Cilt sonbaharda bakım ister

Yaz aylarında ciltte; sıcak, güneş, sık yıkanma, deniz, havuz, aşırı su kaybı ve özellikle cilt bakım ürünlerinin düzeni kullanılmamasına bağlı değişiklikler oluşuyor ve cilt sağlığı bozuluyor.

Cildinize yazın etkisi

Yaz aylarında cilt kızarır, soyulur ve hasarlanır. Dolayısıyla yaz sonunda cilt daha kaba ve cansız görünür. Güneşin bronzlaştırıcı etkisi ciltte yalancı bir örtü oluşturur ve cilt rengi açılırken lekelenmeler; hasarlar da ortaya çıkar.

Son yıllarda  güneş koruyucuların kullanımı yaygınlaştı. İnsanlar da güneşten korunmaya özen göstermeye başladı. Gündüz kullanılan nemlendiriciler yerini güneş koruyuculara bıraktı. Güneşten korunurken cildin de yenilenmesini sağlamak ideal bir yaklaşım.

Cilt bakımında ilk aşama iyi bir temizliktir

Cildi kurutmayan ve yağ dengesini bozmayan bir temizleyici cilt için yeterlidir. Özellikle yaz sonu cilde uygun peelinglerin düzenli kullanımı ile sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkün. Peeling sonrası kullanılan maskeler cildin onarımına yardım ederken aynı zamanda kaybolan nemi de cilde kazandırıyor. Cilt özellikle kendini gece yeniliyor. Gece kullanılan nemlendiricilerin seçimi ise önemli.

Bu dönemde özellikle C vitamini, yeşil çay özleri, retinol ve E vitamini gibi antioksidan özelliği güçlü ürünlerin kullanımı gerekiyor. Doğru nemlendirici seçimi ile yaz aylarında zarar görmüş cilt kendini yenilerken soğuk kış günlere de hazırlanıyor. Özellikle Hyaluronik asit içeren nemlendiriciler kaybolmuş nemi cilde kazandırıyor.

Son yıllarda güneş ışınlarına sık maruziyet ciltte kalıcı ve geçici lekelenmelere neden oluyor. Leke tedavisinde leke açıcı ürünler ile birlikte lazer tedavileri, peelingler, mezoterapi yöntemleri kullanılıyor. Bu tedaviler genellikle sonbaharda başlayıp, kış aylarında tamamlanıyor.  Ancak Melazma adı verilen, ciltte fırça ile sürülmüş leke gibi gözüken tipte her mevsim mezoterapi yapılarak, oluşan lekeler tedavi edilirken yeni lekelerin de yerleşmesi engelleniyor.

Yaz aylarında el ve ayaklarda kurumalara, nem kayıpları ve sertleşmiş el ve ayaklara sık rastlanıyor. Vücuda yapılan peelingler de kol ve bacaklardaki pürüzleri giderip, cildi nemlendiriyor. Yaz aylarında saçlarda kırılma ve renklerde bozulma meydana geliyor. Sonbaharda saç köklerinde yenilenmeye bağlı dökülmeler de görülüyor. Saçların kısaltılmasının yanı sıra  keratin bakımlarının da önemini unutmamak gerekir. Özellikle sonbaharda artan saç dökülmeleri için B1, B5, keratin ve aminoasit içeren kapsüllerle de destek tedavisi saçları güçlendirecektir.

Mezoterapi cilt bakımında önemli

Doktor kontrolünde yapılan işlemler de özellikle güneşin neden olduğu yaşlanmayı geriye döndürmekte önemli. Yılda 2 kez yapılan vitamin içerikli mezoterapiler özellikle cilt bakımının hemen arkasından yapıldığında çok faydalı. Yaz ayları sırasında beliren ya da artan cilt lekeleri için de tedavi başlanabiliyor. Güneş koruyucuların düzenli kullanımına ek olarak profesyonel doktor peelingleri, leke mezoterapileri ve lazer işlemleri ile lekelerden kurtulmak mümkün.

Son yıllarda kullanımı sıklaşan kolajen takviyelerinin de özellikle Sonbaharda düzenli kullanımının hasarlı ciltte yenilenmeyi ve iyileşmeyi hızlandırdığı biliniyor.

Sağlıkla kalın……..

Dr. Fügen Erdoğan Çekin

www.fugencekin.com.tr

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü