oku

Eylül ve Buca Cezaevi’nde zaman

Eylülden Sonra Buca Hapishanesinin önü akan zaman, arkası yokuş, uzağında bir dağ. İçinde çırpınan bedenleri yaşamdan çekip koparan koca bir ağ. Terli, tuzlu, tutsak bedenleri ile geride bıraktık onları, Gemiler ve koşular dolusu yitirdik birbirimizi,...
Devamını oku

Artois Cadde’nin müdavimi olacaksınız

Kadıköy Caddebostan'da açılan yepyeni bir mekan'daydım geçen hafta. Artois Cadde'nin girişimcisi Şeyma Yıldız, ünlü şef Hazer Amani ve yakın dostlarımızla birlikte upuzun bir sohbet eşliğinde oturduk. Hazer Amani'nin müthiş lezzetlerini tadarken bir yandan da mekanı...
Devamını oku

Marcel Proust’u anlatan gece

Bu haftaki yazımda sizlere  23 Kasım Çarşamba günü, Galatasaray ‘daki Fransız Sarayı içinde yer alan Albert Gabriel salonunda yapılan anlamlı bir etkinlikten bahsedeceğim. Etkinliği düzenleyen kurum, Yönetim Kurulunda benim de yer aldığım “Association  Culturelle Turquie-France”  yani...
Devamını oku

Koşmak piyano çalmak gibi değil

Koşmak deyince aklınızda ne kadar bir mesafe beliriyor? 5 km mi? 10 mu? 20 mi? Uzun mesafe koşusu desem aklınıza ne gelir? Yarı maraton mesafesi olan 21 km mi, maraton mesafesi olan 42 km mi?...
Devamını oku

Kolajen besin takviyesi kullanımı önemli

Son yıllarda ilgi uyandıran popüler takviyelerin başında kolajen besin takviyesi gelmektedir.Kullanan kişiler çoğunlukla kolajen takviyesine ne zaman başlayacaklarını, ne kadar kullanacaklarını, hangi tipi kullanacaklarını bilmedikleri gibi kulaktan dolma internetten okuma eksik ve yanlış bilgilerle takviye almaktadır. Kolajen besin takviyeleri tıbbi tedaviler olup doktor kontrolünde alınmalıdır.

Kolajen besin takviyesi kullanımında doğru ve yanlışlar

Aslında sözü edilen kullanılan madde  kolajen değildir. Kolajen peptidleridir. Kolajen molekülü çok büyük bir moleküldür.Bu nedenle emilimi zordur. Kolajen peptitler ya da hidrolize kolajenler kolajen molekülünün parçalanmış formlarıdır. Daha küçük moleküller olduğundan emilimi oldukça iyidir. Ancak benzer yapıdadır.

İnsan vücudunda 29  kolajen tipi tanımlanmıştır. Tip 1,2 ve 3 miktar olarak vücutta en fazla bulunan kolajenlerdir. Tip 1 kolajen en çok deride bulunur. Tip 2 kıkırdak ve eklem sıvısında, Tip 3 ise deri, kemik, kas, damar duvarı ve kıkırdakta bulunur. Deri için en önemli kolajenler Tip 1 ve 3 tür. Kolajen takviyesi amaca uygun olarak seçilmelidir. Balık kolajeni sadece Tip 1 kolajen içerirken sığır kolajeni Tip 1-3 kolajen içermektedir.

Takviye tedavisine başlarken genellikle sadece deri sağlığı düşünülmemeli deri, eklem ve kalp-damar sağlığı düşünülmelidir. Bu nedenle tip 1-3 kolajen içeren takviyeler tercih edilmelidir. Alınan kolajen peptit derinin alt katmanlarına ulaşarak kolajen yapımını arttırdığı gibi derinin yapısına da katılarak destek dokusunu kuvvetlendirmektedir.

25 yaşından sonra azalmaya başlıyor

Kolajen tedavisinin başlama yaşı kişiden kişiye değişmekle birlikte kolajenin 25 yaşından sonra azalmaya başladığını ve otuzlu yaşlardan sonra ilk etkilerin çıktığını biliyoruz. Bu nedenle başlama yaşı en erken otuzlu yaşlar olmalıdır. Kolajen peptit takviyeleri planlarken kişinin yaşı, derisinin durumu ve alınan güneş hasarları da önemlidir.

