Çünkü ben aşığım biliyor musunuz?

Miyavlarım ben bizimkinin gözlerinin içine bakarak. Ona göre o bakışlar, bir kedinin değil de bir filozofun derin ve anlamlı bakışları. Uzun’a göre de “yemek ver kadın” bakışı. Bizimki usul usul yemeği koyar önüme. İşte o...
Devamını oku

AB’den kadın yöneticiler lehine karar

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde şirket yöneticilerinin en az yüzde 33'ünün kadınlardan oluşmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Şirket yöneticilerinin yüzde 33'ü kadın olacak Buna göre, şirketler, yönetici kadrolarının en az yüzde...
Devamını oku

Sanatseverlerin buluşma noktası CRR

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan, CRR’yi sadece bir konser salonu değil, sanatın farklı disiplinlerinin yer aldığı sanat eğitiminin de verildiği bir kültür sanat merkezine dönüştürme hedefinden 2023 itibarıyla yer...
Devamını oku

Sağlık turizmi iştah kabartıyor

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu, muayenehane sahibi doktorların özel hastanelere bağlı çalışmasını zorunlu kılan yönetmeliğin doktorların çalışma hakkına ve hastaların doktor seçme özgürlüğüne müdahale olduğunu söylüyor. Devlet sağlık turizminden...
Devamını oku

İlham verici oyun Fosforlu Cevriye

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni sezonda öne çıkan oyunlarından birisi de Gülriz Sururi’nin uyarladığı Suat Derviş’in kaleme aldığı Fosforlu Cevriye geçen hafta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluştu. Oyunun yönetmeni Yelda Baskın ve dramaturgu Gökhan Aktemur...
Devamını oku

Merak eden, soran, sorgulayan çocuklar nasıl yetiştirilir?

Gördüğünü görmezden gelen, duyduğuna kulak tıkayan, bakan ama keşfetmeyen bireylerle çevrili toplumlarda körlük bulaşıcı bir hastalık gibi yayılır. Sağlıklı toplumları merak eden, keşfeden, araştıran sorgulayan, hesap soran bireyler oluşturur. Peki ya geleceğimizin güvencesi çocuklarımızda bu duyguları tetiklemek mümkün mü? Ne yapmak gerek?

Merak, bir şeyi anlamak veya öğrenmek için duyulan istektir

Doğuştan merak duygusuna sahip olan insan, bu dürtü ile bedenini ve çevresini keşfetmeye çabalar. Bu keşif yürüme ve etrafı karıştırmaya başlama ile devam eder. Bir süre sonra konuşma ile desteklenen merak duygusu, artık ardı arkası kesilmeyen sevimli bir soru yağmuruna dönüşüverir.

Merak, okulda değil evde başlayan eşsiz bir hevestir. Özellikle ebeveynlerin veya bakımı üstlenen kişinin rolü oldukça büyük ve önemlidir. BÜMED MEÇ Okulları’ndan ebeveynlere çocukların merak duygusunu tetikleyecek, coşturacak ve hiç kaybetmemelerini destekleyecek öneriler…

Çocuğunuzda merak duygusunu tetiklemek için öneriler:

  1. Çocuklarınızın düşünme becerilerinin gelişmesi için onlara sabırla cevap verin. Bazen cevabını bildiği sorular da sorarak, bunu bir oyun haline getirebilirler. Bildiği şeylerin doğruluğunu sizden duymak isterler. Bu da ayrıca dil gelişimine hizmet eder.

 

  1. Soru, tam olarak bilmediğiniz bir yerden gelirse, birlikte araştırın. Bu ona araştırma yapma heyecanı ve becerisi de kazandıracaktır. Hem de birlikte vakit geçirmek için güzel bir fırsat yakalamış olacaksınız.

 

  1. Farklı kaynaklar kullanın. Kitaplar, dergiler, videolar, deneyler, oyunlar ayrıca ufkunu genişletecektir.

 

  1. Her soruya değil, bazı sorularına övgü yağdırın. “Bu gerçekten çok iyi bir soru”, “Böyle bir soru aklıma gelmemişti” vs..

 

  1. Merak ettiği şeyleri gözlemleyin, fark edin. Beklemediği bir anda merak ettiği konu ile ilgili bir kapı açarak ona eşlik edin.

 

  1. Çocuğunuzun yaşına özel gelişim özelliklerini öğrenin. Merak etmesi sonucunda yaşına uygun olmayan bilgilerin verilmesi korku veya kaygıya sebep olabilir.

 

  1. Merakın kalıcı bir ilgiye dönüşmesi için, zorluklarla karşılaşsa bile pes etmeden, gidilebilen yere kadar gidilmeli. Bu mücadelede destekçisi olun.

 

  1. Merak duyulan bir soruya yanıt aramak öğrenme kalitesini ve kalıcılığını artırır. Bu anlamda okul tercihinde de çocuğunuzun merak etmesini destekleyici olacağına inandığınız bir seçim yapın.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: