Bu Hafta Söz Merkezde

Borsa İstanbul haftayı yüzde 1.8 artışlar 7853 puandan kapattı. Gram altın yüzde 2.6 artış ile 1825 Türk Lirasından kapanış yaparken dolarda ise 12 haftadır yükseliş serisi sürüyor ve 28.63 seviyesinden kapanışın geldiğini görüyoruz. Yabancı mevduat faizi ise yüzde 46 seviyelerine ulaştı, kur korumalı mevduat oranı mevduat oranları yüzde 20 ve mevduat faizi yüzde 39 seviyelerinde bulunuyor.

Bu hafta merkez bankası faiz kararını izleyeceğiz

En son politika faizi yüzde 35 seviyesine çıkmıştı. Bu hafta Perşembe günü saat 14:00’te faiz kararını alacağız. Yılın son iki faiz kararı kaldı. Merkez bankasının faizi 250 baz puan artırması bekleniyor.
Geçen toplantı tutanaklarında enflasyon, jeopolitik gelişmeler, petrol fiyatlarından kaynaklanan riskler üzerine açıklamalar yapılmıştı. Faiz sonrası açıklanan toplantı notlarında değişiklik gelecek mi bunu yakından takip edeceğiz.

Hem yurt içinde hem de globalde yatırımcının sorduğu bir soru var, nereye yatırım yapacağım? Borsa sıkıştı, dar bir bantta hareketine devam ediyor, altın ise savaş dolayısıyla yükseldi fakat son günlerde yatay hareket ediyor. Mevduat faizleri yeni yükselmeye başladı. Döviz ise daha sakin ilerliyor.

Kriptolarda hareketlilik oldu fakat o taraf bir regülasyona tabii olmadığı için yatırım yapmak tedirgin edici geliyor. Yatırımcı kararsız. Yabancı raporlardan 2024 yılı için Türkiye Tahvil piyasasının dikkat çekeceğine dair haberler okuyoruz. Bu yabancının gönlünden geçen bir dileğide olabilir. İçeride olay farklı gelişebilir.

Merkez bankası faizleri artırmaya devam edecek gibi gözüküyor, bir yandan enflasyon artmaya devam ediyor. Enflasyonda Mayıs ayında zirve yapması bekleniyor ve daha sonrası düşüş ivmesi, faiz- enflasyonun bir birine yaklaşması ve faizin bir noktada dengelenmesi söz konusu olacak.

Yatırımcı ne yapacak?

Enflasyon düşünceye kadar paranın değerini koruma kaygımız devam edecek. Bu noktada dışarıda jeopolitik risk kaynaklı etkilerde devam ediyor. Bu nedenle sepet yapmak ve zaman zaman sepettekilerin ağırlığını azaltıp çoğaltmak en az risksiz olacaktır. Mevduat faizi tarafına yönelme ve TL’nin cazibesini arttırmak için bir takım gelişmeler var, bu taraf önümüzdeki süreçte daha çok ön plana çıkabilir.

Bu hafta global ekonomide dikkat çeken ekonomik gelişmelere baktığımızda, ABD’den Salı akşamı gelecek merkez bankası toplantı tutanakları önemli olacak. Global ekonomideki yatırımcılar FED’ten faz artırımı artık beklemiyor fakat şahin mesajlar piyasaları tedirgin ediyor diyebiliriz. Borsalar bazında baktığımızda dolar endeksinin durumu önemli olacak. Tüm dünyada dolar yükselişine ara vermiş gibi gözüküyor. Bu ise yatırımcı iştahını artıracaktır. Dolar karşısında bir çok ürünün değer kazanmasını bekleyebiliriz. Hizmet ve imalat sektöründe dair durumu anlayabilmemiz açısında ABD’den gelecek Satın Alma Müdürleri endeksleri yakından takip edilecek.

Ayrıca Ortadoğu’daki jeopolitik risk başlığı devam ediyor. Petrol fiyatları üzerindeki baskıları önemli olacak. Petrol stokları artıyor, petrol üretici ülkeler üretimde kısıntıya gitme konusunda hem fikirler. Hem dünya ekonomisinde daralma hem de petrol arz kısıntısı petrol fiyatlarını 70-80 dolar bandında tutuyor. Çin’deki ekonomik toparlanmanın hızının yavaşlaması tüm dünya ekonomisine negatif yansımaya devam ediyor.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Borsa yatırımcısı sakin. Düşüş etkisi tedirginlik yaratıyor. Teknik seviyelere baktığımızda 7300 altına düşüş olmaması umut verici, özellikle diplerin 7400 – 7500 bandına çıkması yükseliş ümitlerini artırıyor. Yatırım tarafında borsa ciddi pay almaya başladı. Enflasyon üstü getiri arayışı içinde olanlar için borsa tercih ediliyor. Halka arzlarda borsaya katkı sağlamaya devam ediyor. Endekste destek olarak 7400, direnç olarak 8000 puan seviyelerini takip edeceğiz.

Altın: Gram altın ons altından destek aldı. İçeride dolar güçlü dışarıda altın güçlü olunca gram altında Türk Lirası bazında gücünü koruyor. Yavaş adımlarla da olsa altın güçlü kalmaya devam ediyor. Yılın başından bu yana gram altın yüzde 66 değer kazandı.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir.

Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek

Sporda galibiyet öncelikli hedef mi?

Genç kadın galibiyete daha da yakın olan sporcuydu. Karşılaşmanın favorisiydi. Bu karşılaşmada ve turnuva sonunda alacağı puanlar dünya şampiyonası ve sıralamasına da etki edecekti. Üstelik

Hayattayken mülkünü nasıl devredersin?

Sahibi olduğu mülkünü hayattayken bir yakınına vermek isteyenler genellikle satış yoluyla tapu devrini tercih ediyor. Ancak amacınız sizden sonra sorunsuz bir mülkiyet devri ise satış

Borsa Yükseliyor, Altın Yol Ayrımında

Borsa İstanbul yüzde 2.29 artış ile 9915 puandan haftayı kapatırken, Nisan ayı boyunca iyi bir performan sergileyerek yüzde 8.46 değer kazandı. Yıl başından bu yana