Ayrıca hava kirliliği, kötü beslenme, özellikle karbonhidratlardan zengin beslenme, stres, sigara ve alkol kullanımına da dikkat edilmelidir. Yaş ilerledikçe kolajen yıkımı artar.20-30 ‘lu yaşlarda her yıl kolajenin yüzde l kaybedilirken Menapozun ilk 5 yılı  bu rakam yılda yüzde 30’a kadar yükselmektedir. Kolajen sentezinin azalması ile deri esnekliğini,parlaklığını kaybeder donuklaşır ve lekelenir.Kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur.

Kolajen takviyelerinin kullanım dozu ve süreleri

Tedavi dozu günlük 8000-10000 ünite olmalıdır. 2-3 aylık bir tedavi sonrası aralıklı idame tedavisi gereklidir. Uzun süre kullanımı sırasında yan etkiye rastlanmamıştır. Ancak genellikle bu tür takviyelere antioksidan ve vitamin içerikleri eklenerek etki güçlendirilmektedir.

Bu nedenle dozun süresi ve miktarı saptanırken diğer takviyelerin dozları da unutulmamalıdır. Kullanılan vitamin ve antioksidanlar kolajen peptitlerin etkisini güçlendirmektedir. Ayrıca yaş ile birlikte vücutta oksidasyon denilen yıkım başlamakta ve bu yıkım sonucu atık ürünler çöpler oluşmaktadır. Antioksidanlar ise bu çöpleri atıkları temizleyen maddelerdir.Antioksidanlar derinin yaşlanma sürecini geciktirmekte, hastalarda daha az kırışıklık ve sarkma görülmektedir.

Takviyenin formu önemli değildir.İstenilen etkiye ulaşmak önemlidir. En erken etki 4. haftanın sonunda görülmeye başlanmaktadır.  İlk etkiler genellikle parlak ve canlı görünümdür.Uzun dönemde kırışıklıklarda azalma ve sarkmalarda toparlanma olmaktadır.Özellikle Glutatyon ilavesi ile antiaging etkiye ek olarak lekelerde azalma yüzde ton eşitlenmesi görülmektedir.

Takviyeler aç ya da tok alınabilir. Günün her saati kullanılabilir. Sıcak ve soğuk içeceklere eklenebilir.  Yan etki açısından rahat takviyelerdir. Nadiren özellikle toz ve sıvı formunda şişkinlik, mide yanması şikayetleri olabilir.

Sığır kolajeni balık kolajeni takviyelerine göre daha güvenlidir. Özellikle balık ve deniz mahsüllerine karşı alerjisi olan kişilerde balık kolajen takviyeleri kullanılmamalıdır. Hamilelerde ve emziren kadınlarda kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle kullanımı önerilmemektedir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde   bilinen ilaç etkileşimine rastlanmamıştır.

Son yıllarda Kolajen besin takviyelerinin kilo aldırdığına ait yanlış bilgilere rastlamaktayım. Bu takviyeler protein içerir. İştah açmaz. Aksine toz ve sıvı formları midede bir hacim oluşturduğundan tokluk hissi verebilir. Deri kullanımı ile tırnaklarda ve saçlarda da düzelme saptanmaktadır. Yapılan az sayıdaki çalışmada selülit ve deride sarkma görüntüsünde iyileşme saptanmıştır.

  Deri yaşlanması bitmeyen devam eden bir süreçtir

Bu süreçte yapılan doktor işlemleri önemlidir.Ancak yeterli değildir. Düzenli bakımlar, uygun kozmetik ev ürünleri kullanımı da unutulmamalıdır.Son yıllarda kolajen ve özellikle liposomal Glutatyon içeren antioksidan besin takviyeleri  deri yaşlanmasını geciktirdiği, olan belirtileri azalttığı ve  kliniklerde yapılan antiaging işlemlerin etkisini arttırdığı bilinmektedir.Son olarak kolajen besin takviyeleri kullanırken  doktor kontrolünde etkin ve güvenilir ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Sağlıkla kalın.

Dr.Fügen Erdoğan Çekin

Dermatoloji Uzmanı

www.fugencekin.com.tr

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: