İzmir’e özlem duymak nasıl bir duygudur?

Karşı kıyılara bakarız, ne varsa oralarda, uzun uzun, bıkmadan, zamanın nasıl geçtiğine aldırmadan. Yitirdiklerimiz bir süre daha beklemektedir sanki, anıların göç yolunda bir duraktır karşı kıyı. Sesler ve görüntülerin ritmi bir masal anlatıcısını beklemektedir. Çalkalanan...
Devamını oku

Bir botun içinden “Tekinsiz Deniz”e bakış

Fotoğraf sanatçısı, küratör, masal çözümleyicisi Coşar Kulaksız’ın 14 Eylül'de açılan “Tekinsiz Deniz” isimli sergisi, Faar Art Galeri’de 15 Ekim gününe kadar açık kalacak. Ege Denizi'nin kuzeyinde bir botun içinden çekilen 14 fotoğraftan oluşan sergi üzerine...
Devamını oku

İplikle tablolar oluşturmak hoşuma gitti

Sanat ve doğa Gül Bolulu’nun hayatının özeti diyebiliriz. Son kişisel sergisi ‘Masal Bu Ya’ üzerine konuştuğumuz Bolulu, çocukluğunun Gemlik’te doğanın içinde geçtiğini ve resim yapmaya lisede başladığını söylüyor. Sanat maceranız nasıl başladı? Her şey doğayla...
Devamını oku

Herkes yerine yerleşsin, bi gazete okusun

Nihayet evde toplanmaya başlarız Şöyle gerine gerine bir yazayım dedim. Hava bugün biraz serinledi ya. Bende aldı mı bir sevinç. Malumunuz hem göbek, hem tüyler, hem sıcak pek çekilmiyor bizim için de. Ama ben şu...
Devamını oku

Şef Ottolenghi’den Orta Doğu tatları

Son günlerde Avrupa’da çok ünlü İsrail’li bir şef var, Ottolenghi. Yemekleri tanıdık, kullandığı ürünlere ise hiç yabancı değiliz. Başlangıç 1990 olmalı. Çalıştığım yabacı firmadaki işim  icabı sık sık  Avrupa’ya gidiyorum. Özellikle Fransa, Belçika ve İsviçre....
Devamını oku

Ligament dolgu bir tür mezoterapi yöntemi

Yeni yazarımız Dermatolog Fügen Erdoğan Çekin Ligament Dolgusu (5D-7D) uygulamasını anlattı.

 

Zamanın ilerlemesi, güneş ışınlarına maruziyet, cilt bakımı rutinlerinin aksatılması, beslenme alışkanlıkları, stres ve hava kirliliği nedeniyle cilt canlılığını, nemini kaybeder, sarkar ve yaşlanır. Yaşın ilerlemesi ile cildin elastikiyetini artıran ve genç kalmasını sağlayan elastin ve kolajen üretimi miktarının azalması da ciltte yaşlanma belirtilerinin artışına yol açar.

Ligament bir tür mezoterapi yöntemi

Ligament dolguları adı dolgu olsa de doldurmayan besleyen bir tür mezoterapi yöntemidir. Yüzün kaslarının kemiklere yapıştığı ligamentlere yapılan bir işlemdir. Yüzü yukarıya çekmek ve beslemek için kullanılır. Farklı içerikler içeren ligament dolgularının ortak noktası Hyaluronik Asittir. Cildin beslenmesi, nemlendirilmesi ve azalan nemin yol açtığı kırışıklıkların giderilmesi amacıyla uygulanır.

3 farklı madde ile yapılmaktadır.

  1. Jalupro V Lift Super Hydro:Yaşlanma karşıtı peptitler, cilt onarılmasında görev yapan amino asitler ve yüksek konsantrasyonlu hyaluronik asit barındıran formüldür.
  2. Nucleofill DNA Işıltısı: Doğal polünükleotitler içerir.
  3. Inneaqua: Hyaluronik asit ve Thealoz içerir.

Bu  yeni jenerasyon mezoterapi uygulaması ile  cilt sağlığı desteklenir, cildi nemlenir, ciltteki yaşlanma belirtilerini azalır. Lifting etkisi de çok güçlüdür. Fibroblast aktivasyonu ile kolajen ve elastin üretimi tetiklenir.

.Özetlersek:

Cilt elastikiyetinin yeniden kazandırılması için,

Cildin ihtiyaç duyduğu nemle buluşturulmasında,

Ciltteki kırışıklıklarının azaltılmasında,

Yüzde lifting etkisinin elde edilebilmesinde,

Cilt lekelerinin hafifletilmesinde,

Cildin canlandırılmasında ve parlaklığının artırılmasında,

Ciltteki sarkmaların toparlanmasında etki gösterebilmektedir

Ligament dolgu mezoterapileri yüz bölgesine; yanaklara, çene hattına ve hatta göz çevresi gibi hassas alanlara uygulanabilir. Ek olarak boyun dekolte bölgelerine ve ellere de yapılması mümkündür.

18 yaşını aşmış uygulama bölgesinde enfeksiyon bulunmayan kadın ve erkeklere uygulanabilir.

Bu özel bileşenler çok ince uçlu iğnelerde cilt altına enjekte edilir. Hastaların konforu için uygulama öncesinde bölgeye uyuşturucu bir krem sürülür. Hastalar işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmezler. İşlem yaklaşık 15 ila 30 dakikada tamamlanır. Lifting etkisi elde edebilmek adına 6+1 nokta tekniği kullanılarak gerçekleştirilir.

Nemlendirme etkisi uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Kolajen üretiminin tetiklenmesi ve lifting etkisinin ortaya çıkabilmesi için yaklaşık 3-4 hafta zamana ihtiyaç duyulabilir.

Yaz aylarında da uygulanabilir

Seans aralıkları ve sıklığı hasta özelinde ve ihtiyaçlar doğrultusunda değişebilmektedir. Bol su tüketimi ve kolajen gibi gıda takviyeleri ile cilde destek olmak, sonucu olumlu anlamda etkiler.

Yaz aylarında dahi uygulanabilen bu yeni yöntem ile yan etki gelişmediği için günlük hayatınıza ve tatil planınıza istediğiniz gibi devam edebilirsiniz.

Kalıcılık süresi uygulanan protokol içeriğine bağlıdır. Tek seanslık uygulamaların etkisi 6 ay kadar devam ederken çoklu seanslardan oluşan  uygulamalar ile daha etkili ve uzun süre kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Özellikle yüz bölgesinde elastikiyet kaybı, sarkma ve kırışıklıkları olan kişiler için aşılama en ideal yöntemlerden biridir. Cerrahi yöntemlerden korkan kişiler için bu uygun bir yöntemdir. Dolgu uygulamalarını sevmeyen ve cildi sıkılaştırmak ve lifting etkisi sağlamak için dolgu miktarını artırmak istemeyen kişiler  tercih edebilirler. tek seans yapılabildiği gibi 2 hafta ara ile 2 seans da yapılabilir.Seans aralıkları ve adedi kişiden kişiye değişebilmektedir. Cildin durumu, kişinin yaşı ve daha önce yaptırdığı işlemler önemlidir. Yüzün sarkmalarında etkili ve yüzü şişirmeyen bir işlem istendiğinde akla gelmelidir

Dr.Fügen ERDOGAN ÇEKIN
Dermatoloji Uzmanı
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: