Merkez Bankaları ne yapıyor?

Şüphesiz ki bu haftanın en çok beklenen gelişmesi, 22 Mart akşamı FED faiz kararını olacak.

Bunun öncesinde ABD, Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre Merkez bankalarından ortak bir adım geldi. Var olan ABD doları swap hattı düzenlemleri aracılığı ile likiditeyi arttırmak için koordineli bir adım atıldığı duyuruldu. Küresel fonlama piyasalarındaki baskıları hafifletmek için önemli bir likidite desteği işlevi gördüğü ve böylece bu tür baskıların hanehalkı ve işletmelere yönelik kredi arzının üzerindeki etkileri hafifletmeye yardımcı olması amaçlanıyor.

Banka krizi devam ediyor

ABD’deki banka iflas haberlerinden sonra Avrupa’dan Credit Suisse bankasıda yaşadığı finansal sorunlar nedeniyle haftasonu İsviçre’nin en büyük bankası UBS tarafından satın alındı. Credit Suisse’in UBS’e maliyeti toplam 3 Milyar İsviçre Frangı olacak.

Merkez bankaları ve piyasa tarafından bu satın alma hızlı çözüm bulunabilmesi açısından olumlu karşılandı.

 

Borsa İstanbul, geçtiğimiz haftayı yüzde 5’in üzerinde düşüşle 5136 puandan kapattı. Gram altın ise Kapalıçarşı’da 1220 Türk Lirasını gördü ve rekor tazeledi. Dolar ise 19 TL üzerine yerleşti.

ÖZET

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM) ödemeler dengesi istatistiklerine göre Ocak ayında 9,85 milyar dolarla rekor cari açık kaydedildi. 12 aylık cari açık da 51,7 milyar dolarla 2014 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. ABD’de enflasyon Şubat ayında da yükselmeye devam etti. yüzde 0.5 aylık, yıllık ise yüzde 6 ya yükseldi. Avrupa Merkez Bankası faiz adımına devam etti ve 50 baz puan arttırıma giderek faizi yüzde 3,50 yükseltti. TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaşlı nüfusu 8,5 milyona yaklaştı ve artık Türkiye genç nüfuslu ülke olma özelliğini kaybediyor.

Bu hafta içeride ve dışarıda önemle takip edilecek verilere baktığımızda Pazartesi bankacılık sektörüne dair Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde’ın söylemleri önemle takip edilecek. Çarşamba İngiltere enflasyonu ve ABD merkez bankası faiz kararları, Perşembe TCMB ve İngiltere Merkez Bankası faiz kararını, Cuma günü ise Avrupa liderler zirvesinden gelecek açıklamaları takip edebiliriz.

TEKNİK GÖRÜNÜM

Borsa İstanbul : 5200 seviyesi altındaki haftalık kapanış negatif diyebiliriz. Hafta açılışı ile birlikte yeniden 5200 – 5300 bandının içine giremezse satış baskısı devam edecektir. Seçim riskleri arttıkça endeks üzerindeki baskı artabilir. Yakın vadede 5400 ve üzerini iyimserliğin korunduğuna dair olumlu buluyoruz, 5100 ve altı ise satışların derinleşmesi adına önemli bir destek seviyesi konumunda bulunuyor.

Altın: Hem içeride hem dışarıda altın geçen hafta önemli yükselişler gerçekleştirdi. Ons 1988 dolar seviyesine kadar yükseldi. Gram altında ise 1220 TL üzeri rakamları fiziki piyasada gördük. Hem içeride enflasyonist baskının artması hem de dünya bankacılık krizi altının ateşini yaktı. Dolarda 19 TL yi geçerek gram altının yükselişini destekliyor.

Bu hafta tablo yatırımcılar açısından olumlu diyebiliriz. Altının daha yolu var. Gram altın özelinde zaman zaman düşüşler normal kabul edilecek, her fiyat sonsuza kadar düşmez ya da yükselmez. 1185 TL yakın vade destek, altına geldikçe alımlar gelebilir. 1100 TL ise artık önemli bir destek seviyesi, buranın altına gelmesi yakında zamanda mümkün gözükmüyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,