Ameliyatsız burun estetiği olur mu?

 

Son yıllarda burun estetik ameliyatlarının sayısı hızla artmaktadır.İstenilen görünüm olduğunda her şey çok güzeldir.Ancak zamanla bu görünüm değişebilir. Özellikle burun ucunda düşmeler ve kıkırdak kayıplarına sık rastlanır. Ameliyat sonrası görülen bu değişimler komplikasyon olarak adlandırılır.Hesapta olmayan sonuçlardır. Her şey mükemmel olsa da sonuç istenilen olmayabilr. Ameliyatların geri dönüşümsüz olması sonucu daha da ağırlaştırır.

Burun estetik ameliyatı gerekli mi?

Oysa burun estetiği ameliyatsız da olabilir. Burun şekli düzeltilebilir, ucu kaldırılabilir, hyaluronik asit dolguları ile yapılan bu işlem ile boşluklar doldurulabilir.

Hastadan istediğimiz, işlem öncesi uzun bir ön görüşmedir. Özellikle istediği bir burun varsa bu burunun yüzüne olup olmayacağının kararıdır. Yapılacak işleme göre dolgu seçilir. Hafif düzeltmelerde ince dolgular seçilirken yoğun düzeltmelerde daha büyük hacimli dolgular seçilir.

Burun yüzün tam ortasında bir organdır. Küçük değişimler yüzde büyük değişiklikler yapabilir. Özellikle dudak dolgusu ve yüz üst bölge botoksu ile eş zamanlı yapılması hastanın yüzünde dengeli bir değişikliğe yol açar.

Dolgular anında etki gösterdiği için hasta ile birlikte değerlendirilerek doğru sonuca ulaşmak kaçınılmazdır. Dolgular ortalama 2 hafta içinde yerleşerek alttaki dokuya yayılır.2 hafta sonra hastanın rötuşa gelmesi istenir.

Ağrısız ve acısız olması, anında görüntünün elde edilmesi, istenilen her burun şeklinin  yapılabilmesi ve sürprizlere açık bir işlem olmaması; en önemlisi beğenilmediğinde tamamen eritilip yok edilebilmesi burun dolgularının tercih edilme sebepleridir. Ameliyat sonrası istenilen bölgelerin küçük rötuşları da hyaluronik asit dolguları ile yapılabilir.

Dr.Fügen Çekin Dermatoloji Uzmanı

www.fugencekin.com.tr

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,